Dedeyi yaşlı bakım evine vermek çok mu kötü?

Dedem 80 yaşına yakın, bir kaç ay önce demans başlangıcı dediler ve ilaç kullanmaya başladı. Öz bakımını yapamıyor, altına yapıyor. Normalde babam ve üç amcam sırayla bakıyorlardı dedeme ama kendi bakımını yapamayınca titiz olan amcam bakım evine vermek konusunda ısrar etmeye başladı. Diğer iki amcam ve babam da bakım evine vermek istemiyorlar. Ama galiba bir amcam üste çıkıp onları ikna edecekler.

Bakım evine vermem dedeyi kötü bir şey değil mi ya? Ne olursa olsun bakım evinde nasıl bakıldığını bilemeyecekler. Başka bir evde kalacak dedem. Bakım evlerini siz nasıl bilirsiniz?

Yaşlı olan ben olunca ne dusunecegimi cok merak etmekle birlikte ben kotu oldugunu düşünmüyorum.

  • allah yazdiysa bozsun  (07.03.20 22:34:57)
Dedem için araştırmıştık. Bazılarının fiziki koşulları iyi olsa bile duygusal birisiyse çok üzülebilir. O yüzden bakım evi yerine eve bakıcı da tutabilirsiniz, biz öyle yapmıştık. Daha ucuza gelebilir ve evinden de ayrılmamış olur.

  • plutongezegendegilmi  (07.03.20 22:35:06)
bence en mantıklısı bakım evi. orada başka arkadaşlar da edinebilir herhalde kümese koymuyorlar insanları. evlerde odaya tıkılı bir şekilde yaşayacaklarına en azından bakım evlerinde daha normal bir hayat sürebilirler.
tabi bakım evinin standardının düzgün olduğunu düşünürsek. o kısmını siz araştıracaksınız. kreş gibi. benim evimin oradaki kreş çok iyi olabilir ama senin oradakini nereden bilebilirim.

  • ozdek  (07.03.20 22:37:09)
Eger derdini anlatamiyor ise davranislari cok kotu oluyormus. Dayak ve ac birakma dahi.l

En mantiklisi evde kalmasi ve bakici alinmasi eve
  • oscar  (07.03.20 23:07:11)
Bazı bakımevleri gerçekten güzel, evde göremeyeceği huzuru ve sevgiyi orada gören çok insan var.
Bakım açısından da evdekinden daha güzel şartlar sunuyor bazıları. Mesela 2-3 hafta önce bir arkadaşımın dedesi vefat etti, son 1 senesini evde geçirmişti. Evde normal yatakta yattığı için çok büyük yatak yaraları oluşmuş öyle ki iç organlarına kadar görünüyomuş. Bakımevlerindeki yataklar daha farklı ve hastaların sağını solunu çevirip yatak yarası oluşmasını epey geciktirebiliyorlar.
Altını değiştirirken sürekli bağırıyomuş adam, vücudunu ellemelerini bile istemiyomuş, ama mecburen anane ve kızı yapıyolarmış. Çok güzel baktık diyolar ama kime göre güzel? Dede mutlu muydu? Tartışılır.
Yine de kendim için konuşacak olursam, vaktim ve gücüm varsa evde kendim bakmak isterdim. Tüm hastane koşullarını evde bir odada oluşturmaya çalışırdım, yalnız bırakmayacak şekilde bakardım.
Ama hiçbirinizin vakti yoksa, akşam 7’de eve gelip sabah 7’de çıkıyosanız dedeyi de eve hapsetmenin manası yok. Siz yokken rahatsızlansa, başına bişey gelse ne yapacak?
  • megalomaniac  (08.03.20 00:51:39)
@damba'nin gücü verilecek kararı değiştirmeye yetmiyor olabilir. vicdanen rahatsız olmuş ve gidip youtube'da fenomen izlemek varken duyuruya gelip dedesi için birşeyler sormuş.

ha ama soru bakimevlerinin ne derece iyi oldugundan ziyade insanlarin birbirlerine ne derece samimi oldugu olmali. anne babamiz icin bile bu denli vurdumduymaz olacak ne yaşıyoruz acaba.

çıkarcı adam için de mantıklı degil, kendisi yaşlanınca çocukları kendine aynı şeyi yapabilir. goz göre göre kendini de riske atiyor.
  • boyle buyurdum  (08.03.20 00:57:36)
Kendi adıma konuşuyorum, kimseye yük olmak istemem ben. Eğer bir gün yaşlanırsam, aklım başımdayken çocuklarıma beni bakım evine vermelerini söylerim. Çünkü belli Bi yaştan sonra aile içindeki huzuru da bozuyorsun. Altına ediyor kim temizleyecek, kim yemek yedirecek. Gerçekten kolay değil ama mantıklı olan bakım evine vermek.

  • valarmurgulis  (08.03.20 02:10:33)
Duzgun bir bakim evi gibisi olmaz. Veya dedikleri gibi eve gelip yapacaklar. Babannem 2.5 sene yatalak kaldi. Bizimkiler de donusumlu bakti ama cok zor, yipratici bir surec herkes icin. Kadini cevirmedikleri icin bagirsaklari tikandi mesela. Halbuki duzgun bakimevinde hergun istisnasiz yapilmasi gereken seyler. Eger hafiza-zihin problemi yoksa sosyallesmesi icin de iyi olur. Zaten oyleyse kendisi de fikir beyan eder. Ben sahsen 80 yasimda bakima muhtac olsam maddi durumumun el verdigi en iyi bakimevini tutarim. Bi de bu konuda bizzat bakimi yapip bez degistirmeyen kisinin yorum yapmamasi daha saglikli bence.

Bu arada ben de laz ermenisiyim.
  • icim urperiyor  (08.03.20 02:21:51)
evde yardımcı çalıştırmak ile ailenin yaşlısını evden göndermek aynı şeyler değil bence. her durum kendi özelinde değerlendirilmeli, hele de konu burdaki gibi hassas ise. duyurudaki örnekte yaşlı amcanın taş gibi 4 erkek çocuğu var, buna rağmen evden gönderilmesini benim anlamam mümkün değil. çocukları sorumsuz der geçerim.

gereksiz bir ayrıntı olarak benim babaannem de gecen sene hayatini kaybedene kadar yatak yarası ve demansı olan yaşlı bir kadındı ama çocukları onu evden göndermeyi bir an olsun akıllarından bile gecirmediler. hatta son donemlerde yatak yarasini dahi buyuk oğlu pansuman ediyordu. bir evlat için kim bilir ne kadar zordur.

laz ermenileri yaslandiklari zaman kendi istekleriyle kimseye gonul koymadan valiz hazirlayip yerlesebilirler bakimevlerine, demokratik bi ulke burasi, sorun yok.
  • boyle buyurdum  (08.03.20 04:13:37)
Bakımevindeki gibi ilgilenemezsiniz hiçbir zaman. ama sık sık ziyaret edebileceğiniz bir uzaklıkta olmalı.

  • alicandan  (08.03.20 12:08:33)
Arkadaşlar sabah amcalarımdan biri aradı. Dedemin götürülmesi için ısrar eden yengem ve amcamın içleri rahat etmemiş, bir süre daha idare edeceklermiş. Yani dedem huzur evine götürülmedi.

Sizin de yazdıklarınız doğrultusunda ben iyi bir bakıcı bulmaya çalışacağım. Oğulları ciddi anlamda ilgilenmiyorlar, bakıcı bulamadılar bir türlü. Zaten dedeme ayrı ev tutulmuştu. Oraya gündüz bakıcı gelir, akşam amcamlar kalır diye düşünüyoruz.

Hepinize destekleriniz ve fikirleriniz için teşekkür ediyorum.
  • damba  (08.03.20 12:42:07)