apple pil sağlığını kasıtlı olarak mı düşürüyor?

selamlar.Kullandığım cihaz 2 yılı geçti ve aldığım güncellemeler sonrasında pil sağlığımın hızlı şekilde bittiğini gördüm.Özellikle cihazın garantisi bittikten sonra düşüşün çok hızlı gerçekleştiğini farkettim. %89 kapasite ile uzun süre kullandığım cihazın şuan batarya kapasitesi %57. artık ani şarj bitmesi,kapanmalar vs. başladı. Acaba yazılım ile planlı eskitme mi yapıyor apple?

sonu olmayan bir kaynak degil pil, iki yil da bir pilin performansinin dusmesi icin yeterli bir sure

  • pgup  (03.04.20 13:35:56)
Batarya bir sarf malzemesi, telefonda, laptopda, ışıldakta, otomobillerde, ups cihazlarında.

Zamanla ömrü biter ve söküp yenisini takarız.
  • John Bloor  (03.04.20 13:37:50)
Apple kasıtlı olarak işlemci gücünü kıstığını kabul etmişti. Bununla ilgili de kullanıcının tercihine bıraktığı bir güncelleme yayınladı sonrasında. Ama bu planı bir yazılım dokunuşu. Kendini savunmak için de pil kapasitesi belli bir seviyenin altına düşünce ani kapanmalar vs. olmaması için işlemci gücünü düşürdük birkaç modelde dediler.

Bu olaydan sonra pili kasıtlı olarak eskitiyor olsa Apple'ın başına büyük iş açarlar. Yani ben böyle bir şeye ihtimal vermiyorum.
  • himmet dayi  (03.04.20 13:38:57)
Evet kasıtlı olarak düşürüyor. Benzer şeyleri ipadde yaşadım. Bundan sonra Apple ürünü almayacağım. Dünya kadar para verip rezil oluyoruz. Şu an kullandığım iki Apple ürünü var ama ömürlerini doldurunca işim olmaz bir daha.

  • x571  (03.04.20 14:49:56)
düşürmüyor zaten buna gerekte yok. pil normal şartlarda her bir şarj-deşarj döngüsünden sonra sağlığından bir kısmı yitiriyor. bunun markayla bir alakası da yok. bu sağlık değeri belli bir sınırın altına inince de yavaşlamalar ani kapanmalar oluşuyor.
ayrıca pili uygun olmayan şarj cihazları ya da kuralına uygun şekilde şarj etmemekte pil sağlığını düşürür. uygun cihazlarla ve kuralına uygun şekilde şarj edilen piller 4 yıl kadar kullanılabilir.

  • tururo  (03.04.20 18:18:42)