Covid için en doğrusu ne yapmalı İstanbul-bodrum

Bir Diyaliz hastamız var erkek yaş 56 aynı zamanda diyabet ve diyabetik ayak problemi var her gün pansuman yapılmalı, hatta 1 veya 2 ay içinde operasyon olması gerekebilir. Normalde istanbulda bir özel hastanede olacak. Pandemi hastanesi değil bu. Ama şöyle bir durum var.

Biz ilk bu olaylar patlak verince bodruma gönderdik istanbulda çok daha ciddi olacak diye. İstanbul'daki Diyaliz merkezi çok büyük ama testler falan sıklıkla yapılıyor çok iyi bakılıyor Diyaliz konusunda bodruma göre. Bodrumda günde 50hasta gelen küçük bir yetse burada 150 kişi geliyor günde buradaki merkeze. Dedik ki kesin birileri çıkar burada bodrum da riskli olsa da Daha güvenli o yüzden bodruma gönderdik.

Yalnız şöyle bir sıkıntı oldu. Orada bodrumda diyalizde de sürekli gittiği eczanede bile birer Covid vakası çıktı. Dolayısıyla burada korktuğumuz her şey orada da başına geldi. Aynı zamanda hastaneler ağzına kadar vaka doluymuş ve zaten çok kısıtlı sağlık imkanları orada yazlık beldesi olduğu için toplamda Allah korusun bir şeyolsa 10 yatak falan yoğun bakım ünitesi.

Bir de pansuman olayı var kendisi pansumanını yapamıyor açık yara aksatıyor bazen de üşeniyor yalnızken. Eczane falan işi de olsa dışarı çıkıyor tek tük haliyle. Burada hiçbir sıkıntısı olmayacak o konuda.

Sizce bu durumda buraya gelse, sadece diyalize gidip gelse, pansumanını falan biz her gün güzelce halletsek. Allah korusun ayağında bir sıkıntı olması halinde de hastanesine gidebilsek ve Diyaliz dışında dışarı çıkmasına hiç gerek kalmasa daha iyi değil mi? Siz ne dersiniz?

Çok karışık bir durum uzun oldu kusura bakmayın..

edit: bu arada şahsi aracımızla gelecek geliş konusunda sıkıntı yok. ama hasta servisiyle diyalize gidip gelmesi gerekiyor çünkü park problemi var diyaliz merkezinde

son edit için yazıyorum. diyaliz merkezine hasta dışında iki kişi ile gitseniz, bir kişi hasta ile indikten sonra diğer kişi arabayı başka bir yere park etse, hastanın işi bitince gelip bekletmeden alsa olmuyor mu?

  • inheritance  (30.03.20 08:54:56)
Şunu söylemeden edemeyeceğim. Bu hikaye İtalya'da ilk günler esnekken tam olarak bu şekilde ve bu kaygılarla kuzeyden ülkenin diğer taraflarına gidilip virüsün ülke çapına yayılmasıyla aynı hikaye. Herkesin kendini korumaya çalışmasını anlıyorum ama bu şekilde bütün topluma yayıldığında kimse iyi olamıyor. Buradan Bodrum'a gelmeyin, zaten doldu, herkes neredeyse orada kalsın kamu spotumu yapmak istiyorum.

Gördüğünüz gibi başta sırf kendinize yönelik önlem alarak iyi yaptığınızı düşündüğünüz şey şimdi tekrar geri dönmesi, bir daha seyahat etmesi filan anlamına gelmiş. Hem hastanız hem de toplum için daha kötü olmuş. Seyahat ve yaşam koşullarında izolasyona dikkat edin diyerek bitiriyorum.
  • snape i başından beri tanırım  (30.03.20 12:21:41)
@Snape kamu spotu için teşekkürler. yola çıkan 65 yaşındaki dedeleri azarlayan kendine bulaşacak korkusuyla evlerine gönderen yaklaşımla aynı yaklaşım olmuş. Risk grubundaki bir hastadan bahsediyoruz zaten şu anda, bütün izolasyon kuralları da onların korunmasına yönelik, senin benim değil. Direkt risk grubunda ve bütün izolasyon kurallarına dikkat ediyor zaten diyaliz hariç dışarı adımını atmıyor. Geleceği yer de zaten geldiği yerden çok daha riskli, istanbul. vaka sayısı olmuş 16bin. her iki yerde de zaten olduğunu biliyoruz sorunun. kesin yani, bodrumda hastaneler dolmuş durumda. allah korusun bir şey olsa istanbulda kapasite çok daha fazla nüfus fazla bile olsa. hatta bak senin duyardan kasayım, bodrumda yatak işgal etmeyiz bir şey olsa falan. istanbul ve küçük istanbul bodrum arası bir geçişten bahsediyoruz sadece burada. ilk bodruma geçiş de ahmet arasın bahsettiğin açıklamasından bilmem kaç gün önce, daha ilk vaka açıklanmadan oldu zaten. gelse de çıkıp gezecek insanlara bulaştıracak değil. Dolayısıyla şunu da söylemeden edemeyeceğim ama anlamlandıramadan duramadım bu gereksiz duyarı. o yüzden hikayenin italyayla uzaktan yakından ilgisi bile yok.
ayrıca, bu duyarı yurtdışından, umreden dönüp evlerinde partiler davetler verip ülkenin dört bir yanına yayan 21 bin umreci ve diğerleri için göstermeni diliyorum daha çok.

  • biseysorucam  (31.03.20 08:53:51 ~ 09:19:12)