yakın arkadaş çalışan bul ama maaşını söyleme!

ya nasıl soracağımı bilemedim.
uzaktan yazılımcı olarak çalışıyorum. frontend.
bana yakın arkadaşlarımdan çalışan bulmamı istediler.
ama aldığım ücreti söylememem gerekiyormuş.

bu nasıl olacak ya? siz böyle durumla karşılaştınız mı? aldığım para da 1000 euro. yakın arkadaşım illaki soracak.

ben yıllarca böyle çalıştım. genelde hepimiz böyle çalışıyoruz. arkadaşına diyorsun ki gel xxx sana iş buldum. maaş sorarsa git kendin konuş agam benim şartlarımla seninki aynı değil. o da diyemiyor ki sen kaç alıyon. derse de tekrar ediyorsun "benim şartlarımla seninki aynı değil". bu kadar bunun neyini anlamadınız?

  • Tears of Devil  (27.03.20 21:05:22)
@ tears of devil +1

çok basit hocam. benim anlaşmam/şartlarım farklı deyip geçeceksin. milyon kere karşılaştım. ayrıca maaş sorma zaten çok ayıp bir davranış. istedğin kadar yakının olsun.
  • mahone  (27.03.20 21:10:36)
neden ayıp ya? para bu sonuçta yoksa ne kadar para alacağını nerden bileceksin? düşünsenize aynı işi yapıyorsunuz sen 1 alıyor öbürü 5 alıyor.

  • ipmus90  (27.03.20 21:48:25)
ücret sorulmaz, ücret paylaşılmaz.

  • benaslinda  (27.03.20 22:59:29)
Yakın arkadaşla aynı işi yapsam bana 5 verirken ona 3 verseler haber veririm işten çıksın. Ücret sormak ne ara ayıp oldu o da başka mesele. Bu ülkede her şey ayıp artık zaten.

Aynı iş yerinde aynı işi yapan ve aynı özelliklerde olan ili çalışandan patron istediğine 3 kuruş istediğine 1 kuruş veriyor, 1 kuruş verdiği ayaklanmasin diye maaş sormak ayıp maaş söylemek ayıp olmuş.

Ayıp değil arkadaşım, muadilini bilmezsem uygun şartlarda calistigimi nasil anlayacağım.

Aynı okuldan mezun olduğum 5 arkadaşım maaşını söylesin ki 6. Olarak piyasa şartlarının altında miyim üstünde miyim bileyim. Sinir ediyorsunuz insani
  • dre mithatoğlu  (27.03.20 23:33:23)
Ben de maaşımı paylaşırım ve sorarım. Çalışanların birbirlerinin maaşlarını bilmemesi sadece işverenin avantajına, işçiye bir faydası yok. Hatta çalışanların maaşlarının açıkça listelenmediği şirketlere şüpheyle yaklaşırım, kötü şirketlerdir büyük ihtimal.

  • plutongezegendegilmi  (27.03.20 23:44:53)
ben olsam söylerdim. 1000 euro vermezlerse arkadaşını kazıklamaya çalışıyorlar denebilir. zaten maaş gizliliğine karşıyım. tamamen işveren için uydurulmuş saçma bir şey.
özellikle aynı işi yapan iki kişi birbirinin maaşını net bilmeli. az alan da çemkirmeli.

  • metrobus yoluna kacan angus  (28.03.20 01:43:50)
durduk yere maaş sormak ayıp ama aynı işi yapan kişiyle konuşulur tabii. (şirketler yasak der ama o çalışanı s.. için)

bu yıl bana zam yaptılar birkaç arkadaşıma zam yapmadılar mesela. Kimisine de daha az yaptılar. Bir şey demedim ama ortalama "biraz zam oldu bana" dedim. Bilsinler.
  • nhk ni youkosu  (28.03.20 01:56:33)
arkadaşına ucuz yaptırınca seni şutlarlar

  • ycm  (29.03.20 22:17:47)