tor browser hakkında

bir sorum var.

anladığım kadarıyla bu browser, torrent gibi çalışıyor. ve bu browser'ı, atıyorum wikipedia'ya girmek için kullanan adam da var (artık gerek kalmadı da), "ben anonim kalmak istiyorum, google'a girdiğimi bile kimse görmesin." diye kullanan da, dark web'de itlik serserilik yapmak için kullanan da. ve yine, eğer yanlışım varsa düzeltin, tor'u dark web'e girmek için kullanan adamın verileri, wikipedia'ya girmek için kullanan adamın ağından da gelip geçiyor.

peki bu durum sorun oluşturmaz mı wikipedia'ya giren adam için? wikipedia'ya sscb tarihini okumak için tor kullanan adamın kapısına "ak-47 satıyormuşsun sen dark web'de, gel bakalım bura." diye polisin dayanamayacağım ne malum?

konuyu mabadımdan da anlamış olabilirim. beni aydınlatacak olan var mı?

Hocam kapıya polis dayanıyorsa niye tor kullansın ki?

Anonimlik zaten bu demek. İzlenebilir değil.
  • himmet dayi  (15.04.20 10:30:11)
doğru anlamışsınız, yasadışı iş yapan adamın son çıkış noktası sizin üzerinizden olursa sizi sorumlu tutma ihtimalleri var.

teorik olarak, sistemdeki nodların çoğunluğuna sahip olan bir yapı sizi takip edebiliyor, anonim kalamıyorsunuz.
  • archmage mahmut  (15.04.20 11:23:48)
ışid'in en güçlü zamanında ''telegram'' takip edilemiyor diye söylentiler yapıldı. örgütte buna elemanları ile iletişim için buna güvenerek binlerce grup kurdu. ama gerçek öyle değildi. telegram'ın takip edilemediği söylentileri başta cia olmak üzere diğer gizli servisler tarafından bilerek ortaya yayılmış bir yalandı sadece. ve sonunda büyük darbe yediler bundan dolayı.

tor'un da durumu biraz bunun gibi. istediğin kadar anonim takılayım desen de iz bırakarak geçiş yapıyorsun. sistemi kontrol edenler ve takip edenler de bunun farkında, sadece bir ağ trafiğine bakarak seni sorumlu tutmazlar. öyle durumlarda da polis evi gelip basmadan aylarca teknik takip yapıyor, anca öyle bir takip altına girebilirsin tabi ruhun duymaz. tor'a girip çıkmak dışında yasadışı faaliyetin olmadığını görünce bırakılıyor takip. tor dark web olayını ergenler abartıyor. bir noktadan sonra devam etmek kolay değil. normal girip çıkmayla bir şey olmaz.
  • ada meltemi  (15.04.20 14:49:29)