rüya görme zamanı

rüya uyuduktan sonra min 1.5 saat sonra görülüyormuş ama ben uyuduktan 5 dakika sonra rüya gördüğümü biliyorum. siz uyur uyumaz rüya görüyor musunuz?

soru yanlış, rüyanın başlangıcını hiçbir zaman fark edemeyiz. (bkz: inception)

  • egokalp  (01.04.20 23:35:59)
rüya minimum 1,5 saat sonra diye duymadım ama benim bildiğim rüya görmek için belli uyku seviyelerinde olmak gerek. Öte yandan bir uyku döngüsü yaklaşık 1,5 saat. Ancak o ilk döngü içinde de rüya görülebilir seviyeler var haliyle.

edit: google da bi arattım
şuna göre
www.verywellhealth.com
rüya rem uykusunda görülüyormuş

şunlar da benzer iki grafik
astralvagabond.files.wordpress.com

lh3.googleusercontent.com

rüyayı ilk derin uykuya geçişte pek işaretlememişler gibi ama REM seviyesi geçiliyor. Rüya da mümkün olabilir demek ki.
  • senolll  (01.04.20 23:43:03 ~ 23:51:09)
@egokalp soru neden yanlış olsun... uyudum uyuyacak gibiydim. kendime max 15 dakika verdim, alarmı kurdum, alarm rüyamı böldü.

@senolll ben de benzer bir makale okudum, ona istinaden sordum. araştırınca çok sık rastlanmadığı söyleniyor. merak ettim bir tek ben miyim diye.
  • newlywed  (02.04.20 00:24:02)
bana da oluyor. daha doğrusu ben normalde rüya görmüyorum pek(görüyor da hatırlamıyormuşuz gerçi), hatırladığım rüyalar genelde sabah alarmdan önce tuvalete kalkıp gelip yatıp alarmın çalacağı sürede uyurken gördüklerim oluyor. 1 saatin altı da olabiliyor bu süre, 25 dakika da. bugün mesela alarmdan çok önce uyandım, sonra uyumaya çalıştım. en son alarma 25 dakika kalmıştı, ben uyumak üzereydim. tekrar kalktığımda bir rüya gördüğümü hatırladım. gerçi şimdi yine unuttum ne olduğunu, bunu yazınca "ne görmüştüm" diye yokladım ama yok, gitmiş.

rüyaların evreleri +1 diyeceğim ben de. bazen bypass ediyoruz demek ki baştaki evreleri. kısa süre uyuyacağını bilen beyin ona göre mi davranıyor acaba...
  • Bruce  (02.04.20 00:28:26)
uyumaz hâlde olan da uyur hâlde olan da rüyadadır. uyur hâlde olmanın farkı rüya içinde rüyada olmasıdır. bu nedenle rüya görmesi için kişinin uyumasına gerek olmadığını düşünüyorum.

  • galaksi yolcusu  (02.04.20 01:45:40)