Koşu ve eklem ağrısı

Şöyle ki 18 haftalık bir maraton programını takip ediyorum. Fena gitmiyor ama özellikle uzun koşulardan sonra (10-20km arası) sol diz kapağımda ağrı oluyor epey. Sakatlık yaşamadım henüz ama bu ağrıyı azaltmanın önlemenin bir yolu var mıdır? Antreman sonrası yarım saat buz tut vs tarzı. Teşekkürler

İyi bir yastıklaması olan ayakkabı kullanırsan dize sirayet eden stresi azaltabilirsin, bir de ayağını zemine nasıl bastığın önemli, doğru teknikle koştuğunda yine dize daha az yük biniyor.

  • angelus  (12.04.20 19:33:04)
haftalık koşu hacminiz nedir? 18 haftalık programa başlamadan önce neydi? 2018'den günümüze koşu geçmişinizi biraz özetlerseniz daha net fikir belirtebilirim. uyguladığınız program neden 'uzun' koşuları 10-20 km arasında konumlandırıyor? Yarı maraton programı mı?

  • nabrukk  (12.04.20 19:51:31 ~ 19:52:24)
@angelus valla sağlam bir koşu ayakkabısı almıştım aslında ama son 2 gündür koşu bandında antrenman yapıyorum sokağa çıkma yasağı sebebiyle alakadı olabilir mi?
@nabrukk sadece koşu odaklı 3-4 aylık bir geçmişim var ama spor haftada 3-4 gün yaklaşık 8-10 yıldır yapıyorum. Kondisyon ve ağırlık karışık olarak. Tam maraton programı. haftada 5-6 gün koşu var az çok. Haliyle her gün 30km koşu olması olmaz.

  • Sebastian  (12.04.20 20:05:20 ~ 20:06:21)
Koşu bandının mekaniği çapraz bağları biraz zorlayabiliyor, onun etkisi de olabilir.

  • angelus  (12.04.20 20:08:31)
"Haliyle her gün 30km koşu olması olmaz."

ben bunu ima bile etmedim. koşu programları esnek olmakla birlikte geleneksel olarak "uzun" koşuları pazar gününe koyarlar. kullandığınız maraton programı kime ait bilmiyorum ama bir maraton programının uzun koşuları 20 kilometre ise orada bir durup düşünmek gerekiyor.

konuya dönersek, sağlam bir koşu altyapınız olmadan bir maraton programına girişmek konusunda fazla cesaretli davranmışsınız. hedef maratonunuzu 2021 yılına çekin ve yakın tarih için daha ulaşılabilir bir hedef belirleyin. sizden bu konuda daha tecrübeli biri olarak tavsiyem budur, kaale alıp almamak size kalmış.
  • nabrukk  (12.04.20 20:14:28)
@angelus eyvallah ben de oyle okudum. acik havada test ederim yine.
@nabrukk sorum disinda her konuya deginip, bilgilerini paylastigin icin tesekkurler.

  • Sebastian  (12.04.20 20:40:44)
Koşu bantlarında benimde kaval kemiğimin arkasına çok fazla kramp giriyor ama böyle bir sorunu eliptik bisiklette yaşamıyorum. belki farklı ekipman kullanabilirsin

  • kararsızataletfilozofu  (12.04.20 23:09:51)