sütlü kahvaltılık gevrek yeme problemi

hepinizin çok ciddi ve kocaman dertlerinin olduğu şu corona günlerinde canınızı kendi minik derdimle sıkmak istedim.

arkadaşlar ben içine süt koyduğumu kahvaltılık gevrekleri kaşıkla doğru düzgün yiyemiyorum. ağzımı açıyorum coco pops'u almak için, kaşıktan süt damlıyor aşağı. öyle minik ağzım da yok, elim kolum da sağlam bin şükür. artık gerizekalı olduğumu düşünücem çünkü düzgün yiyebilmek için tüm dikkatimi oraya vermem gerekiyor.

bu bu kadar zor bişey mi söyleyin lütfen? o süt çok fazla akışkan değil mi, hemen dökülmeye çalışmıyor mu? benim aldığım sütte mi problem var? kaşıklarım mı dandik? nedir ben anlamıyorum yıllardır yemiyordum bu yüzden bu mereti, şimdi evde kalınca alayım dedim allah da kahretsin sakallarım yapış yapış oldu. nalet gitsin yeminle ya.
silicem bu duyuruyu da.

bi bişey söyleyin size de zor geliyor mu?

Kaşığa sütü çok doldurunca öyle oluyor evet. Kaşığı doldurduktan sonra tabağın kenarına süzme hareketi ile fazlasını alırsanız sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

  • heritage  (24.03.20 12:03:21)
@heritage, yıl olmuş 2020 yaş olmuş kazık bunu yapmak istemiyorum bebek gibi ya, çok küçük düşürücü bir hareket değil mi? :/
yemem daha iyi valla...

  • Bruce  (24.03.20 12:09:14)
Az önce benzer bir şeyi yedim ve çenemden aktı. Elimi ağzımı yıkadım geldim bu başlık. :)

Sütte sorun var evet. Bu kadar düşük viskoziteli bir şey olamaz.
  • kisa  (24.03.20 12:12:48)
kenarını süzme hareketi niye bebek gibi olsun ya,

Dining Etiquette 101'in en temel kurallarındandır.

youtu.be
  • aziz dostum jack  (24.03.20 12:26:04 ~ 12:26:41)
Ne demek kenar süzme hareketi bebek gibi, o hareket olmasa içtiğim tüm çorbalar tişörtümdeydi ki çorbanın viskozitesi süte göre hayli yüksek. Kaşığı çok doldurma, süzme hareketini yap hiçbir şey olmaz. Peki önce coco pops'u mu koyuyorsun sütü mü :D

  • ekaterina  (24.03.20 12:39:08)
ahaha, daha demin izlediğim seinfeld'in bi bölümünde de jerry gevrek yiyordu ve ben de bu sorunu düşünüp "du bakayım dökecek mi benim gibi" diye ekrana kilitlendim kslfd.

evet o dediğin hepimiz için bir sorun. peki neler yapılabilir? tabağın kenarına süzme hareketi en makul çözüm, bebeklikle bağdaştırmaktan ziyade ben sıkılıyorum ama her kaşıkta o hareketi yapmaktan, sabırsızlanıyorum o yüzden bana göre de değil.

ikinci olarak gevreği sütle buluşturduktan sonra biraz bekleyip, sütle gevreğin biraz daha bütünleşmesini ve gevreğin de sütle şişmesine izin verebilirsin. bu durumda süt müktarı nispeten biraz azalacak, bir de gevrek sütü emdiğinden kaşığa çoğunlukla gevrek almaya özen gösterdiğin takdirde çok akma sorunuyla karşılaşmayacaksın. en son kasede kalan sütü de kafaya dikeceksin. ben böyle yapıyorum ^^

son olarak, her kaşığın çukur kısmı farklı olabiliyor. mesela benim evde kaşıkların yarısıyla çorba dahi içilmez, onlarla sulu yemekimsi şeyleri yiyorum. diğerleri daha oyuk, onlarla full sıvı şeyleri tüketiyorum. ve evet buna her seferinde dikkat ediyorum çünkü dökmekten hoşlanmayan minik bir ruh hastasıyım ahshd.
  • treamorg  (24.03.20 12:51:51)
Aziz dostum jack +1 fakat kaseden sıvı bir şey yenirken kenardan süzme hareketi yapılmaz. Kaşık 2-3 mm uzaklaştıktan sonra sıvıdan; sadece kaşığın alt kısmı süte/çorbaya değecek şekilde saniyelik bir değdirme hareketi yapılır ve sonra kaşık ağza götürülğr. O zaman damlama falan olmaz çünkü alttaki damlayı tabağa bırakmış olursunuz.

Sevgili Bruce, sana gelince, biz mi öğreteceğiz yemek yemeyi bu yaşta? Silme bu soruyu da kalsın ibretlik.
  • irene  (24.03.20 12:57:43)
@ekaterina, bu da soru mu, tabii ki önce coco pops! aksini yapan cahildir, dining etiquette öğrenmeye davet ediyorum onları...

sevgili michelin restoran müdavimleri @aziz dostum jack ve @irene, sizlerin evde pijamayla kıçı kırık gevrek yeme eylemini bu denli ihtimamlı yapıyor olmasına imrendim. ben @treamorg'un dediği gibi dibinde kalınca kaseyi yüzüne diken bir barbar olarak bu dediklerinize evde uyamıyorum ne yazık ki. her seferinde kasenin kenarına dokundurup fazlalığı almak fazla efor geliyor ve sabırsızlanıyorum ben de. gereğinden fazla değer vermiş hissediyorum o saçma yiyeceğe. ağzım yeterince büyük olsa doluyken de dikerdim.

ama tek sorun yaşayan ben olmadığıma sevindim, demek ki sorun bende değil.

@irene, sorunun bende olmadığını anladığıma göre göğsümü gere gere tutabilirim soruyu; sen merak etme :))))
  • Bruce  (24.03.20 13:28:38 ~ 13:31:01)
ahahahahahh gözümden yaş geldi gülmekten.
daha bu sabah coco pops yerken dökmeyeyim diye öyle bir ciddiyetle uğraştım ki sanırsın cern'de karanlık madde deneyi yapıyorum, tek bir yanlış hamlemde dünya kara deliğin içine çekilecek. ama olmadı tabi aktı gene çenemden. çenemden akmayıp direk kaseye damlayanlar da ayrı dert. onlar da minik coronacıklar gibi gibi sağa sola sıçrıyor. bir elimde kaşık bir elimde peçete, bir ağzımı çenemi bir masayı, laptopun klavyesini siliyorum. sorun bende diyordum ama içim rahatladı, yalnız değilmişim.

ps: 1. kasenin dibini elbette kafaya dikerek içeceğiz. bunun barbarlıkla ne alakası var, ya ne olacağıdı???
ps: 2. tabi ki önce coco pops sonra süt. aksini yapanların sütüne coronalılar hapşursun.
  • halanne  (24.03.20 15:34:56)
Ben bunu yeni gelin akrabamızın evine gidince çorba içerken yaşadım. Kaşıklarda bişi var. Evdeki kaşıklar eski yirmi yıllık kaşık, onlarda öyle bir sorun yaşamıyorum.

  • windows95  (24.03.20 16:36:58)