ses kartı?

%90 elektro gitar, bunun yanında diğer enstrumanları mikrofonlayarak da kullanacağım, en dertsiz tasasız ses kartı öneriniz nedir? Latency az olan, kullanımı kolay, ses kalitesi iyi olan?

Focusrite Scarlett 2i2 mK2, Steinberg UR22 MK2, M-Audio Mtrack 2x2, Presonus Audiobox 96, Native Inst. Komplete Audio 2.....vs bu modellere baktım, çok bir farkı yok gibi, 24bit ve genelde 96kHz üzerinde.

- DAW içinde olması gerekir, çok yabancıyım ama öğreneceğim. Bunun için kullanımı kolay bir DAW olsa iyi olabilir. (FL kullandım, pek ısınamamıştım.)

- Çift gitar bağlayabilirim bazen.

native inst. komplete audio çok temiz ürün, 4 girişli olan "komplete 6" modelini almıştık bir grup işi için, çok memnunduk. İçinden hepsinin yazılım çıkıyor ama ya lite versiyon oluyor ya da başka bişey oluyor. Logic Pro ile kaydetmiştik o zaman.

Sonra ben eve kendime ucuz yollu olsun diye Behringer aldım. (UMC202HD). 2 girişli.
24bit/48khz kaydediyor yine. Emin değilim ama belki diğer markalar 96khz falan olabilir. Valla bende windows var, kendi driverını kurup 128 sample asio buffer ayarlayınca tertemiz gitar kaydı alıyorum. Gecikme çok az/etkilemiyor. Mikrofonum da var, internet görüşmelerini yine ses kartı ve condenser mikrofon üzerinden yapıyorum herkes oha ne temiz diyor. (mac kullanan arkadaşım da memnun.)

Ayrıca, kısmen reklam olacak ama :D daha geçen gün bu ses kartıyla kaydettiğim ilk bestemi yayınladım spotify'ın varsa şuradan dinleyebilirsin:
open.spotify.com

Ben "Reaper" kullanıyorum. Şimdilik malum ortamlardan buldum, ama yine de Cubase falan değil de Reaper'a gitme sebebim ucuz olması. İleride 60 dolar verip single lisans alacağım. İşimi gayet gördü. Amfi mikrofonlama işi yapmayacağım için (prosesörümden bağlantı da istemedim, bilgisayara ham sinyal kaydedince sonsuz işleme olasılığın var) Bias FX 2 yazılımını aldım geçen indirimdeyken. Ondan sanal amfi-pedal falan ekledim bu kayıtta.

Bu bestede her şey bu ses kartı üzerinden kaydedildi, reaper ile mix ve mastering yaptım. Gitarlar Bias FX 2 ile, davul Ezdrummer2 (midi). Bas da yine aldığım Xpand!2 diye ucuz bi paketin midisi. Arkadaşıma gidip bas kaydı bile yapamadım virüs yüzünden.

Bu arada 2 gitar denediğim de oldu, sorunsuz. Kendi midas preampı var, iş görüyor bence ama yazılım vs. için veya 96khz için daha iyi şeylere de gidebilirsin. Daha yüksek hz olayını falan kullanabileceksen tabii.

Reaper yazılımını da ben sevdim. Dümdüz kayıt programı işte. Bir şey nasıl yapılır dediğimde de ingilizce aratınca her şeyi buldum. Ama logic gibi sana hazır davul vermiyor, mastering presetleri yok. Hiçbir şey hazır değil yani. İçinden ses paketi de çıkmıyor. Her şey sana bağlı. Mesela Cubase ve Logic'te çaldığın şeyi metronoma uydurma var, bunda yok. Reaper'da her şeyi eski usül düzgün yapmak zorundasın, ben onu da sevdim :D
  • nhk ni youkosu  (09.04.20 15:38:52 ~ 15:44:59)