İnsanımızın cahilliği beni çok korkutuyor

Bugün fıldır fıldır gezen bi arkadaşıma nasıl rahat gezdiğini korkmadığını sordum. Dedi ki dışarı çıkmamamın çözüm olmadığını düşünüyorum dedi. Bu insan üniversite mezunu. Aynı şekilde İstanbulun en elit semtinde oturan bir arkadaşım da ısrarla buluşalım diyor. Ben gelemem salgın var diyince de dalga geçiyor çok korkaksın vs diyor ve hala yurtdışından gelen arkadaşlarıyla görüşmeye devam ediyor. Bu insanlarla biz bu salgını yönetemeyiz. Sadece varoş yerlerdeki cahil kesim böyledir diye düşünmeyin yani. Cahilimiz her yerde cahil en nezih semtte de en varoş yerde de. Üniversite okusa da okumasa da... gerçekten çok kaygılı ve stresliyim bu insanlar yüzünden aldığımız önlemler de yalan olacak

Soruyu unutmuşum. Sizin çevre ne alemde ?

  • Esinsin  (15.03.20 10:32:20)
ya dün otobüste yere şaşal düşürdü öndeki kadın. su şişesi salındı durdu tabii, baya bir turladı, kadın da şişesini arıyor. dedim ki şurada ama alacak mısınız? ayy evet dedi ve aldı.
diyeceklerim bu kadar.

  • jimjim  (15.03.20 10:43:27)
@jimjim delirmek üzereyim....

  • Esinsin  (15.03.20 10:46:06)
@Cesario ee tabi ki ondan da korkuyorum. Bu fıldır fıldır gezen arkadaşın anneannesi var çok yaşlı ve umreden gelen arkadaşları %99 vardır hadi dedim senden onlara bulaşmasın da onlardan sana bulaşsın bundan korkmuyor musun ? Dedim. Tepki yok..

  • Esinsin  (15.03.20 10:49:44)
@üğpoıuy elini yıkayan hasta olmayacak gibi bir algı yaratıldı bu bile büyük bir problem. Gerçekten çok zor.

  • Esinsin  (15.03.20 10:52:47)
E haklı bence. Hiç dışarı çıkmadan nasıl yaşayacaksın? Mutlaka bir yere gitmen gerekecek.

  • black mamba  (15.03.20 10:52:51)
@black mamba keyfen geziyor iş güç sebebiyle değiş tamamen keyfi ve kalabalık ortamlara giriyor. Girmek zorunda değil. Bu bir toplum sağlığı meselesi.

  • Esinsin  (15.03.20 10:57:31)
Siz naptiniz peki? Stok yapip eve mi kapandiniz tamamen?

Hafta ici ise giden bir suru insan olacak; herkes evden calismaya gecmedi.
Inanmazsiniz merdiven alti yerler de degil calistiklari sirketler.

Insanlarla mesafenizi koruduktan (cok kalabaliklara girmedikten sonra yani), temizliginize ve gidaniza da (bagisiklik kuvvetinize) dikkat ettikten sonra sorun yok bence de.

He bi hafta gelir is alevlenir iyice ve sokaga cikma yasagi falan gelir o zaman disari cikanlara yonelik su anki tavrinizi takinabilirsiniz tabii.

Ama su an anlamsiz buldum bu tavri.
  • Flipsflops  (15.03.20 11:00:02)
@Flipsflops stok filan yapmadım. Eve de kapanmadım. Zorunlu olan işlerimi yapıyorum sadece ofiste tek çalışanım dolayısıyla orada kimsenin bana bulaştırma ihtimali yok. Toplu taşıma da kullanmıyorum ayrıca.

Şuan dışarı çıkanların anlamadığı şey şu ki bu virüs şuan ülkede var ve yayılıyor. Neden sokakta bir kahve içme uğruna toplu alanlara girilip bu risk alınıyor ? Neden herşeyde son ana kadar her şey en kötü olana kadar beklenip sonrasında ciddiye alınıyor önlemler. İyice alevlenmesi demek bir sürü insanın ölmesi ya da hasta olması demek. Bu olana kadar herkes keyfi gezmelerini en azından azaltsa ne olur ? Sadece kendilerini değil toplumu tehlikeye atıyorlar.
  • Esinsin  (15.03.20 11:05:26)
İki kişi arasında minimum mesafe şartını koruyabilecek şekilde şöyle bir yürüyüşe çıkmak, temel ihtiyaçları gidermek için dışarı çıkmakta elbette bir sorun yok ama kafeye oturayım, dur bir şurayı gezeyim diye sağa sola dolanmak biraz akıl eksikliğinin belirtisi.

Ayrıca virüsle alakalı onlarca araştırma ve makale okudum ilk çıktığı günden beri. Ben hali hazırda birçoğumuzun çok önceden virüsle tanıştığına ve şu an taşıyor olduğuna kanaat getirdim. Virüsten kaçınma gibi bir durumun olduğuna da inanmıyorum şu saatten sonra. Bu işin okulunu okumadım ama yapılan matematiksel modellemeler ve hesapların belli bir doğruluk taşıdığına inanıyorum. O yüzden virüs sizdeymiş gibi yaşayıp karşınızdakinde de varmış gibi uzak durun.
  • desdenova34  (15.03.20 11:09:15)
Cunku insanlar bencil. Genc nufus "ben hedef kitlesinde degilim" deyip daha ileriki yasta olan annesi babasi ninesi dedesi vsyi ya da bagisiklik sistemi zaten zayif olan insanlari dusunmuyor. Virusu kapip tasiyici olabilecegini idrak etmiyor galiba sorun burda.

Etrafimdakiler ne yapiyor bilmiyorum ben pek insan icine giren biri degilim ama biz ailecek cok mecbur kalmazsak ve market disinda disari cikmama karari aldik :D
  • superfluid  (15.03.20 11:12:05 ~ 11:13:50)
@desdenova34 bunu anlatmak istemiştim... teşekkürler...

  • Esinsin  (15.03.20 11:12:32)
@superfluid evet bunu bile düşünüp idrak edecek muhakeme yeteneği yok. Kaldı ki bugün hong kongdaki bir hastanenin enfeksiyon uzmanı açıklama yapmış. Hastalıktan ölünmese de kalıcı hasar bırakıyormuş. Nefes darlığı başlıyormuş sonrasında. Spor bile yapamaz hale gelmiş atlatanlardan bazıları. Bunlar da hafife alınacak şeyler değil. Kaldı ki kimsenin mi yaşlı anası babası yok gerçekten anlamıyorum.

  • Esinsin  (15.03.20 11:14:33)
  • freebird5406_2  (15.03.20 11:35:19)
Mümkün olduğunca çıkmamaya çalışıyorum ama cuma avm’ye gitmem gerekiyordu. Girdik zaten bomboştu, tüm kasalarda hijyenik temizleyici sıvılardan vardı, hemen işimizi halledip çıktık.
Yalnız umreden gelenlerin karantinaya alındığı doğru değil malesef. Komşumuz öylece geldi yani karantinaya falan alınmadı dün gelen kafile. Kadın kendini boş eve tek başına karantinaya aldı, çocuklarıyla bile görüşmüyor ama herkesin böyle bi imkanı yok, herkes bu kadar bilinçli de değil...

  • megalomaniac  (15.03.20 11:37:52)
Dün alisveris merkezine gidip alisveris yaptim. Buyrun sorulari alayim :ddd

  • eazy  (15.03.20 11:38:26)
dün bir programda izledim halka sorular soruluyor doğru bildiğimiz yanlışlar vs gibi halk %60 bilinçli geldi ve gayet iyi bir rakam.
Ancak bazı cevaplar gerçekten korkutucuydu.

  • basond  (15.03.20 11:53:08)
Ooo linc var geldim. Üniversite mezunuyum elit semtte dukkanin var. Umurumda dahi degil. Göktaşı çarpmasını daha cok umursuyorum o kadar söyleyeyim. Hicbirsey olduguna dair inancim yok. Bir bok oldugu yok. Toplumsal histeri. Seneye bu zaman adini dahi hatırlamayacaksınız.

  • allah yazdiysa bozsun  (15.03.20 12:06:27)
akşam gs bjk maçı var. kahveler full ne bilinci ya herkes şaka sanıyor.

  • mikahakkinen  (15.03.20 12:43:11)
@Esinsin bizimkiler de öyle Yavuz Dizdar, Canan Karatay falan dinleyip biz zaten genciz, temizliğimize dikkat ediyoruz, iyi besleniyoruz deyip takmıyorlar. Onlarla aynı fikirde değilim ama haklı olmalarını gönülden isterim.

  • petekpare  (15.03.20 12:51:37)
toplum gençleri çok düşünüyordu sanki bu zamana kadar. gençlerin toplum sağlığını sallamamasi da gayet normal. hedef kitle çok da umurumda değil. spora da giderim bara içmeye de. hedef kitle selametle ölebilir np.

  • hasmetizm 2046  (15.03.20 13:22:27)
Selam ben de cahilim ve linç yemeye geldim.

Yurt dışındayım, mümkün olduğunca evden çıkmıyorum. Fakat eve kapanmak çözüm değil. Ne yapacaksın bir sene boyunca zorunlu ihtiyaçlar haricinde evde mi kalacaksın? Ne yaparsan yap bu virüs her yere yerleşecek artık. Şu an yapılanlar yayılmayı yavaşlatma amacıyla yapılıyor. Fakat çok uzun süre bu uygulama devam edemez. Enfekte kişi sayısını zamana yayıp sağlık sistemine bir anda yüklenmeyelim deniyor fakat bu aylar ve belki de yıl alacak bir süreç. Hatta belki daha fazla. Bir sene boyunca bu önlemler devam ettirilirse çok büyük bir ekonomik çöküş yaşanır.(ki zaten bu işin en büyük etkisi her şekilde ekonomik olacak) İki ay sonra kapıları açıp her şeyi normale döndürmeye çalışırsan da vaka sayısı yine patlayacak ve yine aynı döngüye girilecek. Bir ay boyuna Avrupa'dan uçuşlar durduruldu şimdi. Bir ay sonra her şey normale mi dönecek? Mecburen uzatılacak bu süre.
Yapılabilecek tek şey ekonomik çöküşü göze alıp her türlü aktiviteyi minimuma indirmek; eve kapanan halkın sadece zorunlu haller durumunda dışarıya çıkmasını sağlamak ve hastalığı tam da bu anlarda kapıp eve götürmesini bekleyerek yavaş yavaş tüm ülkenin hastalığı geçirmesini sağlamak. Kaldı ki hastalığı geçirmenin bağışıklık kazandırmadığı yönünde bilgiler gelmeye başladı.(birkaç örnekten böyle bir genelleme yapılır mu bilmiyorum tabi)
  • synesthesia  (15.03.20 15:08:15 ~ 15:10:54)
Dün ankara tunalı civarında arabayla geçtim tıklım tıklımdı özellikle seğmenler tarafına doğru insanlar biralarını vs kapmış parktalardı.Benim arkadaşlar da bugün buluşmaya çağırdı gitmedim ama yarın işe gidicem mesela.Dönüşte markete gitmem lazım.Sonrasında terzide kıyafetlerim var onları alacağım yani hayat bir şekilde devam etmek zorunda.Bireysel olarak temiz biriyimdir evim de temiz ancak bunun yeterli olduuğunu kesinlikle düşünmüyorum.Biraz kaderci olmak lazım sanki çünkü gün içinde ister istemez birçok insanla muhatap oluyorsun.Bilemezsin ki yurtdışından mı gelmiş, umreden mi gelmiş vs vs

  • bbb_1  (15.03.20 21:45:10 ~ 21:46:45)