Budapeşte'de hırsızlıktan yakalanan arkadaşım

Arkadaşım buradaki Gratis benzeri bir yerden fondoten ve rimel çalarken mağaza personelince yakalanmış. Daha sonra polis gelmiş, nezarette iki saat tutmuşlar ve tutanak da tutturmuşlar. Ardından pasaport için (O sırada yanında değilmiş) birlikte evine gitmişler.

Evde önden, arkadan, sağdan, soldan fotoğrafları çekilmiş. Üniversite bilgileri, anne-baba iletişim bilgileri, pasaport ve kimlik fotoğrafları vs. hepsi çekilmiş. Bir şeylere de imza attırmışlar. Normalde sınırdışı edeceklermiş ama Corona'dan dolayı Macar sınırları kapandığı için edememişler. Ona bir belge vermişler Türkiye'ye döndüğünde polise vermesi için.

Not: Arkadaşımın giyimi, kuşamı yerinde olduğundan bunu heyecan için yaptığına (Evet, mal arkadaşım) inanmışlar. Ama polisin tavırları son derece sertmiş. AVM'den karakola kolunda iki polisle ve polis arabasıyla falan gitmiş.

1) Bu siciline işlenecek mi? Arkadaşım Erasmus'la orada. Erasmus Türkiye ofisini, oradaki üniversitedeki tez hocasını, annesini babasını ararlar mı?

2) O belgeyi, Türkiye'deki polise vermezse ne olur? O belgeyi verirlerse siciline işlenecekse hiç vermemesi daha iyi değil mi?

3) 18 Nisan'da THY uçuş açacakmış. O tarihlerde ülkeye dönmesi zorunlu mu? Dönmezse Macar polisi sen bi ay önce böyle bi şey yaptın diye tekrar kapısına gelir mi?

Sicil konusu çok çok önemli. Orada tek başına kalıyor ve çok korkmuş durumda. Yardımcı olursanız çok seviniriz.

@the cat in the hat

Parası olmadığı için oradayken hediyelik buzdolabı magneti, yemek için yoğurt, çikolata, muz falan yürütüyordu nasıl bu aşamaya geldi ben de bilmiyorum. :( Fondoteni kendine, rimeli de bana alıyormuş zaten. Bugünkü korkusu ona yetmiştir sanırım bir daha yapmaması için.
  • jacque  (21.03.20 22:35:32)
Sorularınız hakkında bilgi sahibi değilim. Fakat "bugünkü korkusu ona yetmiştir sanırım bir daha yapmaması için" demişsiniz. Arkadaşınızın bir profesyonelden destek almasına aracılık edin lütfen. Çünkü eğer bir heyecan arayışıyla bu davranışı yaptıysa, şimdiki eşiği yükseltmek için başka bir heyecan arayışına girme ihtimali çok fazla.

  • dediysem dedim  (21.03.20 22:59:08)
Siciline bulunduğu ülkede işlenir diye biliyorum. Maceristanda iş ararken, okul kaydında, banka hesabı açarken, ev kiralarken vs sanırım güvenlik soruştırması yapıldığında çıkar. Verdikleri belgenin ne olduğunu sormamış mı acaba? Sicille ilgili olduğunu düşünmüyorum şahsen bu TRyi bağlamaz interpolle aranmıyosa :D Muhtemelen sınır dışı edilemediğyle ilgilidir. Ama avukat falan değilim. Fakat bu yüz kızartıcı suç olarak orda kayda geçer. Diğer AB ülkelerinde de güvenlik soruştırmasında çıkar mı hiç bi fikrim yok.

  • superfluid  (22.03.20 00:17:28)
Sicil ve polisin sert davranması konusu arkadaşının heyacanını iyice katlamış olmalı. O yardım değil heyecan istiyor. Bırak, düşünme .

Corona günlerinde heyecan :)
  • Erva  (22.03.20 00:20:58)
Geçen burdan biri anlatmıştı, 2-3 sene önce polis pasaportundaki damgayı beğenmediği için evrakta sahtecilikten sınırdışı etmişti suçsuz yere. ve şans eseri türkiyedeki ehliyet başvurusunda sicilinde çıkmıştı evrakta sahtecilik suçu diye yanlış hatırlamıyorsam.
Yani hırsızlık da büyük ihtimalle çıkacaktır sicilinde.

  • artci sarsinti  (22.03.20 00:40:38)