avrupa nasıl maske sıkıntısı çekiyor?

ekonomisi bizden çok çok daha iyi durumda olan büyük avrupa ülkeleri nasıl oluyor da maske sıkıntısı çekiyor? ki maske dediğimiz şey de kumaş + 2 lastik. öyle büyük kaynaklara ya da argeye vs ihtiyaç yok. sıradan asya ve afrika ülkeleri bile günde binlerce üretebilirken avrupanın sıkıntısı tam olarak nereden kaynaklanıyor?

ülkelerin seferberlik durumları için stokları olur. bazı avrupa ülkeleri serbest ekonomi içinde stok tutmama politikaları vardı bu da böyle durumlarda paran da olsa tedarikte sıkıntı yaratıyor. bizim ordu dikimevleri şu an harıl harıl maske üretiyor. bununla alakalı bir durum. benim bildiğim maske değil de solunum cihazı daha sıkıntı şu an.

  • kelepir  (11.04.20 22:47:54)
@kelepir yani ben de ondan bahsetmek istiyordum, o kadar fabrika var çeşitli kişileri görevlendirip sabah akşam maske dikeceksiniz demek ne kadar zor olabilir ki? tıpkı bizim yaptığımız gibi. sanki nüfusun %90'ı hastalık kapmış da maske üretebilecek kimse kalmamış gibi... bu arada solunum cihazı sıkıntısı çekilmesi normal de kıçıkırık maskenin sorun olması, doktorların bile ihtiyacının olması gerçekten trajikomik. bir de ingilterede hemşirelerin koruyucu giysi bulamayıp çöp poşeti kullanmaları, bunun sonucunda da virüse yakalanmaları var. çok ilginç.

  • candide  (11.04.20 23:33:13)
Afrika, Ortadoğu ve Asya'da karışıklıklar çıkarıp buralara grupların birbirini kırması için silah göndermekten maske ve diğer sağlık ekipmamları üretmeyi ihmal ettiler.
sınırlarından içeriye almak istemedikleri o göçmenler gibi yardım istiyorlar Türkiye'den .
Son olarak rahat anında Türkiye'den her daim toprak isteyen Ermenistan da Türkiye'den yardım isteyen ülkeler arasına dahil oldu.
Dışarıdan bakıldığında gerçekten ülkemiz çok farklı görünüyor, bunu anladım .
  • Erva  (12.04.20 00:08:37)
çünkü iş gücü gerektiren, amele diye tabir ettikleri üretimleri yurtdışına kaydırdırdılar veya 3. parti tedarikçiler ile çalışıyorlar. misal türkiye'nin çok büyük bir tekstil üretim gücü var. kumaş+ 2 lastik ama, adamlarda ne o kumaşın, ipliğin, hammaddesi ne de işçiliğini yapabilecek işgücü kapasitesi var. demek ki her durumda sırtını çine, uzakdoğuya dayamak, ucuz işgücünden faydalanıp marka gücü ile satış yapmak pek işe yaramıyormuş.

  • delidir yakalayin  (12.04.20 01:41:13)
çünkü gerçekten koca avrupa kıtasında dikiş makinası kullanmayı bilen tek bir kişi bile yok :) daha doğrusu dikiş makinasıyla üretilen maskeye koca avrupanın ihtiyacı yok. virüs maskesi değil o. adamlar virüs maskesi arıyor. kumaş + 2 lastik olan maske virüs maskesi değil. o maskeyi (respirator aslında) biz de arıyoruz. bulamadığımız için halkı kandırıyoruz o kumaş maskeler koruyor diye. büyük bir kitle de dünyada birtek bizim maske üretebildiğimizi sanıyor.

respirator ise bambaşka bir olay. virüsten %99.99 oranında koruyor. bunun üretimi bizde de yok. son dönemde yapıldıysa bilmiyorum. ama olmaması lazım. yani konu neyi aradığınla ve neye inandığınla alakalı. maske < respirator, avrupa ne arıyor? respirator. bizde ne var? maske. maske neyden koruyor? gamdan, kederden, hain dış güçlerden. respirator ne iş yapar? virüsten korur.
  • donisse  (12.04.20 02:03:53)
Çünkü dışa bağımlılar üretim yok. Avrupa ve ABD'de iş gücü pahalı olduğu için bütün üretim Çin, Hindstan, Endonezya ve Türkiye gibi ülkelerde yapılıyor. Benzer şekilde şekilde ABD'de de maske ve koruyucu ekipman sıkıntısı var. İş gücünün pahalı olması batıyı bu kadar stratejik önem taşıyan ürünlerde bile dışa bağımlı hale getirdi. Ayrıca belki 100 yılda bir defa yaşanacak bir felaket yaşanıyor dolayısıyla önceden bu kadar önemsenmedi ihmal edildi.

  • acebi  (12.04.20 03:18:21)
@donisse,

dünyanın neresinde halk dediğin maskeden takıyor ki? bunu tüm halka dağıtmak zaten mümkün değil. dandik maske hiç yoktan iyidir bence en azından virüsü yaymamak için. kısmen haklısın ama söylediğin pratikte mümkün değil bence.
  • bohr atom modeli  (12.04.20 13:11:14 ~ 13:11:35)