ölüm oranı almanyada binde 2, italyada yüzde 6, fark neden çok fazla ?

ekte excelde basit bir tablo yaptım.
vaka sayısı/ölüm sayısı hesabıyla almanya binde 2, italya yüzde 6 ölüm oranına sahip ve diğer ülkelerdede ölüm oranı çok değişken.
farkın sebebi nedir ?
hadi italyada yoğun bakım yatağı bitti, gelenleri kapıdan yolluyorlar.
ispanyada sadece 195 toplam ölüm var, onlardada ölüm oranı %3,1.
almanyanın 15 katı.
yoğun bakım birimlerindeki hizmet kalitesi farkı buna sebep olabilirmi ?
eğer öyleyse ordanda kazık yiyeceğiz sanki.

italya dünyanın en yaşlı 2. nufusuna sahip. virüsün öldürücülüğü yaşla birlikte artıyor. haliyle italyada ağır seyretmesinin sebebi bu. misal iranda bu kadar yaşlı nüfus yok, haliyle ölüm oranı da az oluyor. belirli bir vaka saysına ulaşmış ülkelerdeki ölüm oranı ve ortalama yaşı incelesen daha anlamlı bir veri elde edersin diye düşünüyorum.

  • 726490  (15.03.20 01:31:38)
italya çok turist alıyor.
italya gerekli hazırlıkları yapmadı ve aniden kapıldı bu tufana.
okulları geç kapadı.
birde %6 içersinde italyan vatandaşı olmayan turistler de dahil sanırım.
avrupadaki en yaşlı nüfus italyada. (2015 verilerine göre konuşuyorum)

almanya italya'ya göre daha az turist alıyor ve önlemlerini onlara göre daha hızlı aldı. üzerine sosyal desteklerini artırdı. bide alman disiplini var tabi.

önümüzdeki 2-3 haftada herşey belli olacak bana kalırsa. umreden gelenlere gerekli özen gösterilmedi. şu an için 6 vaka olmasına rağmen ülke çapında 25 hastane karantina için hazır. önümüzdeki günlerde bunun da sayısı artırılır. kimsenin ölmesini istemem ama bu işi %2-3 ölümle kurtarırsak iyidir.
  • false pretension  (15.03.20 01:36:31)
@726490

Ulkelerin 2018 medyan yas verilerine gore Almanya en yasli 3., Italya ise 5.

Kaynak: en.wikipedia.org
  • gzg  (15.03.20 01:37:26)
@gzg haklısın. doğruluğunu teyit etmeden yazdım, bir haberde okudum ben de. bunun yanında beklenen yaşam süresine bakmak da anlamlı olabilir. italya ispanya arka arkaya geliyor. ayrıca test yapılan insanların demografik yapısına, ne kadarının semptom gösterdiği bilgisine de sahip olmamız gerekir. hastalık italyada çok yayıldığı için semptom göstermeyene test yapmıyor olabilirler. bu da pozitif olduğu halde semptom göstermeyen/hafif atlatan insanları dışlamak demek. ülke ülke karşılaştırırken benzer örneklemleri karşılaştırdığımızdan emin olmamız gerekir. virüsün öldürücülüğünün de bu nedenle daha az olduğunu düşünüyorum. elimizde semptom göstermeyen insanlara yapılan testlerin ne kadarının pozitif olduğu bilgisi olsa virüsün gerçek öldürücülüğü ile ilgili daha net çıkarımlar yapabiliriz.

www.worldometers.info
  • 726490  (15.03.20 01:56:47)
@726490

Kesinlikle, ortada cok fazla parametre var. Olanlari sadece yasla ilintilemek dogru gorunmuyor.

Bu arada soyle bir tablo da buldum: www.prb.org (TABLE. TOP-10 COUNTRIES WITH THE OLDEST POPULATIONS VARY BY MEASUREMENT USED)

2015 itibariyle 65 yas ve ustunun tum populasyona oranlarinda Almanya Italya'nin hemen arkasinda. Fakat diger bir yonteme gore (Remaining Life Expectancy of 15 Years or Less) Almanya 6. sirada, Italya ise ilk 10'da degil.
  • gzg  (15.03.20 02:08:29)
t24.com.tr

"Ölüm oranları ülkeye ve hangi noktada ölçüldüğüne bağlı olarak tamamen değişiyor: Güney Kore’de oran %0,6 iken İran’da %4,4. Peki neden böyle? Anlamak için şöyle bir yöntem kullanalım."

diye başlayan paragraftan sonra anlatılan bilgiler açıklayıcı olabilir
  • freebird5406_2  (15.03.20 10:00:34)
Almanlar örneğin her şikayete test yapıyordur ama italyanlar önceliği belli yaş grubuna vermiş olabilir gibi bir sebebi olabilir. İtalya 21 bin kişide saptamış ama belki hep 65 yaş üzeri solunum şikayeti olanlara yapıldı test.

  • baal  (15.03.20 10:55:28)