Altın aldım

Ne zaman döviz gibi şeylere yatırım yapsam, yatırım yaptığım birim uzun süreli bir düşüş trendine giriyor ve tekrar eski değerine gelene kadar elimdeki parayı da değerlendiremiyorum. En sonunda düşüş trendinden tekrar aldığım noktaya gelince hemen "lanet olsun" deyip tekrar satıyorum ve sıfıra sıfır elde var sıfır noktasında kalıyorum. Bu yüzden mümkün olduğunca yatırım işlerine pek girmemeye çalışıyordum, ta ki bu sürece kadar.

100 yılda bir gelecek insani bir kriz dönemindeyiz ve tr ekonomosi berbat halde. TL hiç güven vermiyor. O yüzden TL birikimimin % 60'ı kadarını 314 tl'den gram altına yatırım yaptım. %40'ı tl olarak günlük faizde ama senelik % 7 gibi olsa da olur olmasa da olur bir oran.

Yatırım işlerinde hep terste kaldığım için bu işlerle haşır neşir olanlara bir sorayım dedim. Çok kötü bir hamle gibi durmuyor değil mi?

Düşer çıkar demek zor zanaat. Ben de çok terste kaldım dolarda. Şu an yükseldi satmak istiyorum ama güvenemiyorum. Altın ise geçtiğimiz dönemde sadece yükseldi ve bence olaylar bittiğinde dolar sönecek ve altın yükselecek. YTD..

  • Novice  (20.03.20 17:15:26)
İnsanlar nakde dönmek için altın satıyorlar. Güvensizlik altın fiyatlarını düşürdü. Yaptığınızın kötü bir hamle olmadığını düşünüyorum. Avantajlı olacağına inanarak birkaç arkadaşımla beraber benzer hareketi yaptık. Korona dönemi bittiğinde altında yükseliş başlayacaktır diye umuyoruz.

  • hepbiarayisicinde  (20.03.20 17:23:45)
Gram altın/TL 7 yıllık grafiği:

i.hizliresim.com

günlük al/sat yapacak bilgi birikimi ve tecrübeye sahip değilken altın bugün ne olmuş bakayım, yarın ne olmuş, her gün kontrol edeyim kafasına girersen kazanacağın ufak bir para için kendini boşa yıpratmış olursun. bence yapma. altın aldıysan koy kenara unut.
  • nabrukk  (20.03.20 17:25:29)
Ya zaten kimse anlamıyor ki. Büyük başlar dışındakilerin işleri şansa kalmış. Altın, dolar, euro sepet yap. Unut.

  • prizmatik  (20.03.20 17:54:59)
Bugüne kadar aldığın şeyin neden düştüğünü sana anlatayım. Almayı düşündüğün şey yükselirken dikkatini çekiyor. Sen aldığında çoktan yükseliş trendi bitmiş oluyor. Ocak 2019'da 3 parça Dolar aldığımda 5,35 ve 5,45 idi. Eylül'de 5,70-5,75'ken anne babama dedim ki sizin parayı da Dolar yapalım. Babam "Ben 75 yaşıma geldim, o para sizin sayılır, ne istiyorsanız yapın" dedi. Annemse ufak ufak faiz işliyor, kalsın dedi. Halbuki Dolar ani zıplama dönemine gelmişken fırsatın kaçmaması gerektiğini söylesem de istemedi.

2-3 gün önce Dolar 6,45 iken babam annemle salonda konuşurken kulak misafiri oldum. "Hükümet galiba devalüasyon yapacak, sor Boray'a Dolar mı alalım". :D

Halbuki o fırsat kaçtı. Benim gördüğüm (bu arada ben kötü bir yatırımcıyım, uyarayım.) 6,54'de Fibonacci direnci var. Onu geçse 6,75-7,00 anca olur. O riske değmez. Kaybedenlerin büyük çoğunluğu tren duracakken biniyor.

Ben şimdi 2 sene sonra satma hedefli ufak ufak hisse senedi toplayacağım. Onu araştırıyorum.
  • boray eris  (20.03.20 18:38:43)