Java çöplük bir dil mi?

Yıllardır java ile uygulama çıkarırım, hep de yılmaz savunucusu olmuşumdur ama python'a birkaç iş için girince gördüm ki sanki yıllarca boşuna çile çekmişiz.

En basitinden java'da hatalarla boğuşmaktan saatler süren bir web servis oluşturma bile 30 sn sürüyor python'da.

Açıkçası java'da nereden geldiğini bilemediğiniz hatalarla insan canından beziyor, hayattan soğuyor, çünkü ne olursa olsun componentler birbirini etkiliyor, aslında her şeyin modüler bağımsız olması gerekmez mi, haksız mıyım bu konuda,

Valla java çok temel bir dil kullanımı yaygın ama ben yazılıma yeni başlayan biri olarak python kullandıktan sonra hayretler içinde kalmıştım. Aynı şeyi yapabiliyorsanız neden olmasın:)

  • un4given  (01.03.20 22:13:04)
bu biraz uygulamaya göre değişmiyor mu? örnek olarak bi plot çizilecekse excel muhteşem. 1 dk içinde hazır. ama 100 plot çizilecekse artık excel 100 kat fazla zaman kaybettirecek.
ya da şöyle örnek veriym, fortran aşırı ilkel ve tuhaf bi dil gibi geliyor bana. ama dünyadaki supercomputerlar hep fortran ile programlanıyor çünkü hızlı.

  • sttc  (01.03.20 22:14:31)
python yuksek seviye dillerde hersey cok daha kolay olur, cunku bu diller arka planda bircok problemi kendi cozerler ve bu konuda yazilimim yazan kisinin hatalarini orterler veya hata yapmaya pek sans tanimazlar.

diger taraftan dil seviyesi dustukce yazilimi yazan kisiye daha cok sorumluluk verir diller, dogal olarak da daha fazla sorumluluk daha fazla hata yapma olasiligi. dilin ve calisan kodun uzerinde daha fazla sorumluluk alabilmek demek daha fazla seyi yonetebilmek, ve uzerinde kontrol sahibi olabilmek demek. yani kisaca daha fazla optimizasyon yapabilirsin, ve bu sayede daha yeni seyler uretip, daha fazla performans alabilirsin.

ornegin dusuk seviye olan assembly gibi bir dil ile kod yazarsan bilgisayarda neredeyse her seyi senin kontrol etmen demen, hafiza yonetiminden tut da, islemci mimarisine kadar her seyi senin dusunmen gerekli. ama diger taraftan en hizli calisan kodu da bunlunla yazabilirsin. yillar once c dili ile kod yazanlar java diline gectiklerinde java ne guzel dil, hem kodu hangi islemcide derledigimizin onemi yok, hem de hafiza yonetimi ile ugrasmiyoruz diyorlardi.

yani dusuk seviye bir dilden yuksek seviyeye gecince bu rahatlik hissi uyanir, yuksek seviyeden dusuk seviyeye gecince de artik her seyin kontrolu bende hissi uyanir.
  • emrahday  (02.03.20 11:27:00 ~ 11:28:13)