Televizyon vs. Projektör

Corona bahanesiyle eve giristim, vaktim de varken duzgun sinema sistemi kurmaya calisayim. Arastirmaya yeni basladim.

- Zifiri karanligi saglayacak sekilde panjurlari kapatabiliyorum.

- Hali hazırda iyi bir ses sistemi var.

- Çok sade mobilya kullaniyorum, odayi yeniden dizayn etmek zorunda degilim.

Sanirim bunlar projektör icin artilar.

Televizyonun saniyorum ki fiyati ve bakiminin kolayligi disinda bir artisi yok?

Ek: Bütceyi Türkiye´de olmadigim icin yazmamistim, karsilastirma yapmanin zor olmamasi ve acikcasi daha fazla onerinin gelmesi icin. 2.000 Euro civari diyelim butceye. Arttirabilirim de, makineleri mediamarkt gibi yerlerden kiralayip performanslarina bakmayi dusunuyorum.

Haftada 1-2 kez oturup film izliyorum, bilgisayar artık seyir zevki vermiyor.

Televizyon yok evde. Hiç eksikliğini hissetmedim, alırsam da sadece filmler için monitör gibi kullanırım.

Bu ikilemde kalıp seçim yapmış var mı? Nelere dikkat etmeliyim genel olarak? Tavsiyeler? Hiç bakma dediğiniz markalar?

oled tvlere bakardım.

  • sutlu nescafe  (07.04.20 17:08:13)
kaç paranız var?

  • h264  (07.04.20 17:08:16)
Oda buyuklugu, butce, izleme sikligi gibi bilgilere gore karar verilebilir elbette.

Ben TV'ciyim. Cunku perdeleri kapatmadan ve uykumu getirmeden de film izleyebilmeliyim.

En azindan akilli bir TV olsun ve boyutuna da odaya gore karar verin ama 49 incten kucuk almayin yine de. LED OLED ayrimi su an icin butceyi cok ziplatir o yuzden 42 inc oled alacaginiza 65 incl LED alin derim. Iste ozellikler belli zaten ama ethernet ile de baglayabileceginiz bir TV alin. Gereken altyapiyi da kurarsiniz. Wifi guvenilmez.

Haftada 1-2 film izleyen adama projektor de Tv de luks kacar. O yuzden bilemiyorum.

65 inc ekrani bilgisayar ekrani olarak da kullanan biri oldugum icin zevkler renkler ayridir diyorum.
  • ozdek  (07.04.20 17:21:51)
10 yıldan fazladır projektör kullanıyorum, bir daha TV almam sanırım. Şu andaki 2. sistemim, LG'nin short throw özellikli projektörlerinden var. Özelliği çok kısa mesafeden görüntü yansıtabilmesi. Duvardan/perdeden 2 karış öteye koyduğunuzda 100 inch'lik görüntü sağlıyor. Ses sistemine Bluetooth üstünden bağlıyorum, TV yayını değil de sadece film/dizi stream etmek için kullandığımdan Chromecast taktım, bu sayede elektrik kablosu hariç hiçbir kablosu yok arkasında.

Madem panjurları da kapatabiliyorsunuz, direkt iyi bir projektör alın derim.
  • crown  (07.04.20 17:28:32)
Yaklasik 5-6 yildir tv yok evde, projektor kullaniyoruz. Normal tv yayini izlemedigimiz icin de eksikligini hissetmedik hic.

Sistemi kablosuz ve tam otomatik kurmanin da etkisi var bunda.

Uzaktan kumandayla perdeyi indirip, projektoru acinca tum sistem hazir hale geliyor 15 sn icinde. (Apple tv burda cok is goruyor. Bluetooth'la amfiye baglaniyor ve lazim oldugunda airplay'le bilgisayari da kablosuz olarak yansitabiliyoruz).

Sistemi goren bircok arkadasim tv almaktan vazgeciyor. Biraz cesaret isi cunku.

"Arkada ses olsun"culardansaniz tavsiye etmem ama... o isi projeksiyonla yapamazsiniz. Bir sure sonra zulum olmaya baslar.

Aksam acip bi film/dizi izleyelim, youtube'da dolanalim, sarki/konser dinleyelim diyorsaniz alin ama. 10bin lira harcayip aldiginiz keyfi tv ile almaya kalksaniz heralde bi 50-60bin harcamaniz gerekir.
  • brkylmz  (07.04.20 17:53:28)
TV kullanmıyorum izlemiyorum da dolayısıyla evimde yok. Projektör var bende de.

Çok güneş gören bir salon yok dolayısıyla perdeler kapanınca zaten karanlık oluyor.

Özellikle projektör perdesi almadım "henüz" duvara yansıtıyorum. Eğer alabiliyorsanız almanızı tavsiye ederim ama duvar uygunsa başlarda idare edilebilir.

lümen sayısına dikkat edeceksiniz. yoksa performansı düşük oluyor.

tek bir dezavantajı var o da fan sesi. onu da home cinema ile absorbe edebilirsiniz. eğer ciddi miktarda para harcarsanız tabii fan sesi de artık problem olmaktan çıkar.

ben haftada en fazla bir iki sefer falan bir iki saat bir şeyler seyreden biri olduğumdan ki (dizi veya film olarak) TV almak bana çok saçma gelmişti.

TV evi de çok kötü gösteriyor ayrıca. Her şeyin odağında o oluyor. Projeksiyon yer kaplamıyor ve istediğin zaman TVden çok daha büyük bir ekrana sahip oluyorsun. O yüzden bunu tercih ettim.

TV bağımlısı değilseniz projektör güzel bir şey. Ama biraz bütçe ayırın kötüsü de çok kötü oluyor. Lümen sayısısına dikkat edin.
  • AlsterWasser  (07.04.20 18:03:12 ~ 18:04:48)