Su içimi sonrası üşüme normal mi?

Yaş 35, günde 3 litre su içmeye çalışıyorum, özellikle aç olduğum zamanlarda su içtikten sonra ciddi üşüme geliyor. 6-7 aydır var bu, belki daha fazla. Sebebi nedir? Normal mi, merak ettim. Vücut sıcaklığım düşüyor olabilir mi?

Kısa bir süreliğine düşer de hemen 36.5'e ulaşır sıcaklığın yoksa yaşayamazsın. Kötü beslendiğin için olabilir.

  • diffarentiationation  (04.04.20 16:37:15)
fikir yürütüyorum.
açken mide hacmi küçük. su içince bi anda büyük bi soğuk hacim artışı oluyor. ortalama sıcaklık düşüyor. oysa midende bişeyler olsa ve sıvı ile dolu olsa soğuk bile içsen ortalama sıcaklığı daha az düşürecek, hissetmeyeceksin.

  • sttc  (04.04.20 16:59:19)
vücut sıcaklığının düşmesi üşümeye yol açmaz, vücut sıcaklığının yükselmesi üşümeye yol açar. ateşin çıkınca üşürsün, düşünce değil.

mesela biz soğuk havada üşürüz değil mi? neden? çünkü soğuk havada vücudumuzdan dışarı yönlü hızlı bir ısı aktarımı gerçekleşir, çünkü vücudumuz daha SICAKTIR. vücudumuz daha sıcak olduğu için üşürüz. reseptörler de bunu algılayarak beyne soğuk sinyali gönderir.

fazla su tüketmek vücudun ozmotik dengesini bozabilir, fazla su içmek de zararlıdır. bence 3 litre su içmeye özellikle çalışmak faydadan çok zarar getirir. vücudun su eksikliğine karşı çok iyi evrimleşmiş çok köklü bir mekanizması zaten mevcuttur, adı da susamaktır.
  • nabrukk  (04.04.20 17:02:56 ~ 17:10:00)
su zehirlenmesi belirtilerini incele.

  • jamswety  (04.04.20 19:25:20)