kapıları açtık ne demek

hadi biz biraktık peki elini kollunu sallayan türkler de sınırdan geçicek mi? kapılardan mı bahsediliyor yoksa dağlık sınır alanlarından mı?

kapıdansa yasal olarak göndermek mümkün mü?

yunan bulgar kendi kapısından almazsa ne olacak peki?

kapıları açmaları önemli değil, şimdi yunan askeri çok sert müdahele yapacak bu durum karşısında, göz korkutmak için belki kan dökecekler, çıkan insanlar da paşa paşa kapıkuleden geri dönecek.

gitmeleri değil, geri alınmamaları önemli.

ayrıca sen kapıkuleden, pazarkuleden 300 500 kişi salıp, suriye sınırından 2 milyon insan alırsan olmaz o iş.

maksat suriyelileri gönderiyoruz ayağı çekip milletin gazını almak, hiç birşey olacağı yok.

yunan askeri dediğin denizin ortasında mülteci botlarını batırıp milleti ölüme terkeden zihniyet.
  • hem şişko hem deli  (28.02.20 10:41:41)
kapilar acmak gibi bir sey söz konusu degil. Sadece gidenlere müdahle etmeyiz diye ergen tribi atiyoruz. Yunanistan tabiki gelen mültecileri gecirmeyecek. Ama yigilma durumunda engel olabilirler mi onu bilemem.

  • VIPCH  (28.02.20 10:43:15)
Kapıları açtıkları suriyeliler yunan ya da bulgar kapısına gidip "selamın aleyküm abi biz geldik, aç kapıyı" diyeceklerini sanmıyorum. Aynı anda 300-500 kişi tellerden atlayıp bir şekilde içeri girerler. Ve bu böyle devam eder.

  • teknikekip  (28.02.20 10:50:34)
Birlesmis milletler kararlari ve cesitli uluslarasi anlasmalar geregi bir ulkede savas var ise veya bir toplugun can guvenligi yok ise o kisilerin multeci basvurulari degerlendirilmek zorunda. bu durumda da suriyede savas olmasi nedeniyle suriye vatandaslari multeci basvurusu yapabiliyor.

Ama pratikte bu pek islemiyor, isin pratiginde bir kisi basvuru yapmak istedigi ulkeye kacak yolla girip ilk resmi makama gidip ben multeciyim diyor. gunumuzde bu genelde yunanistan, bulgaristan ve italya uzerinden oluyor. bu durumda da o ulke degerlendirmesini yapiyor ve ulkeye multeci olarak kabul ediyor.

suriyeden avrupaya cok multeci gelmesi nedeniyle de avrupa turkiye ile geri kabul anlasmasi yapti. bu anlasmaya gore avrupa turkiyeye para verecek, ve turkiyede multecilerin avrupaya gecmesini engelleyecek, engellenemeyenleri ise geri iade alacak. bu anlasmaya gore turkiye bir ara bolge rolu ustlenmis oluyor. avrupa parayi verdi, turkiyede multecileri ulkede tuttu.

simdi turkiyenin dedigi, bu anlasmaya uymayacagiz, kacak yollarla avrupaya gitmek isteyenleri engellemeyecegiz, geri de kabul etmeyecegiz

yani turk vatandaslari icin multeci olma ihtimali yok, cunku turkiyede savas olmadigi icin turkiyedeki insanlar multeci statusune girmiyor. suriyelilerin de sinirlardan da yasal yollardan cikma ihtimali yok, yasal yollardan cikan zaten izne tabi oludugu icin multeci olmuyor. ancak bulundugu ulkeden multeci basvurusu yapmali o kisi.
  • emrahday  (28.02.20 11:44:50 ~ 11:46:43)
Kapıları açmak diye bir şey yok. Ona akın gören taraf karar verir. Bizim üzerimizden gidişlere göz yumacağız demek istiyor, operasyon fln yapmayacağız hatta belki ceplerine üç kuruş yol parası da biz koyarız diyor.

  • osssy  (28.02.20 11:59:25)