Chrome PC'de Konumumu Nasıl Buluyor?

Bir iş için TKGM'nin parsel sorgulama sitesine girdim. ( parselsorgu.tkgm.gov.tr )

Genel harita açıldı.
Chrome Ekranında bi balon vs. çıktı: "TKGM sitesi konumunuzu öğrenmek istiyor. izin ver / engelle"
ben de "izin ver" tıkladım. harita zoom yaptı hooop bizim aparmanın çatısında işaret.

Tamam da laptoptan giriyorum.

Arkadaşlarıma whatsapp'tan konum göndereceğim zaman bile bu kadar nokta atış bulamıyorum evimi..

Nedir bu işin alamet-i farika'sı?

Cevap soruda gizli: "chrome". Daha doğrusu google ve google hesabı.

Telefondan girdiğim siteler bilgisayarın geçmişinde çıkıyor. Bilgisayarda yaptığım google aramaları telefondaki google uygulamasında ve chrome açılış sayfasında gözüküyor.

Bunların hepsi google hesabında senkronize. Bilgisayardan izni verince telefonun bildirip senkronize ettiği konumu görüyorsunuz.
  • kibritsuyu  (15.03.20 23:04:01)
Google streetview, google maps vs için sokakları haritalamak için gezen araçlar gezdiği bölgelerdeki wi-fi sinyallerini bölgenin konumu ile birlikte kayıt ettiler. Sizin bilgisayarınızın wi-fi alıcısının erişebildiği 10'larca wireless sinyali var ve bunların hepsinin konum bilgileri sistemde mevcut. Konuma izin verdiğinizde, bilgisayarın görebildiği wi-fi sinyallerini yayan aletlerin tekil numaraları sunucuya gönderiliyor ve sunucu bu sinyallerin kayıt edildiği konumu geri dönüyor.

(git: www.storelocatorwidgets.com)
  • talasas  (16.03.20 02:29:29)
Sadece chrome değil, firefox ile girince de buluyor. Harita seçeneklerinden yandex ya da TKGM seçilse bile buluyor, konunun chrome ya da google ile ilgisi olmayabilir.

IP den filan mu buluyor acaba?
  • John Bloor  (16.03.20 09:51:50)
IP'den bulma değil, windows da kendi içinde konum hizmeti bulunduruyor. A-GPS denen yöntem oluyor bu, etraftaki kablosuz sinyalleri sunucuda sorgulanıp tahmini konumunuz bulunuyor.
Öncesinde nasıl kaydediliyor?
@talasas'ın dediği gibi temellerini google araçları ile sistemin ama artık buna gerek yok çünkü zaten elimizdeki telefonlar bu iş yeterli oluyor,
Mesela ben köydeki eve yeni modem aldığımda sadece wifi sinyali ile konumumu ilk zamanlar gösteremiyordu harita, fakat dışarı çıkıp gps ile konumumu tespit ettirdikçe o wifi sinyallerinin konumunu öğrenmiş oldu google (ve telefonumda konum hizmetlerine erişen diğer uygulamalar da bunu yapabilir). Mesela o modemi alıp yine sinyalsiz bir noktada çalıştırsam ve telefonda haritaya baksam nokta hatalı görünür (gps kapalı olmalı)
  • atom karincanin torunu  (16.03.20 10:42:08)