Evde kaldığınız süre boyunca nelerle uğraşıyorsunuz? #EvdeKal

Ben genelde kitap okuyup, yabancı dil öğrenmeye çalışıyorum,dizi izliyorum(Breaking Bad tekrar başladım), alanım olmasa bile matematik çalışıyorum.

Bu duyuruyu attım çünkü evde neler yapılabilir, duyuru kullanıcıları nelerle uğraşır, acaba bizler neler yaparsak daha iyi olur gibi soruların cevaplarda karşılığı bulunsun ve karantinayı ev hapsine çevirmemeye hep birlikte destek olmak için.

Acaba sabitlense faydası olur mu?

#EvdeKal

Normalde de evden çalışan bir evde kalma uzmanı olarak geliyorum.

Birincisi, başka bir soruya yazdığım cevabı yapıştırayım. Eğer evden çalışmanız gerekiyorsa ve odaklanamıyorsanız: sabah işe gidecekmiş gibi kalkın, duş alın, diş fırçalayın, saçınızı başınızı düzeltin, rahat ama pijama olmayan bir şeyler giyin (normalde yolda geçen süreyi uyuyarak ya da kahvaltıyla değerlendirin tabii) sonra da işinizin başına oturun. Normalde işe başlamadan önce yaptığınız şeyleri yapmak rutininize dönmeyi kolaylaştırır.

Fakat evde dikkat dağıtan çok şey var, bir anda kendinizi halı silerken, kitaplık düzeltirken, bi sarma sarayım derken falan bulabilirsiniz. Kendinizi bunlara kaptırmamaya dikkat edin. Eğer işinize yarıyorsa pomodoro tekniğini falan deneyin.

İş dışında:
- Denemeye niyetlenip hep ertelediğim tarifler var, onları ufak ufak gündeme alıyorum. Bu arada dışarıdan yemek söylemeyi bıraktık ve daha sağlıklı beslenmeye başladık ister istemez.
- Arkadaşımın hediye ettiği ve henüz hiç açmadığım bir ebru setim var (benzerlerini internetten alabilirsiniz) onu kurcalayacağız bir ara.
- Lego seviyorsanız şu aralar ufak setler alıp yapmanın tam sırası.
- Puzzle, maket gibi şeylerle uğraşılır. images.app.goo.gl Şunlardan var evde henüz yapmadığımız.
- Birkaç arkadaşım ekmek yapmaya giriştiler.
- Bugün bir arkadaşım evde taze makarna yapıyor.
- Ertelenen kitaplık, ayakkabılık, gardrop, mutfak dolabı toparlama ve fazlalıkları ayırıp atma işleri için şahane zaman.
- Arşivlerini erişime açan yerli yabancı kaynaklar var, tiyatrolar, operalar, konserler, müzeler, kütüphaneler... Bunları listeleyen sayfalar da var internette, onlar takip edilebilir.
  • kobuzchu kiz  (21.03.20 13:07:36)
Mesai saatinde evden çalılıyoruz. Akşamları da dizi film. Ama legolar indirime girse de alıp yapsal diye de düşünmüyor değiliz hanımla

  • condom kurşunu  (21.03.20 13:16:04)
Home office

  • chavezding  (21.03.20 13:17:54)
hala tam oturtabilmiş değilim ama 2 3 şeyi uzun süreler boyunca yapmaktansa, 7 8 farklı eylemi daha kısa süreler içerisinde yapmaya çalışıyorum. sıkılma opsiyonunu azaltmak adına. bu çerçevede yaptıklarım/yapmaya çalıştıklarım:

- uzun zamandır "sonra izlerim yeaa" yaptığım filmlerden her gün 1 tanesini izlemek,
- yarım kalmış dizilerden günde maksimum 1-3 bölüm kadar izlemek

(amacım ekranda geçirdiğim süreyi minimum seviyede tutmak, o yüzden sınır koydum)

- 2 3 saat kadar mesleğimle alakalı işlerle ilgilenmek
- kendime bu karantina süresi içerisinde hiç denemediğim bir işi yapma misyonu yükledim, bu çerçevede de önyargıyla yaklaştığım yogaya şans vereyim dedim. youtube'tan "yoga with adriene" ye başladım, 30 gün boyunca istikrarlı bir şekilde yapabilmeyi umuyorum (emin değilim)
- onun dışında 3 4 günde bir de olsa vücut ağırlığı veya evdeki dumbeller ile kısa bir antrenman yapmak
- yine evde acele iş çerçevesinde olmayan ve sonraya bırakılan ince işleri her gün bir tane olmak üzere yapmak, örneğin mutfak dolaplarını silmek. (:
- yemek yapma gibi şeyleri geçiyorum, onu zaten zaruri uğraşlar içerisinde görüyorum
- elbette kitap okumak (ama özellikle yorucu olmayan ve nadiren okuduğum polisiye tarzı kurgulardan da okumaya karar verdim bu aralar. çünkü sürecin kendisi zaten sıkıcı)
- puzzle yapmayı düşünüyorum ama sinir krizi geçirir miyim bilmiyorum, emin olan yapsın fjssd.
-köpeğim var, bu süreçte ona da değişik komutlar öğretmeyi düşünüyorum. hem bağ kurma hem kaliteli vakit geçirmek açısından. oyun ve sevgi bir yere kadar ^^
-duyuruya bir seneden fazla süredir girmiyodum, karantinada ona da tekrar şans vereyim dedim
- son olarak yine uzunca bir süredir ertelediğim ve kataloglama/düzenleme yapmam gereken işlere el atmayı planlıyorum, bunu henüz yapmadım. örneğin akademik makale/kaynakları düzenlemek ve endnote'a girmek gibi. aynı şeyi bilgisayardaki fotoğraf vb. dosyalarım için de yapacağım

şimdilik bu kadar. ^^
  • treamorg  (21.03.20 14:06:51)