Excel sorusu

Selamlar,

Bir dizi sayilar var elimde. 25,90 ve 13.330,30 olan sayilarin virgulunun nokta, noktasinin virgul olmasini istiyorum.

Bu sayilardan cok fazla olmasi sebebiyle tek tek ugrasmam zor. Ctrl+h ile de bi kac kere yapmistim ama beceremedim su an. Sagolun

matematik gösterimde nokta yerine virgül kullan (ya da tam tersi) diyin çözülür.

  • hosein  (13.04.20 13:34:01 ~ 13:34:18)
Öncelikle @hosein +1

ya da ctrl+h ile önce mesela virgüle bir karakter atayın, w veya ; sonra noktaya bir karakter atayın, sonra işlemleri terse çevirin.

bu arada küçük bir hatırlatma daha yapayım, eğer bu sayıları copy-paste ile alıyorsan, ondalık kısmı bulunmayan sayılarda birler basamağı ve devamı 0 olan sayılar var ise, bunlar sen excele kopyaladığın zaman silinecektir, sen nokta virgül değişimini yaptığında da bu sıfırlar gitmiş halde olacaklardır. Bu nedenle ya kopyalama yapmadan önce binlik ve ondalık ayırıcılarını değiştir ayarla ya da önce notepad ya da benzeri bir ortama kopyala ve orada nokta virgül ayrımını yapıp sonrasında excele taşı.

Örnek kopyaladığın sayı 34,880 ise bunu excele kopyaladığında 34,88 olacaktır ve nokta virgül değişince de 34.88 olarak kalacaktır, binlik ayrıcıyı da 2 sonrasında tanımayacağından sayıyı metin olarak görecektir.
  • cursor  (13.04.20 13:59:43 ~ 14:02:59)
Cok sagolun arkadaslar

  • sen nasıl bir insansın  (13.04.20 14:13:56)
ek olarak, ayarlar kısmında bunu kalıcı olarak değiştirebiliyorsunuz.

  • archmage mahmut  (13.04.20 16:00:31)
Burada nokta binleri ayirdigi icin basta olmasa da olur, ctrl+h ile noktayi "hicbir sey" ile degistirbilirsiniz. Sonrasinda da virgulu nokta yapip, home kismindaki basamak ayirici virgule bastiginizda istediginiz formata getirmis olursunuz.

  • pike  (13.04.20 16:38:29 ~ 16:39:14)