misafirlik

ilk günden beri kendimizi eve kapattık markete bile gitmiyoruz, ben zaten işsizim eşim de evden çalışıyo, online alışveriş yapıp her şeyi dezenfekte ediyoruz, gelenimiz gidenimiz yok, korunaklıyız yani.
yakında oturan ablamlar da aynı şekilde, evden çalışıyorlar, markete bile çıkmadılar.
yarın gelip sizi alayım arabayla bize gidelim diyor. sitede oturuyolar, asansöre falan binilcek.
anksiyetem ve panik atağım var, tedirgin oluyorum düşündükçe ama yeaa nolcak evden çıkmışlığımız yok, kapıdan alıp kapıya bırakıcam modunda ablam falan.
bilemiyorum altan, siz olsanız gider misiniz?

ablana de ki ev gezmesi zamanı değil bu. evet biz de sen de sadece evde kalcaz. amaç herkesin evde başkaları ile yakın akrabalar muaf değil teması kesmesi. 1 yıldır evden ayrılmayan salak komşumuz kızına gezmeye gitti dün.

  • kelepir  (06.04.20 23:39:20)
gitmem.

evde vakit geçirmek eğer zor şartlar altında yaşamnıyorsa bu kadar zor olmamalı.

tek göz odada atıyorum 6 kişi kıt kanaat yaşanmıyorsa insanların "ben sıkılıyorum" ifadelerini anlamıyorum ki oldukça extrovert biriyim.
  • AlsterWasser  (06.04.20 23:50:53 ~ 23:51:11)
benim de aynı şekilde yakında yaşayan ve 30 gündür benim gibi market dışında karantinada olan ablamlar var. onların hassasiyeti ve dikkatlerinden emin olduğum için onlara gidip gelmek konusunda endişe etmiyorum. evlerimiz yakın yürüyerek 10 dk da kimseye temas eteden gidip gelebiliyorum ya da onlar özel araçlarıyla gelip gidiyorlar. bu kadar fazla endişe etmenin mental açıdan sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. dışarı çıktığımızda maskemiz ve eldivenlerimiz oluyor. kimseyle temas etmemiş oluyoruz. asansörde düğme dışında zeminlere temas etmiyoruz. eve girer girmez eldivenleri maskeleri atıp ellerimizi güzelce yıkıyoruz. bu kadar tedbir yeterli bence. yoksa endişe daha da endişeyi doğurur. panik ya da endişeli değil tedbirli olmaya çalışıyorum. sağlığımız ile birlikte mental sağlığımız ve hayattan bi şekilde kopmamak, depresyona girmemek de önemli benim için.

  • hypathia  (07.04.20 00:18:42)
Risk az bile deseniz risk var, markete vs hiç çıkmamışlar mı? Giderseniz ufak da olsa bu riski göze almış olacaksınız. Yani giderim ama birşey olmaz durumu yok.

  • kaset  (07.04.20 03:10:59)
İzolasyon meselesinin bir turlu anlasilamadigini düşünüyorum, sanki virus disarda dolasiyor da o nedenle eve kapaniyormusuz gibi bir anlayis var,bunu anlamanin nesi bu kadar zor, temastan kacinacagiz. Benim de babam yakinimda oturuyor ve 85 yasinda ama ihtiyaclarini goturuyorum, yuzunu gormeden evden ayriliyorum, bazen balkona cikiyor, telefonla konusuyoruz, hapisane gorusmesi gibi, hadi babam yasli onu ekstra sakiniyoruz desem, ablam da yakinlarda, aklimizdan bile gecirmedik evde bir araya gelmeyi, ilk vaka ciktigindan beri toplam 3 kere gordum, o da zaten ihtiyaclarimizi karsilamak için mecburen disari ciktigimizda ve mesafeyi koruyarak.

Markete vs gidiyoruz bu daha az riskli diye dusunenler olabilir ama markete mecburen gitmek zorunda kalıyoruz, zevk icin giden varsa onu da biraksinlar.

En son gecen bir doktor anlatiyordu, birileri komuslariyla bir araya gelip 6 kisi yemek yemisler, hepsi enfekte.

Yani ozetle gitmeyin. Mental sagligi korumanin baska yollari var.
  •   (07.04.20 10:33:27)
@gı virüs aslında dışarda geziyor niçin öyle dediniz? temas edeceğimiz birinin virüs taşıma olasılığı veya bizim virüslü birinin dokunduğu bir yere temas etme olasılığımız var ve bunu en aza indirmek için de dışarı çıkmıyoruz, mesafeyi koruyoruz, gayet net anladığımı düşünüyorum bunu. yani bu anlamda sokağa çıkmakla ve sokaktan virüsü eve taşımakla aslında doğrudan ilişkisi var. sokak derken insanın ya da eşyanın olduğu yeri kastediyorum tabi.
biz yaklaşık 1 aydır tamamen steril biçimde yaşıyoruz, dışarı adım atmadık, markete gitmedik, kargodan gelen şeyleri 1.5 metre ötede bıraktırıyoruz, eve gelen her şey dezenfekte edilip içeri alınıyor ve bekletiliyor. ablamlar da aynı şekilde yaşıyorlar. o yüzden kararsız kaldım zaten. bulaş için uygun bir ortam olmayacak ama diğer yandan da belki iki steril grubun bile biraraya gelmesi uygun değildir bilemiyorumdur diye sordum.
gitmemeye karar verdik ama zaten, teşekkürler cevaplar için.
  • ozgur bir kusun hatirati  (07.04.20 15:12:12)
Anlamamak derken kastetiğim siz değildiniz zaten, öyle olsa bu soruyu bile sormazdınız, verdiğim örneğin her şeyi açıkladığını düşünüyorum, apartmandan bile çıkmadan komşularıyla bir araya gelen kişilerin hepsi enfekte olmuş, steril olduğunuzu düşünürken virüs taşıyor olabilirsiniz, ışınlanma henüz olmadığına göre nereye giderseniz gidin, bir yerlerlerden geçeceksiniz, ne kadar yakın olursa olsun, uzun süre aynı havayı soluyacaksınız. Gitmediğinize sevindim. Sağlıklı günler dilerim.

  •   (07.04.20 16:04:23)