Tv kanallarda bazı sayıların bin 804 şeklinde verilmesi

"1.804 vaka var" değil de "bin 804 vaka var" şeklinde altyazı falan görüyorum çoğu kanalda. madem harfle vereceksin hepsini harfle yaz.

tdk'da şöyle bir ifade var; "Dört veya daha çok basamaklı sayıların kolay okunabilmesi amacıyla içinde geçen bin, milyon, milyar ve trilyon sözleri harfle yazılabilir: 1 milyar 500 milyon kişi, 3 bin 255 kalem, 8 trilyon 412 milyar vb."

ayrıca; "Buna karşılık saat, para tutarı, ölçü, istatistik verilere ilişkin sayılarda rakam kullanılır: 17.30’da, 11.00’de, 1.500.000 lira, 25 kilogram, 150 kilometre, 15 metre kumaş, 1.250.000 kişi vb." şeklinde bir ifade de var.

bin 804 kolay okunması için yazılan bir şey değil bence, direk 804'ü görüyorum bin'i görmüyorum. tdk örneğinde "1 milyar ..." falan hadi neyse de "bin 804" hiç de kolay okunan bir sayı değil ve istatiski bir bilgi.

yanlış değil mi, siz ne düşünüyorsunuz?

durum verdiğin ilk maddeye uyuyor gibi ama saçma. ben de geçenlerde denk gelip bi düşünmüştüm doğrudan 804 gibi algılıyorum. bu arada mesela normal hayatta 1 milyar derken 1 bin demiyoruz hep bundan oluyor bence dsgjl. bence 1804 yazılmalı. sonrasında 2 bin 804 yazılabilir. o da garip geliyor ama en azından 2804 olduğu anlaşılır 2 rakamı bulunduğu için.

  • tepedeki psychedelic adam  (08.04.20 12:14:20)
Yanlış olduğunu düşünmüyorum. İlk maddedeki açıklama bence de mantıklı. 1340755 Bunu çat diye doğru okuyamayabilir insanlar ama 1 milyon 340 bin 755 yazarsan daha rahat okunur/anlaşılır. Hepsini yazı ile yazarsan bu sefer çok uzuyor, yine anlamak guclesiyor.

  • sckxyss  (08.04.20 12:22:25)
deveye boynun neden eğri diye sormuşlar, nerem doğru ki demiş..

  • yedek  (08.04.20 12:31:16)
@tepedeki; aynen katılıyorum. 1 bin diyemediğimizden oluyor. ve binli sayılarda 1.804 yazmak daha doğru.

@sckxyss; yalnız ilk madde ikinci maddeyle çelişiyor. ve ilk maddede yazılabilir demiş. böyle yazılır dememiş. @tepedeki'nin dediği gibi 2 bin olsa tamam, ama bin olunca işler değişiyor. kısacası ilk madde yanlış uygulanıyor bence.
  • Improbable  (08.04.20 12:32:05)
Kj'yi yazan eleman hepsini harfle yazmis, sonra bakmis hepsi sigmayacak sonunu silip 804 yazmis.

  • brkylmz  (08.04.20 12:55:10)
Algıda seçicilik, manipüle, toplumu yönlendirme vs. bu bir dolaylı ya da direkt bilimdir. O yüzden denir ki, medyayı elinde bulunduran her türlü işi yapar diye. Algısal operasyonlar rakamları çarpıtarak yanlış mesajlar iletmek değil, aynı rakamları ya da veriyi farklı yollardan geçirerek alıcıya ulaştırmaktır.

  • skzr  (08.04.20 13:59:16)