Corona Semptomları Mı Bunlar, Ne Yapmalıyız?

Merhaba.

64 Yaşında bir yakınım bugün birkaç semptomdan bahsetti. Şöyle;

Hafif boğaz ağrısı,
Burnu dolu, hafif balgam var,
Öksürük yok,
Ateş yok,
Solunumunun hafif darlandığını belirtiyor, kalbinin oralarda darlanma yaşıyorum diyor,
Tansiyon ilacı kullanıyor,
Şeker hastası.
Kanser, böbrek geçmişi yok.

En son cuma günü dışarı çıktı. Bankada işini halledip döndü. Tek yaşıyor, herhangi bir kimse ile teması yok.

184ü aradığımızda yapılan otomatik evet hayır testinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurun diyor. Ama sadece başkaca rahatsızlığınız var mı sorusuna evet dedik, o menüde sorulan her şeye hayır dedik. Ona rağmen böyle dedi.

Sabah aile hekimine gönderiyoruz. Fakat bir yandan da korkuyoruz, neticede dışarı çıkmaması gerekiyor. Orada da bulaşabilir.

Aile hekimliği konusunda doğru mu yapıyoruz, bu belirtiler korktuğumuz şey olabilir mi?

Teşekkürler.

aile hekimi bişey yapamaz, türkiye'de 20345 test yapılmış 1236sı pozitif çıkmış.

yani artık bir kaç semptom olduğu zaman bile test yapıldığını söylediler az önce habertürkte.

corona testi yapan bir hastaneye gitmeniz lazım, 112yi arayıp sorun. vakit kaybetmeyin, geç kalmak çok kötü netice veriyormuş.

sabahı falan beklemeyin yani.
  • hem şişko hem deli  (22.03.20 22:44:49 ~ 22:45:21)
panik olacak bişey değildir belki ama hemen test yapılsın. maskeyle gitsin.
şeker ve tansiyon ne yazıkki çok riskli. sabahı beklemeyin.

geçmiş olsun.

*ayrıca aile hekimi ne yapsın? ne ilgisi var, oradan başka bişey kapabilir ya da birilerine taşıyabilir, bir çözüm de bulamaz.
  • jimjim  (22.03.20 22:54:28 ~ 22:55:21)
aile hekimi yanlış. onlarda kit de yok zaten, yapabilecekleri en fazla koronaya yönelik işlem yapan hastaneye gitmesini önermek. oraya gitmek hem kendisini, hem de korunmaları olmadığı için sağlık kuruluşundakileri riske eder maalesef.

korona için başvurabileceğiniz hastaneyi öğrenip orayı arayın ve götürün derim.
  • snape i başından beri tanırım  (22.03.20 22:55:07 ~ 22:55:24)
Buradan farklı olarak tanıdıklarımıza da danıştık. Öksürük, ateş yoksa bu belirtilerle götürmeyin hastaneye, virüs yoksa da bulaşır orada diyorlar.

Bir de test dediğimiz şey hemen sonuç vermiyormuş, yani şimdi bugün gönderdim hastaneye, 3 gün karantinaya alınacakmış test sonucuna kadar. Orada kalması yine tehlike diyorlar.

Ama tüm bunların ortak bir yanı var, sorduklarımın hiçbiri doktor değil, burada cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim acaba aranızda bu işin uzmanı olan, doktor vs var mı?

Hepimize çok geçmiş olsun, dilerim bu sıkıntıyı tez zamanda aşarız ülke olarak.
  • lisw  (22.03.20 23:13:38)
  • hem şişko hem deli  (22.03.20 23:45:32)
"Solunumunun hafif darlandığını belirtiyor, kalbinin oralarda darlanma yaşıyorum diyor"

şu tehlikeli. Covid19'un en sıkıntılı yanı nefes sıkıntısı yaratması, ateş genelde oluyormuş ama olmayanlarda bile bir süre sonra göğsüne baskı oluyor gibi olup "nefes zorluğu" çıkıyor. Test yaptırsanız iyi olurdu ama hastaneye gitmek de risk tabii, dikkatli takip edin ilerleme olursa ateş vs. veya nefes problemi, bir maske bulup takıp hemen hastaneye götürün.(belirli hastaneler var internetten bakarsınız)

Aslında 15dkda mı ne sonucu çıkan kitler geldi deniyordu, belki birkaç güne kullanılmaya başlanır.
  • nhk ni youkosu  (22.03.20 23:51:40)
Biraz Tip eğitimi aldim ancak önerilerimin hiçbiri doktor olarak tavsiye değildir. Bunu baştan belirteyim.

Şimdi aile hekimliğine götürmeniz cok manasiz. Adamlarda taniya dair hiçbir malzeme yok. Yakinim aile hekimi ordan biliyorum. Yakınınızda hastalik yoksa da ordan bulaş olma ihtimali oluşturmuş olacaksınız ve suan saglikocaklari bir bankadan daha riskli.

Ateş ya da öksürük ya da nefes darlığı yoksa ben olsam suan hastaneye götürmem. Bir gün daha beklerim en azindan durum ne olacak, bu semptomlardan çıkan olacak mı. Balgam sigara içiyorsa ona da bağlı olabilir sinuzit de olabilir. Korananın semptomatik tanısında balgam en alt sıralarda. Balgam olunca akla bakteriyel enfeksiyon gelebilir ve aby baslanmasi gerekir. Ancak tabiki coronada balgam olmaz diye kimse birsey diyemez. Bazen olabiliyor demek, olduğu vakalarda var demek. Tip her zmn istisnalari olabilen bir bölümdür ve hic kimse test yapmadan coronadir değildir diyemez.

Ancak suanki semptomlari ile corona ile çok az bağ kurabildim ben. Beklerdim. Başka bulgu verecek mi? Ben olsam 24 saat gözlerdim.
  • mobydick  (23.03.20 00:28:56 ~ 00:34:40)
Hepinize çok teşekkür ederim. Bilgilendirme amacı ile durumu paylaşıyorum, belki başkalarına da yardımı dokunur.

Dün gece hastaneye gitmedi yakınım. İzlemeyi tercih ettik. Bugün sakin geçti, düne göre daha iyi olduğunu belirtti. Ateşi hala yok. Solunum konusu aynı şekilde hafif bir rahatsızlığı var fakat normal bir soğuk algınlığı falan da olabilir.

Durumunda en ufak bir kötüleşme olması halinde hastaneye gidecek.

Bu süreçte hastaneye derhal gitmemesinin başlıca nedenleri; enfekte olmamış ise orada kapma ihtimali ve yoktan yere bir başkasının tedavi alma imkanını kısıtlayabilme durumu.

Tekrar teşekkür ediyorum. Hepimize çok ama çok geçmiş olsun. İnanıyorum ki bu illetten hep birlikte kurtulacağız.
  • lisw  (23.03.20 21:28:30)