hatay zeytınyagı

selamlar

zamanında bı arkadasım koyden (hatay) zeytın yagı getırdı. boyle rengı epey koyu, tadı yogun, hafıf tortulu ama tadı muazzam yemekler ıcın degıl de salataya falan efsane oluyordu ama bıtti :(

ben simdi zeytınyagından cok anlamam bu zeytınyagının adı ozellıgı nedır? nerden sıparıs edebılırım?

onlıne sıparıs ıcın bı kac sıte buldum ama yagın fotografı pasparlak bıldıgımız zeytınyagı gıbı. benım dedıgım oyle degıldı. bı buldurun bee :(

o zeytinyağını 20 sene önce ben de yemiştim. muazzam koyu, yoğun ve tadı da çok güçlüydü. hatay'a bir köye gidip almadıkça bulamazsınız. sipariş üzere alacağınız her yer fabrika üretimidir. butik yalanlarına gelmeyin.

  • iddaaci  (14.04.20 19:04:56)
zeyitnci arkadaşlar daha iyi bilir ama kendi bahçelerinden toplayıp, yağını bi fabrikadan almışlardır soğuk sıkım. ilk el. beklemediği için de tortusu çökmemiştir.

  • durgunfoton  (14.04.20 20:19:24)
filtresiz diye aratın hocam.

hatta yazmışken biraz daha bilgi vereyim: soğuk sıkım ve erken hasat olması lazım. sıkma zeytinyağının asidinin en fazla 0.5 civarında olanı makbul, daha düşük olsa daha iyi bence, ama damak zevki işte. bir de üretim tarihine bakın, bu senenin değilse (şu an için 2019 mesela, zeytin hasadı sonbaharda olur) almayın.

ben şu arkadaşlardan alıyorum, bi bakın isterseniz: www.instagram.com
  • plutongezegendegilmi  (15.04.20 00:06:40 ~ 00:17:25)