marka tescil

bir marka ismi var, domaini bende. marka haklarını tamda benim istediğim sınıfta 2011'de almış.

marka hakları 10 yıl korunur diyorlar. ben 2021'de başvuru yapsam marka tescil hakkı bana geçer mi?

domain vs boş olduğu için bir faaliyet yok zaten.

birde örneğin marka ismi duyurukullanıcısı diyelim.

domain www.duyurukullanıcısı.com

ama adam duyurukullanıcısı nı marka olarak tescillemiş

ben duyuru kullanıcısı (arada boşluk var) olarak tescil edebilir miyim?

10 yıl bittiğinde, son 6 ay içinde marka sahibi yenileme başvurusu yapmadıysa 10 yıl bittikten sonra 6 ay daha bekler.

Son 6 ay içinde markayı yenilerse biraz cezalı bir fiyat öder marka sahibi, son 6 ay içinde yenileme olmazsa marka düşer, siz alabilirsiniz.
  • John Bloor  (19.03.20 15:05:42)
arada boşlukluyu tescil edemezsin. eğer yenilemezlerse düşüyor ama +6 ay yenileme için süre veriyor yani 2011 ocakta tescil ettirdiyseler 2011 Temmuz'da başvuru yaparsan değerlendirilir.

  • ronartest  (19.03.20 15:07:07)
eğer tescilli markayı kullanmıyorsa kullanmama nedeniyle iptal için dava da açılabilir

  • karsiyakaliyiz  (19.03.20 15:44:43)
domaini kullanmadığı için markayı kullanmadığı kesin, zaten sosyal medya hesabı da yok. belli ki 2011 yılında açıp 2013'te vs kapatmış firmayı.

şimdi ben markayı kullansam büyük ihtimalle farkında bile olmayacak ama domain bende markayı kullanmıyorsun o sebeple kullanıyorum diyebilir miyim?
  • duyurukullanıcısı  (19.03.20 16:01:13)
Sadece domaini kullanmak istiyorsan kimse karışamaz, kullan. Domainde ilk gelen alır kuralı geçerlidir, birisinin senin domainini birebir marka olarak tescil ettirmesi senin domainini kullanmana engel olmaz.

Ama o marka adı altında üretim, satış, mağazacılık vs yapamazsın.

Ha adam tekstil nace koduyla alakalı kayıt etmiştir, sen unlu mamüllerle alakalı kaydedersin markayı da kullanırsın.
  • John Bloor  (19.03.20 16:17:37)
yok işte duyurukullanıcısı markası ile danışmanlık yapmak istiyorum.
2011 yılında o tescil etmiş danışmanlıkta yani aynı nice kodu ile.

şimdi domain bende, duyurukullanıcısı.com ile danışmanlık websitesi kurup, danışmanlık hizmeti verebilir miyim? yoksa 2021 yılını mı beklemem lazım?
  • duyurukullanıcısı  (19.03.20 16:23:49)