işten çıkarılma,tazminat ve emeklilik hakkında

çok yakın bir tanıdığım bugün işten çıkarılmış. emeklilik için prim günü falan dolmuş ama 2 sene yaşı bekleyecek.

1- net maaşı 4000. 13 yıl son kurumunda çalışmış tahmini 80-100k arası tazminat bekleniyor. bu tazminat tek seferde alınmıyormuş, ne kadar sürede ödenir tahminen? 3-5 ay mı 1-2 sene mi?

2- primi dediğine göre en yüksekten mi ne yatıyormuş. emeklilik ikramiyesi x miktar olsun. şimdi oturup 2 yıl beklese çalışmasa hiç, ikramiyeyi alsa daha düşük mü çıkar? yoksa asgari ücretle düşük primli bi işte çalışsa daha mı kötü olur? ne yapması doğru olur?

3- son olarak çalıştığı kurumdan biraz keyfi çıkarılıyor (tanıdıkları elemanı sokacaklarmış). şirket küçülmesi yok iş azalması hiç yok. yıllarca çalışmış burada ve 2-3 iş kazası geçirip ameliyatlar falan da olmuş. iyi bir avukatla falan bunlar da gerekçe gösterilip dava açılırsa tazminat miktarında artış vs olur mu?

teşekkürler

3 için yazıyorum, tazminatta -doğru hesaplanmışsa- çok fark olmaz ama işe iade davası açıp kazanabilir.

  • plutongezegendegilmi  (29.02.20 00:31:48)
2. maddeye cevap : yaşı dolmasına az kaldığına göre cogu prim 2008 öncesinde yani yüksek aylık bağlama oranı ile yatmıştır. yani 2 sene asgari ücretten sgk öderse alacağı maaş düşecektir.

not : siz yine de bir profesyonel danışın.
  • nuisance  (29.02.20 00:37:32)
1- Tazminat dediğin kıdem tazminatı ise, işten çıktığı gün almaya hakkı var. Direkt isteyebilir hepsini. Ödemezlerse icra takibi yapar.

2- Bilmiyorum.

3- Kıdem tazminatı artmaz ama işten çıkarılma nedeni geçerli bir neden değilse işe iade talebinde bulunabilir.
  • mehmettekin  (29.02.20 00:55:08)
1 tek seferde alınmıyor değil bu tamamen anlaşmaya bağlı alınabilir aslında ve alacağı en yüksek miktar ihbar tazminatıyla bile 100k olmaz tavan ücret uygulaması var 6bin500 civarı 2020de

2 prim nasıl yüksekten yatıyor ki net maaşı 4bin yüksekten kastı aldığı ücretten yatıyordur demek olabilir sgk tavanı 15binlira mı ne ve soru tam anlaşılmıyor iktüramiyeyi almakla ne alakası emekli maaşının

3 düşebilir yasa cok değişti
  • yeliz adeley  (29.02.20 00:56:14)
3ü yanlış yazmışım

  • yeliz adeley  (29.02.20 00:57:26)
avatar özelden mesaj attım

  • fistikthecat  (29.02.20 14:42:00)