İstifa durumunda ihbar tazminati

Merhabalar,

6 aydan az suredir bir firmada calisiyorum. 2 hafta ihbar surem var sanirsam.
İstifa edecegim, diger firmaya da is baslangici olarak 2 hafta sonrasini verecegim.

Fakat mevcut calistigim sirker istifa ettikten sonra ertesi gun gelme diyebilir.
Diger sirkete de erken baslama durumum olmayabilir.

Bu durumda calistigim sirket kanunen 2 haftalik tazminatimi odemesi gerekiyor degil mi?
İstifa etmis olmama ragmen ihbar surem dolmadan cikisim verildigi icin.

Mobilden yazdim, o yuzden yazim yanlislari icin ozur dilerim.

Cevaplariniz icin tesekkurler.

çok yanlış bir şeyler var :) istifa edip ihbar süreni doldurmadığın için senin tazminat vermen gerekir firmaya. Ama genelde firmalar 1 hafta içerisinde salarlar, tamam gelme derler.

  • okumayi sevmeyen okur  (27.02.20 17:29:43)
Ben aslinda ihbar suremin sonuna kadar calismak istiyorum. Fakat firma yok yarin gelme derse diye emin olmak istedim. O zaman ne yapcam:)

  • canbonomobenseno  (27.02.20 17:31:02)
işe gitmeyeceksin ve çalışmadığın için de parasını alamayacaksın o sürenin.

  • okumayi sevmeyen okur  (27.02.20 17:34:20)
2 haftalık ücretin ödenir. sana işten çıktığın günün ibrazını yapmaları gerekiyor. ona göre de ertesi gün diğer firmada başlayabilirsin.

  • hosein  (27.02.20 17:38:50)
İhbar süreni erken bitirirlerse kovmuş oluyorlar. İhbar tazminatını vermeleri gerekir bu durumda.

Bu arada ihbar süren 2 hafta ama iş arama iznini kullanıp 8 iş gününde tamamlayabilirsin. Yine de 2 haftalık maaş alırsın.
  • himmet dayi  (27.02.20 17:40:24)
evet öncelikle 2 hafta ihbar süreniz var. ihbar dolmadan git derlerse kovmuş oluyor denmiş, ilk defa duydum. ihbar niye var? 2 tarafı da korumak için var. işveren ihtiyaç görmüyorsa seni ihbar süresince tutmak zorunda değil. siz istifa ettiğiniz için tazminat falan alma durumunuz yok.

  • surprise  (27.02.20 18:48:26)
Ne ihbarı ne tazminatı?
Hemen bırakmak istersen işverenin 2 haftalık ihbarı talep hakkı var.
İstifandan sonra İsterse hemen çıkartır, para falan da vermez. Niye versin?
Google’da bile basit bir aramayla bulabilirsin.

Yukarıdaki arkadaş yanlış bilgi vermiş
  • otopsicocugu  (27.02.20 20:29:01)
ben 2 hafta ihbar sürem boyunca çalışmak istiyorum diye açıkça belirtmişsen ve işveren 2 hafta çalışmana gerek yok deyip aynı gün çıkış işlemlerini yapmışsa ihbar tazminatına hak kazanırsın.

  • de jure  (27.02.20 20:49:05 ~ 20:49:58)
ihbar tazminatını iş sözleşmesini sona erdiren taraf öder. sözleşmeyi sona erdiren taraf siz olduğunuz için işverenin ihbar ödeme zorunluluğu yok.
okumayi sevmeyen okur, surprise, otopsicocugu +1

  • ganbatte  (27.02.20 20:54:15)
ben 2 hafta ihbar sürem boyunca çalışmak istiyorum diye açıkça belirtmişsen ve işveren 2 hafta çalışmana gerek yok deyip aynı gün çıkış işlemlerini yapmışsa ihbar tazminatına hak KA-ZA-NA-MAZ-SIN

daha da cevap yazmayacağım, çünkü bilen bilmeyen herkese laf yetiştirmek zor bu mecrada.
  • otopsicocugu  (27.02.20 21:34:45)
ihbar tazminatına hak KA-ZA-NIR-SIN.

@otopsiçocuğu
böyle bir davayla karşılaştın mı ya da bu konu hakkında herhangi bir araştırma yaptın mı?
iddianı destekleyecek herhangi bir yüksek mahkeme kararı ya da mevzuat sunabiliyor musun?

ben sunabiliyorum
drive.google.com
  • de jure  (29.02.20 00:05:16)