Sivasa verilen penaltı

adamın neredeyse butun vucudu ceza sahası dışında, ceza sahasina da yonelim yok, parmak ucu ceza sahasında ihlale ugrayınca penaltı veriliyor mu? yoksa bunlar penaltı mı uydurdu? ceza sahası çizgisinde serbest vuruş daha mantıklı değil mi?

müdahalenin gerçekleştiği alana bakıyorlar. çizgiler de alana dahil.

pozisyondan önce lemina'ya net bir faul var ve atlanmış, ayrıca her dokunuş penaltı olmaz. tipik mete kalkavan penaltısı. galatasaray aleyhine ne versem diye geziyor adam sahada.
  • tantunisultansuleyman  (12.03.20 10:55:56)
Galatasaray'lıyım. Pozisyon penaltı.

  • himmet dayi  (12.03.20 11:20:30 ~ 12:35:06)
Ben de Galatasaraylıyım pozisyon penaltı değil.

@tantunisultansuleyman +1
  • Improbable  (12.03.20 11:36:15)
Abi ne yaptın? Adamın destek ayağını boşver topun olduğu yere ve topa uzattığı ayağa bakacaksın, bariz içerde, VARda kabak gibi ortada her şey, görüntüsü vardı özetlerde. VAR olmasa kaçırabilirdi, muhtemelen de çalınmayacaktı ama VAR bu yüzden var.

Ama VAR'ın da dezavantajı şu: tantuninin dediği ağır çekimde bakınca her temas penaltı gibi gözüküyor anasını satayım. Futbolun doğası gereği kaçınılmaz yumuşak temas vardır, bir de bildiğin faullü temas vardır. VARda bu ayrım yapılamıyor. Ama bu bariz penaltı yani.
  • freedonia  (12.03.20 12:34:30)
yanlış anlaşılma olmasın. Lemina'ya faul var mıydı onu hatırlamıyorum. Benim penaltıydı demem direkt penaltı pozisyonuyla ilgili. Penaltı olması için futolcunun nereye yöneldiği ya da vücudunun ne kadarının ceza alanı dışında olduğuna bakılmıyor. Aksiyon içerde gerçekleşiyor.

'Ceza sahası çizgisinde serbest vuruş' diye bir şey mümkün değil teorik olarak. Çünkü çizgiler sınırladıkları alanların içinde sayılırlar. Yani çizgi üstü de ceza alanıdır. Örneğin bir futbolcu ceza alanı çizgisine basarken savunmacı o ayağaına basarak faul yaparsa pozisyon penaltıdır.

şu fotoda görüldüğü gibi pozisyon fazlasıyla ceza alanı içinde gerçekleşiyor: prnt.sc

sivasspor'lu oyuncunun diğer ayağı bile çizgi üstünde.
  • himmet dayi  (12.03.20 12:35:14)
@tatunisultansüleyman +1 müdahalenin olduğu yer önemli.

  • mikahakkinen  (12.03.20 14:09:22)