Bankalar batabilir mi?

Özellikle Qnb Finansbank Enpara özelinde soruyorum. Bu kriz sürecinde belki devlet bankaları bir şekilde ayakta kalır da bizim yatırımlarımızı hesaplarında tuttuğumuz, yabancıların elinde olan (özellikle Arap'ların) enpara gibi bankalar battık ayağına yatırımlarımıza el koyabilir mi? Malum Turk Telekom'u soyup soğana çevirip kaçtılar ve hiçbir şey olmadı. Bu kriz dönemi onlar için bir bahane ve fırsat.

Banka basina mevduat limitini asmiyorsaniz sikinti olmaz.

Banka basina 150 binden fazla var mi?
  • ozdek  (07.04.20 17:15:18)
@ozdek Hayır fakat neden olmaz? 150 binin altındaki yatırımlar devlet güvencesinde mi?

  • fobfilm  (07.04.20 17:21:10)
bankalar batsa bile 150 bin tl'ye kadar bireysel hesaplarda (ticari hesaplar hariç) bulunan mevduatınız devlet güvencesi altındadır.

tmsf.org.tr/tr/Tmsf/Mevduat/mevduat.sss

bigpara.hurriyet.com.tr
  • nabrukk  (07.04.20 17:22:57 ~ 17:23:18)
150 bin tl Türk Lirası cinsinden olmak zorunda değil, toplam 150 bin tl'ye kadar tekabul eden döviz, altın hesapları da sigortaya dahil.

  • nabrukk  (07.04.20 17:27:47 ~ 17:28:00)
2001 krizinden sonra türkiyede yapılan en önemli yapısal reform bankacılık alanındaydı. BDDK bu zamanda kuruldu vs. vs. bu devirde kolay kolay banka batmaz. şuan ki anormal durum diyelim uzadı büyüdü bankalar batmaya başladı zaten o zaman paranızda daha fazla şeyleri dert etmeye başlarsınız.

ayrıca arkadaşların dediği gibi mevduatınız devlet güvencesinde. ama ortam film seti gibi vahşi batıya dönerse o güvence de yalan olur :)
  • NightBringer  (07.04.20 17:45:05 ~ 17:45:59)
bankalar batacak noktaya gelirse o paranın zerre değeri olmayacak zaten. vahşi yaşam koşulları geçerli olacak. (bkz: arjantin) devlet 150k'ya güvence verse nolur vermese ne olur ya. hala devlete güvenen var mı?

  • scudman1  (07.04.20 18:05:32)
o raddeye gelirsek 1000 tlye ancak orta boy pizza alırız heralde.

  • nabrukk  (07.04.20 18:09:03)
garip bir şekilde türkiye'de bankacılık sistemi biraz sağlam. 5-6 aylık böyle durgunluklarla batmaz.

  • metrobus yoluna kacan angus  (07.04.20 18:25:21)
Mevduat güvencesine pek güvenmeyin açıkçası. Alırsınız o parayı ama kaç sene sonra alırsınız o belli olmaz :)

Diğer taraftan Türkiyede banka zor batar. BDDK ülkedeki nadir iyi regülasyon üreten kurumlardan biri. Yani eğer bankaların batacağı seviyeye gelirsek, ondan önce diğer kurumların %95'i falan batmış olur zaten paraya pek ihtiyacınız kalmaz.
  • talasas  (08.04.20 00:49:51 ~ 00:50:16)
Talasas haklı
Batsa da battığında artık bankaya da ihtiyaç duyulmayacak bir seviyeye gelinmiştir.

  • Frederick Co  (12.04.20 20:55:02)
90'lı yıllarda 10 yılda 22 banka hortumcular tarafından batırıldı ayrıca kamu bankalarıda hortumlanıyordu zararı devlet karşılıyordu bankalara güven yoktu. Daha sonra BDDK kuruldu 2001 2002 ve 2003 yıllarında bankacılık sektöründe ciddi yapısal reformlar yapıldı bu sayede 2009 küresel ekonomik krizinde batılı ülkeler ciddi şekilde etkilenirken Türkiye daha önce aldığı tedbirlerin meyvesini yedi. Günümüzde Türkiye'de bankacılık sektörü çok büyümüş durumda her yıl Türkiye ve dünya genelinde yüzlerce yeni şubeler açılıyor çok yüksek kar sağlıyorlar ve dünya genelinde direkt indirekt bağlantıları var olası bir krizde bile aylarca hatta yıllarca dayanacak durumdalar. Ayrıca ekonomik krizlerin aynı zamanda fırsat anlamına geldiğini unutmamak gerekir.

  • acebi  (14.04.20 17:04:38)