Notebook ile laptop un farkı ne?

VCD ve DVD oynatıcı olması harici ne gibi farklar var. Günlük kullanım için notebook u önerir misiniz?

2. Soru
İşletim sistemi olarak AMD ve Intel in farkı var mı?

Teşekkürler.

Herhangi bir fark yok. VCD DVD ayrımını da ilk kez duyuyorum, öyle bir şey de yok.

  • phoarbix  (30.03.20 12:00:56)
1. VCD ??

Notebook ile Laptop arasında boyut ve ağırlık gibi farklar vardı bir zamanlar. Ama artık böyle bir ayrım yok gibi bir şey.

2. İşletim sistemi ??

AMD ve Intel donanım üreticisi şirketler. Sanırım işlemci demek istedin. AMD ve Intel işlemcilerin farkı var mı? Biri Volkswagen iken diğeri Mercedes. İkisi de sizi istediğiniz yere götürür. Biri daha hızlı ve daha konforlu götürür. Böyle bir fark var.
  • himmet dayi  (30.03.20 12:01:59)
Farkları yok. Ultrabook ve notebook diye ayırabiliriz. Ultrabook olabildiğince taşınması kolay, hafif aletler.
Optik sürücü artık kullanılmıyor. Kim dvd kullanıyor ki? Büyük bir ağırlık getiriyor, usb girişinden her şey yapılıyor artık.
@himmet dayi+1
Intel işlemci ve grafik yongaları yazılım ve stabilite konusunda bir kısım daha iyi. Amd ise fiyat/fayda olarak güzel iş çıkartıyor.
  • karacigerim vur kadehlere  (30.03.20 12:16:29)
Yanlış yazmışım. Laptop a CD takılıyor ama notebook a takılmıyor diye biliyorum. Çünkü evdeki mini notebookumun CD DVD yeri yok.

İşletim sistemi değil işlemci evet onu da yanlış demişim.
  • japon balığı  (30.03.20 12:19:31)
Ek soru
Notebook un projeksiyon girişi var mı?

  • japon balığı  (30.03.20 12:23:19)
evdeki mini notebook'unuz netbook olabilir. notebook ile laptop arasında bir farklılık yok. ikisi de aynı ürün. birde netbook var (dı) 10.1 " ekranlar, atom işlemciler vb. günlük ofis işleri için çıktılar ama onu bile yapamadılar. sonra tabletler çıkınca piyasadan kaldırıldılar zaten. şu an notebooklar ve ultrbooklar var sadece workstation'ları saymazsak. çıkarılabilir disk tamamen üreticinin keyfine kalmış, kimi koyuyor kimi koymuyor. ama son 3 4 yıldır %90'ı koymuyor. çünkü gereksiz. onun yerine ikinci hdd yi veya ssd yi takıp kapasiteyi artırıyorlar. bazıları ise hiçbirşey koymayıp ağırlığı düşürüyor.

  • Tears of Devil  (30.03.20 12:25:56)
laptop ile notebook aynı şey. cd sürücüsü olup olmamasıyla alakalı değil. ayrıca eskiden vcd oynatıcılar dvd'leri oynatmıyordu diye biliyorum. o fark da oradan geliyor. görüyorum ki vcd'nin ne olduğunu bilmeyen yaşça ufak kardeşlerimiz var. hehehe.

  • bohr atom modeli  (30.03.20 13:16:10 ~ 13:16:22)
eğer projeksiyon girişi eski tip yani vga ise, günümüzdeki dizüstü bilgisayarların hiç birinde vga bulunmuyor. onun yerine hdmi girişi bulunuyor. kaldı ki projeksiyonlar da artık hdmi şeklinde üretiliyor.

öte yandan bazı cihazlarda hdmi bile olmayabilir. onun yerine daha geniş kullanım imkanı sunan type-c girişi koyulabiliyor. ancak ufak aparatlar ile type-c girişi projeksiyon için çevrilebiliyor.

kısaca, ama biraz da yanlış bir ifade ile, muhtemelen projeksiyon girişi vardır ancak yoksa bile çeşitli kablolar ile bağlantı kurulabilir.
  • biseysorcaktim  (30.03.20 13:42:45)