stresi yönetemiyorum

ve bu yönetememek bazen müthiş baş ağrılarına sebep oluyor.

en sakin olabileceğim anlar da bile, beynim hiç susmuyor.

yardıma ihtiyacım var evet.

ne yapayım?

işimden dolayı antidepresan kullanamıyorum.

Meditasyon yapmaya başlayabilirsin. Öyle çok fancy bir olay gibi düşünme, biraz sessiz sakin bir ortamda dik oturup, dikkatini nefesine odaklamaya çalışacaksın. Biraz düşünce akışını kontrol etmeye yönelik bir egzersiz, aklın hep o soruna gidecek, her seferinde sen nefese döndüreceksin. Bunu alışkanlık haline getirdiğin zaman, sorunla arana mesafe koyabilirsin en azından.

  • lolita  (02.04.20 00:02:07)
Antidepresan değil de şu süreç geçtikten sonra bir psikoloğa gidip terapiye başlayabilirsiniz. Karantina günlerinde meditasyon, yoga yapabilirsiniz. Nefes egzersizleri ise yarar. El oyalayacak bir şeylere yonelebilirsiniz; etamin islemek olur, resim yapmak olur, yemek bile olur. Yediklerinize, ictiklerinize, uyku düzeninize dikkat etmeniz de önemli. Gün içinde bir çok yerden uyaran Alıyorsunuz. Size strese sokan şeylerden mümkün olduğunca uzakta durmaya çalışın. Degistiremediginiz bir stres kaynağınız varsa uzaklasabileceklerinizi hayatınıza çok dahil etmeyin. Örneğin corona yüzünden gerginseniz sürekli haberleri takip etmek sizi daha da strese sokar.

Muhtemelen stres dolayısıyla odaklanma sorunu da yaşıyor olabilirsiniz ama psikonet yayınlarından çıkan 'iyi hissetmek' kitabını öneririm. Kişisel gelişim kitabı değildir; genelde terapilerde psikologların önerdiği kitaplardan birı.

Yine de en iyisi bir profesyonel yardimi almak.
  • fraise  (02.04.20 00:05:40 ~ 00:08:14)
Stres yonetememek derken isle alakali stres mi yoksa @fraise’in dedigi gibi mesela corona haberlerini cok okuduktan sonra gelen stres mi?

Isteki stresin cogunun “hayir simdi yapmam mumkun degil. Ancak x ve y islerimi hallettikten sonra bakabilirim” demekte zorlanmaktan dolayi oldugunu farkettim,’hayir demek onemli.
  • kuehles blondes  (02.04.20 08:56:49)
ekstrem sporlar yap. en iyi yöntem budur.

  • orpheus  (02.04.20 09:07:41)
Headspace ya da Youtube videoları ile meditasyonu bir deneyin. Ancak anksiyete çok yüksekse onun için bile insan kendini bir anlığına bırakamıyor.

HIWELL uygulaması ile online terapi tavsiye ederim. Uzmanlarla görüşüyorsunuz ve fiyatları uygun. Düzenli yardım ile üstesinden gelebilirsiniz.
  • kaset  (02.04.20 09:26:09)
Bana en iyi gelen şey spor. Bedensel aktivite bir şekilde kafamı dağıtıyor diye düşünüyordum Netflix'teki Mind Explained dizisinin anxiety bölümünü izleyince bu konudaki açıklama çok kafama yattı.
Doğada hayatta kalmak üzere bazı mekanizmalarımız var ve şuandaki yaşama şeklimiz ortamımız bu mekanizmalara uygun olmasa da hala onu değiştirmiş değiliz. Kendimizi bir şekilde stresli hissettiğimizde kalbin hızlı atması vücudun gerilmesi bütün enerjinin beyne ya da sindirime değil de aslında kaçmamıza ya da savaşmamıza yarayacak kaslara aktarılıyor olması doğada hayatta kalmaya yardımcı oluyor. Ama günümüz stresleriyle başa çıkmakta etkili değil. Yine de bu bedensel tepkileri hafifletmek için en etkili yol bedensel hareketle bu enerjiyi atmak. Bence işe yarıyor.
Bunun dışında terapi çok önemli senin için kaygıyla başa çıkmanın en etkili yolu neyse keşfetmene yardımcı olur. Bir sonraki kaygı Krizi ya da atağı ne dersen bunu yaşadığında ne yapacağını biliyor olmak için önceden bunun üzerine konuşup nedenini anlamak önemli.
Bir de nefes egzersizlerini tavsiye edebilirim.
  • bitanisanseversin  (02.04.20 12:05:26)