Yahudilere uygulanan tehcirler

Türkiyede dahil her ülkede ya da krallıkta bu ırka husumet anladığım kadarıyla ticarette olan üstün başarılarından geliyor. Peki bu başarıyı neye bağlayarak sevilmeyen durumuna düşürüyorlar?
Bahsettiğim dönem özellikle “1920-1945” arası
A. Dürüst ticaret yapıp diğer yerelleri az gelire mahkum etmeleri
B. Tekelleşme kartel gibi hilelerle ticareti ellerine almaları, başkalarını atıl bırakmaları
C. Ticarette sahtekarlıktan başka bir şey bilmemeleri, yerelleri sömürmeleri
D. Ticari güçlerini kullanarak devlet nezdinde siyasi güç olmaya çalışmaları
E. Ticari güçlerini kullanarak özerk bir bölge etmeye çalışmaları

Yani bu ülkelerin ırkçı davranışlarına geçerli bir sebepleri var mıydı?

d

  • mikahakkinen  (14.04.20 01:58:28)
a

  • yemrem  (14.04.20 02:07:33)
Bir şeyi düzelteyim. Tehcir dediğiniz şey göç ettirme demektir. Yazdıklarınızdan bunu kastetmediğinizi düşündüm. Bilin diye düzeltmek istedim.

  • microfiction  (14.04.20 02:32:38)
@microfi biliyorum tehcirin ne demek olduğunu. Almanya hariç diğer onca ülke soykırım yerine tehcir uygulamıştır, türkiye de dahil. Gerçi türkiye asimile etmek için ama o da tehcir etmiş sonuçta

  • Unde bach canim  (14.04.20 07:43:14)
Şıklar arasında D öne çıkıyor. Diğer şıkların da belli oranda payları var.
Belirttiğin zaman aralığı ise yaşanan olaylar neticesinde akla daha çok Almanya'yı getiriyor.

Yahudiler daha çok bulundukları yerlerde rahat durmadıklarından göç etmek zorunda bırakılmışlardır. tarihte bu nedenle yaptıkları ve yaşadıkları kaynaklarda okunabilir.
Bir çok ülkeden sürgün edilmişlerdir.
Parayı kullanmasını bilip ülke ekonomilerinde büyük oranda bir güç elde etmişlerdir.
Kuralları şudur: borç alma, borç ver. Kredi, faiz denildiğinde dünyada işin temeli bunlara dayanır.
Salgın nedeniyle imf den borç almak için sıraya giren ülkeleri görüyoruz. imf'nin yahudiden bağımsız bir kuruluş olduğunu da sanmıyorum. Hangi şartlarla bu ülkelerin borç alacağı da diğer önemli bir husus.
Almanya'da da Yahudiler bir zaman çok acılar çekti ama bu abartılan sayıda olmadı.
Son yıllara bakarsak Almanya'da diğer yabancıların can ve mallarına zarar verilip Yahudiler aleyhine hiç bir şey olmuyorsa bu Yahudilerin siyasi ve ekonomik Almanya'yı da ellerine aldığını gösterir.
Nazilerin Türkler de dahil yabancılara karşı uyguladıkları şiddet çok kereler gündeme geldi.
Ama Hitlerden sonra Yahudiler aleyhine hiç bir haber söz konusu değil nedense.
Yine araştırılırsa çeşitli yerlerde pakraduni, sebetay olarakta bilinirler.Etyopyada bile siyahi Yahudiler bulunur ve falaşalar olarak bilinirler.
  • Erva  (14.04.20 08:58:02)
Dini olarak kendilerini üstün olarak kabul etmelerinden de kaynaklanmakta. Ayrıca ezelden beri mevzulardan çok güzel sıyrılma gibi durumları var. Hoşumuza gider yada gitmez ama adamlar ticarette ve bu gibi durumlarda yetenekli.

  • silah taciri  (14.04.20 12:05:43)
Yoktu, kisa cevap bu. Kotu yahudi vardir, kimileri birilerini de somurmustur ama bir halki yillarca yasadigi yerden surmek ya da daha kotusu oldurmek icin gecerli sebepler midir bunlar?

Olayi biraz da tarihsel acidan dusunmek lazim; Yahudilere karsi onyargi tarihin hemen her doneminde var, bunun nedeni de cok karmasik degil aslinda. Bu kitlenin kendine ait bir devleti yok, cogunlukla baska toplumlarda azinlik olarak yasiyorlar. Bu nedenle belli isleri yapmalari belli sektorlere girmeleri yasak. Bu da onlara ticarette soz sahibi olma sansi taniyor zira hem ticarette bir engel yok, hem de diger dinlerde faiz, finans, borc vb kavramlari hos karsilanmazken yahudiler bankerlik misyonunu yerine getiriyorlar. Ha buradan hareketle de tarih boyunca her yahudi bankerdi, hepsi zengidi falan gibi anlasiliyor o da sacma tabi ki. Bir cogu esnaf, zanaatkar falan insanlar. Kendi kulturleri de baskin oldugu icin azinlik olarak yasadiklari ulkelerde asimile olmak yerine birbirlerine bagli bir cemaat halinde yasiyorlar. Eh zenofobi uzerinden siyaset kasmak dunyanin hemen her yerinde, hemen her zaman tuttugu icin de bu insanlar tarihin gunah kecileri olmuslar iste. Zira orta cag avrupasinda bir papazin da yahudi banker stereotipi yaratip "Bunlar yuzunden basimiza tas yagacak" demesi Hitlerin "Bunlar yuzunden bu haldeyiz" demesi kadar ya da bugunun benzer demecleri kadar is yapiyor.
  • salihdt  (14.04.20 13:03:56)
a.

adamlar 1950'ye kadar devleti bile yok. nasil d oluyor?
  • baldur2  (14.04.20 13:09:57 ~ 13:10:13)