Modern tıp ve bilimin virüs konusundaki çözümü

Tamam bilime bilim adamlarına saygı duyalım ok ama şu anda bu virüsün bu noktaya gelme sebebi bilim adamlarının virüs hakkındaki yanlış öngörüleri değil mi?
Şimdi bu bilim bize “evdekalın” diyerek çözüm buluyor ve bilime güvenin diyor. Hangi bilime hangi bilim adamına? DSÖ üç ay önce abartmayın diyordu.

Peki kimi dinleyelim? Bir uçağa binip damacana ile şehrin üzerine okunmuş su döken din adamlarını mı?

  • himmet dayi  (09.04.20 13:28:36)
@himmet
Tercihimiz ne olmalı demedim.
Bilim de bilim bilim de bilim diyen kişilerin de yanılabildiğini ve bilime tapmamak gerektiğini söyledim
  • ikikerekac  (09.04.20 13:30:23)
bilim böyle birşey. önermeler ile başlayıp çıkan sonuçları değerlendirerek daha büyük doğrular üretmek üzerine çalışıyor.

sizin duyduklarınızın çoğu biliminsanları değil. halkı rahatlatsın diye çıkan, aman ekonomi bozulmasın maksadıyla konuşturulan insanlar. devletlerin yönetimi biliminsanlarının değil siyasilerin elinde. ne kadar laf dinliyorlar meçhul.

kararı salt biliminsanları veriyor olsa çok daha sert ve erken tedbirler alınır. kaynaklar çok daha etkin kullanılırdı. ama kararı siyasiler veriyor.
  • orpheus  (09.04.20 13:31:03 ~ 13:33:26)
Kimse bilimin asla yanılmayacağını ve kutsal kitap gibi tapılması gerektiğini söylemedi. Bilim insanlarının en önemli özellikleri zaten her şeye şüphe ile yaklaşmaktır.

  • himmet dayi  (09.04.20 13:32:22)
Bilim adamlarını bilemeyeceğim fakat dsö başkanının yargılanması gerektiğini düşünüyorum. Trump'ın dsö hakkındaki açıklamalarına da kesinlikle katılıyorum. Böyle aymazlık olmaz. Dsö Çin yalakalığı yapmak yerine baştan adam gibi tedbir alıp ülkeleri uyarsaydı daha iyi bir halde olabilirdik. İspanyol gribinden beri en ciddi salgının içindeyiz adamlardaki kontrolsüzlüğe bak.

  • black holes in the sky  (09.04.20 13:37:59)
bilim ogrenmenin yoludur. virus konusunda asama kaydedilecek ve bir sey ogrenilecekse bu bilim sayesinde olur. bilimin olmamasi bilimin onemini ve degerini azaltmaz.

"bilime tapmamak lazim" gibi talihsiz argumanlar ya safliktan ya da kotu niyetten ileri geliyor diye dusunuyorum. bilimin alternatifi yok. uzmanlar yanilabilir. dogru bildigimiz sey yanlis olabilir. bilim tam olarak bu yuzden vardir. yanlislari duzeltebilmek, ogrenebilmek, gelisebilmek icin. bu bilimin tutulacak en dogru yol oldugu gercegini degistirmiyor.

sen begenmiyorsan haci dedene inan. konu hakkinda en ufak fikrin olmadigi da dunya saglik orgutu gibi bes para etmez, siyasi bir olusumu bilimin oncu falan zannetmenden belli zaten.
  • der meister  (09.04.20 13:43:52)
"bu virüsün bu noktaya gelme sebebi" politikacılar, siyasetçiler birde şarlatanlar.

Sars virüsü ilk defa insanların karşısına salgın olarak çıkmıyor. Son 10 yıldır ABD ve Almanya'daki bilim insanlarının Çin'den böyle bir salgın bekledikleri,bu konuda gerekli çalışmalar yapılması gerektiğine dair kendi devletlerine uyarıları var. Obama döneminde bu konuda bütçe çok az ayrılırken, Trump ise bu çalışmaları başa geçince sonlandırmış. Bir iki ülke hariç kimse gerekli önlemleri almadı. Bu şekilde hem kendi insanlarına hem de Dünya genelindeki her insana kötülük yapmış oldular.

Üstelik her ülkenin salgın hastalıklara dair zaten bir hazırlığı, planı olması gerekirdi.

Bizim televizyonlarımıza çıkan bazı sözde bilim insanları ve doktorlarda ne yazıkki toplumu çok ama çok yanlış bilgilendirdiler. Virüsü ciddiye almamak gerektiğini, maskeye gerek olmadığını, kelle paçanın yeterli olduğundan bahsedip durdular. Ama bu insanları ciddiye alan doğru ve yanlışı ayırt edemeyen vatandaşa ne demeli bilmiyorum. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı yerine devamlı tvlere çıkarak muayene ücretini zirveye taşıyanları ciddiye almamak gerekirdi. Bunlar sizin bahsettiğiniz virüs hakkında yanlış bilgiler veren kişilerdi.

Dünya genelinde politikacılar bu virüsü ciddiye alıp, önlemleri alsalardı zaten toplumları yanlış bilgilendiren virüsü önemsiz bulan şarlatanlar da ciddiye alınmazdı.

Ek olarak insanların büyük çoğunluğunun gerçekten ne kadar akılsız olduğunu görmüş olduk. Herkes işine gelen lafı doğru olarak kabul etti. Ben bizim ülkede tvlere çıkan kelle paçacılar ile bunları ciddiye alanlara da kızgınım.
  • GoodMorningTeacher  (09.04.20 13:46:21)