umumi tuvaletler ve su israfı

merhaba arkadaşlar, umumi tuvaletlerde görülen bozuk musluk bozuk sifonların ülke genelinde ciddi anlamda su israfına sebep olduğunu farkettim uzun zamandır

bulunduğum her şehirde aynı şeye rastlayınca artık bu bir geneleme olmaktan çıktı aynı zamanda askerdeyken de kışladaki birçok tuvaletin musluğunun ve sifonunun bozuk oluğunu görmüştüm, yanlış anlaşılası diye dilekçe de yazmadım

tuvalet sorumluları genelde ilginlenmiyorlar aladığım kadarıyla fatura onlara gelmediğinden iplemiyorlar

birşeyler yapılabilir mi sizce, özellikle bu umumi tuvaletlerle ilgili bir teftiş sistemi getirtilse veya resmi bir şikayet merciisi oluşturulsa, tuvalet sorumlularu biraz korkar ve bozulan musluklarla vs ilgilenmezler mi

akıp giden temiz suyu gördükçe içim gidiyo, ayrıca hani faturalarımıza da yansıyo kayıp kaçak bedeli vs vs

sizce ne yapılabilir, aklınıza gelen fikirleri yazarmısınız

Umumi diyince akla cami tuvaletleri geliyor, camilere su bedava.

Elektrik gibi suyu ayırırlarsa olur bence, elektrikte aydınlatma ücretsiz ama ısınmaya fatura geliyor camiye.

Suyu da şadırvana ücretsiz tuvalete ücretli yapılırsa tuvaletciler açıkkta su bırakmaz.
  • John Bloor  (23.03.20 14:05:54)
valla çok güzel düşünmüşsünüz. benim de yıllardır dikkatimi çeker bu durum. askerdeyken sinirden ağlamak istemiştim. hem diğer erlerin vurdumduymazlığına hem de askeri yetkililerin bu israfı önlemek için hiç bir şey yapmamalarına.

neler yapılır bilmiyorum ilgili yetkililere söylemekten başka.

tuvaletlerde görevli personel açık bırakıyor sanırım çeşmeleri. şarıl şarıl değil ama hafifçe akmaya devam ediyor sürekli. kendi kendine kapanan pisuvarlar dışındaki pisuvarlarda çeşmeleri hep açık gördüm. insanlar dokunmak istemedikleri için görevlilerin açık bıraktığına kanaat getirdim.

sanırım 153'e haber şikayette bulunmak zaman içerisinde dikkat çekecektir. onun dışında gündemimiz bu kadar sıcakken kimse bilmem nerenin tuvaletindeki akan çeşme ile ilgilenmez. askerdeki arkadaşlarımın deyimiyle "her şey tamam da buna mı taktın yani." evet, buna taktım. ama kimseye anlatamadım.
  • biseysorcaktim  (23.03.20 18:11:09)