kedi balkonuma doğum yapmış!

merhaba, geçen kıştan beri duran kedi evime bir kedi doğum yapmış. Miyavlama sesleriyle farkına vardım. Bir yavru dışarıdan görünebilecek şekilde duruyordu (sanırım yaşamıyor :()

evin içinde ne olup bittiğini öğrenmek için içine bakmamla anne kedinin fırlaması bir oldu. benden kaçtı, sonra ben eğilip onu çağırınca geri geldi ve bana tıslayıp içeri girdi. hemen getir'den yaş mama söyledim, süt ve su karıştırıp yanına koydum. 2 saat oldu bakıyorum hiç dokunmamış. benden mi korkuyor acaba? içeride biliyorum çünkü.

bir koli bulup başka (daha büyük bir tane) kedi evi yapıp balkona koydum. İçine de battaniye. Yavrularını oraya taşınır diye düşünüyorum. Başka ne yapabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

o güvenli bulduğu yere taşır. yavruları ellemeyin. anne kediye yemek ve su verin yeterli. sokak kedisi olduğu için yaş mama yerine kuru mamaya alışık olabilir. sokakta besliyorlarsa tabi. eğer beslenmiyorsa her şeyi yiyebilir muhtemelen. bamya yiyen kedimiz vardı misal.

  • ozdek  (23.03.20 19:26:42)
Süt ve suyu boşver bence. Yaş mama kuru mamaya göre daha iyi gibi sokak kedileri için. Mümkünse haşlama tavuk ver veya tavuk ciğer suyuyla birlikte olsun. Anneleri yavrulara bakar onlar için ekstra birşeye gerek yok gibi. Birde mama kabı yanına su koy.

  • Topalordek  (23.03.20 19:40:51)
Yeni doğuran anne kediler hiç olmadığı kadar muhtaç (ve çokça yalaka) olurlar, size tıslaması filan tuhaf.

Bizim sitenin kedisi (ve ondan doğanlar) ne zaman hamile olsalar kapıları aşındırıyorlar valla tuhaf.
  • Avoiding The Puddle  (23.03.20 19:47:30)
size hırlaması normal, yeni doğum yapmış kedi savunmacı olur.
eğer sizi sürekli görmeye alışık değilse bunu yapar, 1-2 güne alışır.

yaş mama değil, anneye "kitten" yani yavru kedi kuru maması verin, çünkü protein oranları genelde daha yüksektir, sütü için daha iyi.
süt vermeyin, ishal yapar.

sadece kitten kuru mama ve su yeterli.
kitten bulamazsanız ya da yoksa ya da pahalıysa, normal kedi maması da olur tabii ki.

eğer istiyorsanız ciğer falan haşlayıp verebilirsiniz, o da iyi olur.
ama dediğim gibi kuru mamayla da yeterince beslenir.

yaş mama, yani paketlerde satılan kedi maması olan yaş mamalar besleyici değildir.
kendi haşladığınız tavuk, ciğer vb. olmadıkça yaş mama vermenize gerek yok.

mama ve su koyun, içeri girin ve muhatap olmayın.
siz ona yaklaşmaya çalıştıkça bunu tehdit olarak algılar.
ilgilenmeyin, size alışacaktır.
üstüne düşerseniz oradan gitmek isteyebilir.
kendini güvende hissedince diğer kutuya da geçer.
yavrulara da asla dokunmayın, kokularını bozmayın.
  • blatta hiberna  (23.03.20 19:57:37 ~ 20:05:04)
Sute yari oranda su karistirin veya laktozsuz koyun yoksa ishal olurlar

  • bradshaw  (23.03.20 21:27:24)
sütü kaldırdım, kitten maması siparişi verdim onu koydum şimdi. yaş mamayı da yavru kedi için olandan almıştım birkaç paket daha var evde. Hiç vermeyeyim mi kuru mamaya karıştırayım mı?

Aslında biliyorum felix falan onlar için fast food gibi ama en hızlı şekilde ona yardım etmek istedim. :(
  • darkcherry  (23.03.20 23:08:15)
yaş mamaya alışırsa kuru mama yemekte huysuzluk yapabilir.
şu anda kuru mama varsa elinizde, yaş mamayı vermeyin.
arada bir sürpriz yaparsınız ya da ilaç falan vermek gerekirse onun içine karıştırır verirsiniz.
  • blatta hiberna  (24.03.20 00:18:44)