malum durumda personel çalıştırmaya çalışmak

çalıştığım fabrika, uzaktan çalışabilecek herkesi (bkz ofis çalışanları) evine gönderdi, onlar home-office çalışacak. uzaktan çalışamayacak olan operasyonel alan çalışanları (bkz amelespor, yani bizler) için de, 1 mayıs'a kadar dönüşümlü çalışılacak şekilde bir plan oluşturmamızı istediler. biz çalışan kişi sayısını yarıya indirecek şekilde planı yapıp gönderdik. direktörümüz bu planın kesin olduğunu, herkese açıklayabileceğimizi söyledi, biz de tüm ekibe çalışma planını açıkladık. çok itiraz etmeden kabul ettiler. ama herkes tedirgin, korkuyor tabi. neyse, dün gece direktörümüz teknisyenlerin her gün tam kadro geleceğini, sadece mühendislerin dönüşümlü çalışacağını bildirdi bize. genel müdürlük işler aksamasın diye öyle istemiş. direktörümüz de bütün teknisyenler gelecek şekilde planı revize edip göndermiş.

şimdi bunu teknisyenlere açıklamak bize düşüyor. bu kararı kesinlikle onaylamıyoruz ama söylemek zorundayız. çok ayıp bir şey bu. nasıl söylesek, ne desek bilemedim, size danışayım dedim. infial çıkacak, kimse daha fazla gelmek istemeyecek (ki haklılar), bununla nasıl baş edeceğimi de bilmiyorum. yol yöntem atın üstüme.

not 1: önceki planda çalışmadıkları günler yıllık izinli olacaklardı. buradan şirket yönetiminin bu kadar fazla yıllık izin kabul etmediğini de anlıyorum. yoksa izin kullanın gelmeyin diyelim.

not 2: teknisyen gelsin, mühendis evden çalışsın da iş ahlakımıza aykırı, bu durumda biz de tam kadro geleceğiz.

unvan almak ile yönetici olmak arasındaki fark bu sanırım.
sadece bu hamle bile verimliliği ciddi oranda baltalayacaktır.

üst yönetim kriz anında esnek karar alamayacak durumdaysa durumu kendileri açıklamalı ve ertesi sabah işe kimsenin gelmemesine hazırlıklı olmalı. şirketin ahlaki değerlerinde ciddi zayıflıklar var anlaşılan.
  • angelofdeath  (21.03.20 10:06:44)
bu sizinle alakali bir durum degil, ust yonetimin verdigi bir karar. Bunun sonucu sizin sagliginizi etkileyebilir, olumle sonuclanabilir ya da etrafinizdakilere bulasabilir,

Yani ucuz kahramanliga gerek yok, is ahkaki fln bunkari geciniz sagliginizdan onemli bir sey yok. Emin olun corona bulassa ve olseniz teknisyen arkadaslar 3. gun adinizi bule unutacak.
  • oscar  (21.03.20 10:35:30)
bu gibi durumlarda işin devamlılığı esas olmalı ve bunun mantığı doğru şekilde ekibe anlatılabilir. şöyle ki, hayatımız normale dönmeye başladığında işyerlerinin ekonomik ve yapısal durumlarını mümkün mertebe stabil tutabilmiş olmaları veya mümkün olan en az hasarla atlatabilmeleri gerekir ki, çalışanlarında iş imkanlarının devamı olsun. şu kriz ortamında işten çıksalar/çıkarılsalar iş bulmaları imkansıza yakın.

bu tarz önlem değişiklikleri olabilir, ilk yapılan hesaplarda atlanan konular olmuştur, konu konuşulup değerlendirildikçe başka maliyetler/unsurlar ortaya çıkmıştır gibi gibi.

rasyonel bakmak gerekiyor her açıdan da. çok "ayıp" demeniz sizin de henüz durumu tam rasyonalize edemediğinizi gösteriyor. önce oturup kendinizle konuşun, siz ne kadar gerçekçi bir argümanla kabul ederseniz o kadar sakin, kararlı ve ikna edici söylersiniz. önce siz kabul etmelisiniz durumun şartlarını. haklılık haksızlık değil şu anda konu. daha bütünsel bakmaya çalışmalıyız.

ben merkez ofistekileri de ücretsiz izne çıkardım ve durumu şöyle açıkladım, sizin maaşlarınız İstanbul ekibinden yüksek, sizin 3 ay boyunca 10'ar gün izne çıkmanız yaklaşık şu kadar tasarruf sağlıyor, böylece şu kadar kişiyi işten çıkarmamış oluyoruz. süreci de ilk 3 ay şu kadar tasarrufla geçirirsek, krizden sonraki 3 ay satış vesaire olmayacağı öngörüsüne rağmen maaşlar aksamadan ve işten çıkarma olmadan toparlayabiliriz.

dediğim gibi, önce kendiniz olayı daha rasyonel bir bakış açısıyla değerlendirmelisiniz.
  • Phoebe  (21.03.20 12:06:29)