İntermittent fasting tek başına yeterli mi?

16 saat aç, 8 saat tok kalacak şekilde uygulayacağım. Bu sekiz saat boyunca da yin yedigime ictigime dikkat etsem daha sağlıklı bir kilo verme sureci olur sanırım. Yani üç tane ayvalık tostunu art arda gommeyeyim?

Onun dışında da tavsiyelerinize açığım.

Bir de açlık zamanlarında kuruyemiş, yogurt vs yesem olur mu?

Kilo 61, hedef 55. Şu an oldukça yağlı görünüyorum, normalde skinny fat im.

  • epistemic_regress  (26.02.20 12:36:49)
IF tek başına yeterli değil kilo vermek için her şekilde kalori açığı yaratman gerekir, yediğine içtiğine dikkat ederken kalori açığı yaratırsan kilo verirsin; kalori açığı yaratmazsan IF yapsan da kilo veremezsin.

Açlık zamanı adı üstünde açlık zamanı. Kuruyemiş yiyebilir miyim diye düşünmekle kıymalı yumurta yiyebilir miyim diye düşünmek teknik olarak aynı.
  • angelus  (26.02.20 12:40:17)
Bir avuç kuruyemisle kıymalı yumurta aynı şey mi gerçekten? Akşam acikmalarini nasıl atlaticam peki?

  • epistemic_regress  (26.02.20 12:43:20)
Hiçbir şey yiyemezsin. O acıkmalarda sabredeceksin. İf’de önüne gelen herşeyi yiyemezsin ayrıca.

  • sta  (26.02.20 12:50:11)
O da kalori o da kalori, açlık döneminde amaç kalori almamak, bu şekilde bakarsan aynı şey. Bu şekilde değerlendirirsen hatta bir avuç kuruyemiş kıymalı yumurta ve bir paket jelibon da aynı şey oluyor. Amaç kalori almamak olmalı. Kalori almadığında sistemde oluşacak reaksiyonlardan faydalanmak, kuruyemiş ya da kıymalı yumurta ya da jelibon yediğinde bunu engellemiş oluyorsun.

Beslenme döneminde yeterli kaloriyi alırsan acıkmazsın, ha ille acıkıyorsan IF tekniğini denemeyebilirsin, amacın kilo vermekse, başta da dediğim gibi, kalori açığı oluşturarak da rahatlıkla kilo verebilirsin, bunun için IF şart değil.
  • angelus  (26.02.20 12:51:15)
Ben üç gün IF üç gün omad yaparak 61den 57ye düştüm Ocak ayında. kalori alımım ister istemez düştü atıştırmayı kesince

  • turk kizi  (26.02.20 12:51:27)
İnsülin salınımını düzenliyor, insülin direncini arttiriyormus. Buna ihtiyacım olduğunu hissediyorum, o yüzden bir süre deniycem. Daha sonra başka bir diyete gecerim diye düşünüyorum.

  • epistemic_regress  (26.02.20 12:52:41)
İnsülini düzeltmek için spor yap, kas glikojenlerini ne kadar boşaltabilirsen insülin direncinden o kadar kolay kurtulursun. Vücut açlık döneminde enerjiyi çoğunlukla yağlardan ve karaciğerdeki şekerden karşılar ama spor esnasında kasta depo edilen şekerleri kullanır, bu şekerleri harcarsan insüline duyarlılığın daha çabuk artar direnci daha rahat kırarsın.

  • angelus  (26.02.20 12:57:49)
Direnç antrenmanı yapayım di mi? Spordaki hoca oyle söylemişti. Ağırlıkla çalışayım?

  • epistemic_regress  (26.02.20 13:01:10)
Evet hocan doğru söylemiş.

  • angelus  (26.02.20 13:02:35)
İf'te açlık zamanı bırak kuruyemişi sütlü kahve bile içemezsin. Su, sade soda, sade kahve ve çaylar serbest.

  • jacque  (26.02.20 14:14:04)
8 saat boyunca da düzgün beslenmen lazım. 8 saat uyku zaten. 8 saat açlıkta kahve, su, çay zaten bunlar tutacak seni emin ol.

  • awareim  (26.02.20 14:47:12)