Ülkeler arası gelir düzeyi farkı

Az önce kuzey fransa'da market alışverişi yaptık. Aşağı yukarı 2 haftalık market alışverişi 120 euro civarı tuttu. Birim fiyatlar (peynir, tuvalet kağıdı, deterjan, konserve, vb.) ulan Türkiye ile aynı fiyat. 2-3 euro civarı satılan her şey bizde de 15-20 lira zaten. Sonra asgari ücrete bakıyorum 1500 euro. Bizde normal bir maaşın 2 katı. Son krizi mrizi boş verelim, benim anlamadığım bu dağılım, bu eşitsizliğin kaynağı nedir? Ülkeler arası bu alım gücü farkı, gelir farkının ekonomik açıklaması nedir? Hangi konulara, hangi kavramlara bakmam lazım?

Edit: Gelen cevapla kendimden utandım ve küfrü normal bir ifade ile değiştirdim. Demek ki küfretmeden de ifade edilebiliyormuş, kusura bakmayın.

Öncelikle güzel soru sormuşsunuz konuya güzel girmişsiniz sonra küfür ile herşeyi bozmuşsunuz. Neden küfür etme ihtiyacı duyuyorsunuz küfürsüz ifade edemiyor musunuz?

Soruya dönecek olursak gelir dağılımı gelişmekte olan bütün ülkelerde olan bir sorun hatta ABD gibi gelişmiş ekonomilerde de bu sorun var bu sorunu aşabilmiş çok az ülke var dünyada.

Bu konu idrak edebilmeniz için nüfus, gelir seviyesi, eğitim seviyesi, sanayileşme gibi başlıklara bakabilirsiniz. Ayrıca her ülkeyi kendi alım gücüne göre kıyaslamak lazım Fransa'nın maaşı ile Türkiye'de ki alım gücü karşılaştırılmaz. Türkiye asgari maaş ile alım gücü en yüksek 10 avrupa ülkesinden biri. Fransa'da asgari ücret 1500 avro peki ev kiraları ne kadar mesela?
  • acebi  (13.03.20 15:13:40)
@acebi yurt dışı konusunda sürekli evler pahalı deniyır. Bir süredir almanyadaki evlere bakıyorum. 400.000 euroya 10 numara ev alıyorsun. Türkiye de 400.000 liraya ne alırsın? 1000 euro kirası olan evler mis gibi. Türkiye de 1000 liraya öyle ev yok.

  • black mamba  (13.03.20 15:49:03)
"Türkiye asgari maaş ile alım gücü en yüksek 10 avrupa ülkesinden biri." Nasıl şartlanmışsam bunu "Fransa" diye okudum. Umarım yanlış yazmışsındır zira yok artık yani. Yurtdışı görmesek aldanacağız. Avrupa'da çalışanlar "oha pantolonun cebinden para çıktı lan!" parasıyla Türkiye'de ev alıyor ev!

  • prole  (13.03.20 15:50:46 ~ 15:57:00)
Asgari ücretin satın alma gücüne göre bakıldığında Türkiye 25 Avrupa ülkesi içinde bu alanda 10. sırada.

Eurostat’ın açıkladığı 2019 yılı ikinci yarısına ait satın alma gücü standardına göre Türkiye’nin puanı 1033. Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç gibi bazı Avrupa ülkelerinde asgari ücret bulunmuyor.

Bu ülkeler dışında kalan 25 Avrupa ülkesinde asgari ücretin satın alma gücüne bakıldığında Türkiye 10. sırada. Zirvede 1636 puan ile Lüksemburg var. Bunu sırasıyla Almanya (1497), Hollanda (1459), Belçika (1435), Fransa (1379), İngiltere (1323), İrlanda (1301), İspanya (1135) ve Slovenya (1044) takip ediyor.

tr.euronews.com

www.hurriyet.com.tr
  • acebi  (13.03.20 16:08:35)
soru ve birçok cevap o kadar kompleks içeriyor ki...

  • wmeh  (13.03.20 16:12:57)
Black mamba, Türkiye'de bırak 400 bin TL'yi 250 - 300 bin TL'ye bir çok şehrin en güzel yerlerinden hemde avrupadaki emsallerine göre m2 si çok geniş ve oda sayısı fazla evler alınabiliyor. Türkiye yalnızca İstanbul'un Kadıköy Moda'sından Caddebostan'ından ibaret değil.

  • acebi  (13.03.20 16:13:55)
Ekonomik krizlerde birçok girişim, çözüm olarak maaşları düşürmeyi düşünür; İşçilerin daha az parayla aynı malı üretmeleri beklenir. Ama beklenen olmaz çünkü maaşı azalan işçinin alım gücü azalır, yani bu üreticinin veya başka üreticinin malını satın alamaz. Üretici malını satamayınca büyüme için bankadan aldığı borcu ödeyemez, eline para gelemeyen banka da diğer müşterilerin faizini veremez. Böylece kriz içinden çıkılmaz hâle gelir.
Bunun çözümü aslında tam tersi olarak alım gücünü artırmaktır, böylece piyasa dönmeye devam eder. İşçiler düşük maaşlarla çalışmayı kabul ettiği sürece hem kendi sonlarını hem de piyasanın sonunu getirirler. Krizin zirve noktasında devletin bankaya yardımı gelir, böylece faiz-borç işleyişi devam eder.

  • ryhmer  (13.03.20 17:04:34)
@prole edit için +
yanlışta ısrarcı olmamak güzel.

  • Erva  (13.03.20 17:23:04)
acebi +1

  • Improbable  (13.03.20 17:29:18)
@acebi ankara ve İzmirde 300 bine merkezi güzel bir ev bulsana. Almayadakiler gibi iyi değil hiçbiri. Ya da merkezi değil. Kadıköy gibi olmak zorunda da değil.

Ayrıca istatistikler hiçbir zaman asıl göstermesi gerekeni göstermez. Türkiye de asgari ücretli sayısı %40tan fazla. Fransa da %8.
  • black mamba  (13.03.20 19:17:22)
400-500bin birimlik evlere yurtdisinda mortgage cikartabilmeniz icin senede burut 100bin birim civari yapmaniz lazim o da asgarinin cok cok ustunde bir rakam.

bunlar gereksiz kiyaslamalar ya, asgari ucretli dunyanin heryerinde surunur ay sonunu zor getirir. kalbur ustu ulkelerde yasayan asgari ucretlinin ucuncu dunya ulkelerinde yasayanlara gore avantaji parite, dolayisiyla adam zar zor $500 biriktirebilse bize gelip 1 hafta full pansiyon tatil yapabiliyor, bizimkiler bir yere gidemiyor. adam kendi ulkesindeki turistik bir yere kolay kolay gidemez. dolayisiyla avrupa'nin dusuk gelirli kesimi bize tatile geliyor, kuzey amerika'dakiler meksika'ya, kuba'ya kaciyor vs.
  • cooperr  (13.03.20 19:32:53)
Black mamba, Ne Türkiye'de ve dünyanın başka yerinde asgari maaş alarak şehrin merkezi ve güzel yerinde oturulmaz. Refah içinde yaşanmaz. Asgari ücret zaten adı üstünde temel ihtiyaçlar baz alınarak asgari seviyede yaşam demektir. İstanbul'da da bırak 300 bini 80 100 bine hemde yeni bir çok ev var dar gelirli kesimin yaşadığı Esenyurt, Beylikdüzü, Sultanbeyli gibi bölgelerde.

İstatistikler hiç bir zaman asıl göstermesi gerekeni göstermez demişsin sonra altınada yüzde yazmışsın Sana tavsiyem biraz istatistik oku verdiğin örnekler hem saçma hem dayanaksız istatistik bilimdir somut veriler sunar. Ayrıca %40'ı nerden çıkarttın bilmiyorum ama Türkiye'de 25 milyon çalışan nüfusun yaklaşık %8'lik kısmı asgari ücretle çalışıyor Fransa'yı bilmiyorum.
  • acebi  (13.03.20 20:24:45)
@acebi, Türkiye'de 300-400 bin liraya o güzel yerlerden ev alıp, aynı şehirde o evin peşinatını ve taksidini ödeyecek birikimi/aylık kazancı nasıl sağlayacaksınız? Evden çalışan yazılımcılar ve birkaç meslek haricinde orta sınıfın yüzde kaçının böyle bir imkanı var?

Ben istersem Helsinki'de sadece 1 yıllık birikimimi peşinat olarak ödeyip şehrin en hipster ve merkezi yerlerinden birinde 300-400 bin euroya ev alabiliyorum. Kredinin aylık masrafı şu an ödediğim kiranın üçte ikisi.

Öyle bir pembe tablo çizmişsiniz ki bilmesem az daha kesin dönüş yapacaktım.
  • bruce mclaren  (13.03.20 21:16:42)
Mobil olduğum için link koyamıyorum ama boşver merkezi yer olmasın. İmmoscout24 te ev ilanlarına bak. Bir oradaki 400 lük evlere bak bir İstanbul daki 400 lük evlere bak. Berlin deki 400 lük evlere İstanbul da sahip olamazsın.

  • black mamba  (13.03.20 22:39:32)