kadavranın neyi mahrem sayılır

geçen instagramda zaplarken bir fotoğraf grdüm. taze bir doktor adayı( öğrenci), bir kadavranın kolundan kan alırken( öyle tahmin ediyorum) fotoğraf çektirmiş. ben de bunu şikayet ettim ama bir bok yapmadı instagram?

mahremiyete girmiyor mu bu durum? hayır, şikayet edeceğim öğrenciyi başı falan ağrıyacak?

eğer bu etik dışı/mahrem ise bu çocuklar kadavra mahremiyeti üzerine bir şeyler görmüyor mu?

Fotoğrafta görülen sadecw kol mu? Kadavra olduğunu nasıl tahmin ettiniz?

Türkiye'de işliyor tam bilmiyorum ama tıp okuyan bir arkadaş öğrencilerin birbirlerinden kan alarak pratik yaptıklarından bahsetmişti. Yani o gördüğünüz kol kadavraya ait olmayabilir.
Normal bir insanın neresi mahremse kadavranın da orası mahremdir. Her gün binlerce kol görüyoruz etrafta.
  • senolll  (21.03.20 15:53:31)
Kadavra olduğunu tahmin ediyorsunuz, emin değilsiniz? Kolay kolay yapmazlar öyle bir şey, gerçekten şuursuz bir öğrenci olması lazım ki o zaman bile arkadaşlarından/hocalarından tepki görür.

  • kobuzchu kiz  (21.03.20 15:53:37)
Yüzü ve bedeni gözükğyor muydu...
Uyuz oldum o fotoğraf konur mu ya

  • gadlemler  (21.03.20 15:59:02)
Ya bu arada, kadavradan kan almak ne demek? Cansız bedenin damarından kan alınmaz ki, çok boşuna gaza gelmişsiniz.

"Blood is not generally drawn from a corpse unless it is done by the medical examiner and that is usually a direct cardiac draw. Peripheral blood draws won't be easily done." diyor google da.
  • kobuzchu kiz  (21.03.20 16:03:22)
Kadavradan kan alınmaz hocam. Aşırı gerçekçi kol maketlerinden ve gerçek hastalardan alınır. Boşuna gaza gelmişsiniz. Tıp öğrencisiyim ondan biliyorum.

  • helena  (21.03.20 16:06:06 ~ 16:06:45)
rahatsız olduysanız üniversitenin rektörlüğüne dilekçe yazabilirsiniz, kaydı olacağı için resmi bir cevap alırsınız, öğrenciye yapılan yaptırımı öğrenirsiniz.

soruya cevap, kadavranın yüzü mahremdir, fotoğraf paylaşılsa bile yüzünü kapsamıyorsa, kim olduğu belli değilse sıkıntı yok etik olarak.

fotoğraftaki gibi paylaşılabilir, sıkıntı yok etik olarak: scontent.fesb3-1.fna.fbcdn.net
  • masseter  (21.03.20 18:03:49)
tüm cevaplar için teşekkür ederim. Bazı arkadaşların dediği gibi de olabilir, kadavra olmayabilir ama olduğunu düşünüyordum. düşünüyordum çünkü fotoğraf, instagram tarafından değil kendisi tarafından kaldırılmış. ( kan alma olayını ben söyledim, öğrencinin elinde şırınga vardı)

kadavranın yüzü değil sadece kolu görünüyordu.

bir daha böyle bir şey olursa, üniversiteye şikayet ederim.

tüm cevaplar için sağ olun.
  • blue eyes white dragon  (21.03.20 18:36:40)