roman polanski meselesi

adam hakkında suçlamalar malum, kendisine karşı olumsuz konumda olanların söyledikleriyle her yerde karşılaşmak mümkün. ama kendisini savunan isimler de olduğunu biliyoruz. bir sürü ünlü var, ünlülerden bir sürü varsa halktan da bir sürü vardır. günümüz dünyasında (en azından ünlüler arasında) kimsenin de kimseyi "tecavüz etmişse etmiş helali hoş olsun" diyerek savunmayacağını düşünürsek savunanların bir takım (kendince) mantıklı argümanları olmalı. sorum şu, bu adamı savunanlar hangi argümanlarla savunuyor? bu konuda bir yazı linki atabilicek olan veya kendisi durumu anlatabilicek olan var mı?

vasat dayanışması
suçlular birbirlerini korur kollarlar. toplumsal açıdan yargı oklarının kendilerine de dönmemesi için.
kadına/insana şiddet gösterme potansiyeli olan biri, bir şiddet haberine sizin bizim kadar tepki göstermez. belki bilinç dışı bir güdüyle normalize etmeye çalışır.
  • rewlack  (01.03.20 12:05:39)
Bir insanın suçlu olup olmadığının tespitini ve işlediği suçun karşılığında verilecek cezayı adalet mekanizmasının belirlemesi gerekir. Linç kültürü bu anlamda bazı insanların haksız yere suçlanmasına veya hakettiği cezadan fazlasını çekmesine sebep olabilir.
Bence çocuk istismarı en ağır şekilde cezalandırılması gereken suçlardan biri.
Kimse Polanski'yi çocuk istismarını makul gördüğü için savunmuyor. (Tarantino saçma sapan bir açıklama yapmıştı bununla ilgili, onu bir kenara bırakacak olursak)

Polanski ceza olarak tüm festivallerden ömrünün sonuna kadar men edilmeli midir? Onun filmini aday gösterenler muhtemelen onun yaptığı şeyin doğruluğu/yanlışlığı bir tarafa böyle resmi bir cezası olmadığı için gösteriyordur.
  • fobfilm  (01.03.20 16:27:29)
@fobfilm dediklerine kesinlikle katılıyorum ama bu adam yargılanmaktan kaçmış bir adam. mesela woody allen lincini çok anlamsız buluyorum çünkü adama yapılan 1 suçlama var ve o konuda yargılanıp suçsuz bulundu. ünlü insanların iftiralara maruz kalması çok şaşılıcak bi durum değil. kimisi bi sebepten düşmanlık besliyodur, kimisi para ister, kimisi gündeme gelmek vs. bu sebeplerle böyle suçlamalarda bulunulabilir. en son johnny depp'e yapılan suçlamaların tamamen iftira olduğu ortaya çıktı mesela. ama en başta da dediğim gibi polanski yargılanmaktan kaçtı ve suçlayanı da 1 değil çok kişi. bu yüzden polanski savunanların daha spesifik bir sebebi olmalı bence. suçlamalarda çelişkiler, tutarsızlıklar mı var? veya ciddi bi komplo kokusu mu var? bu tarz sebepleri vardır diye düşünüyorum.

@rewlack, @kaset evet sevilen insanın kötülüğüne inanılmak istenmeyebilir veya kötü niyetli biri suçluyla empati yapıp olayı normal görebilir ama bir ünlünün sadece böyle sebeplerden ötürü çıkıp da basın önünde bir tecavüz şüphelisini savunması gerçekçi bi ihtimal değil bence. durduk yere kendini yakma ihtimali var yani (yakmasa da epey antipati toplayacağı kesin) baya deli olmak lazım o yüzden bunun için. fobfilm'e verdiğim cevaptaki şeyleri tekrar etmeyeyim şimdi orayı okuyun siz de.

bu arada yanlış anlaşılmasın ünlüler savunuyosa kesin bi bildikleri vardır demiyorum, yanlış kişiye inanmış olabilirler tabii ama hangi argümanlarla savunduklarını merak ediyorum. çünkü sadece suçlayanların argümanlarını okudum bu konuda.
  • semaforo de medianoche  (01.03.20 22:02:55 ~ 22:11:00)