Pegasus Bilet iadesi ve Corona Virüsü

Yarın saat 9 da Antalya->İstanbul->Milano yolculuğum vardı. İş amaçlı fuar ziyaretim olacaktı. Ancak fuar yönetimi katılım olmayacağı bilgisi vererek fuarı iptal etti. Ardından dün akşam fuar yönetimi Milano yerel otoritesinin fuarın düzenlenemeyeceğine dair yasaklama emrini paylaştı. Ben fuarın iptal edildiği gün olan pazar sabahı Pegasus a bir talep açtım web üzerinden. Talebe de fuar yönetiminin iptal e-mail görüntüsünü paylaştım. Ardından yerel otoritenin resmi yazısını da bugün paylaştım. Henüz incelemede görünüyor.
İptal ekranına girdiğimde cezalı biçimde iade yapılabildiğini görüyorum. Ancak yarısını kesiyorlar. Beklemelimiyim, yoksa iptal edip kalan kısım için mi yazışmalıyım ne dersiniz?

fuar iptal edildiyse bunda pegasusun sorumluluğu ne anlayamadım?

  • n62  (25.02.20 11:30:19)
İptal ederler hocam, zaten Milano'ya kendilerinin de uçuşları iptal etmesi gerekiyor.

  • lcha  (25.02.20 11:47:08)
bazen firmalar tam iade yapabiliyorlar müşteri memnuniyeti için, ben olsam şansımı denerdim. ama pegasus'un gerçekten fuar ile bir alakası yok, zira yalnızca fuar için uçmuyorsunuz oraya, milano'ya gidiyorsunuz, orada başka aktivitelerde de bulunabilirsiniz, pegasus bunun ayrımını yapamaz. misal gitmek istediğiniz konser iptal olsa veya kız arkadaşımla ayrıldık gidemiyorum yanına demek gibi bir şey onların nezdinde bu durum.

fakat hani olur ya milano'ya girişler falan yasaklanır o zaman tam iade için daha büyük baskı kurabilirsiniz.
  • givemesomesubstance  (25.02.20 11:51:00)
milan yada italya ucuslari iptal etmedigi surece pegasus'un cezasiz iade yapmasi icin bir sebep yok. sonucta sizin milan'a gitmenizi engelleyen bir durum degil. tatil plani yapip, tatilinizin iptal olmasi ile ayni statude. ancak pegasus bir guzellik yaparsa tam iade alabilirsiniz.

  • crucio  (25.02.20 11:52:13 ~ 11:52:44)
Aslında tekrar okuyunca tam anlatamadığımı anladım. Fuar corona virüsü nedeniyle iptal ediliyor ve Milano corona virüsü nedeniyle teyakkuzda bir kent. Öğrendiğim kadarıyla toplu taşımalar dahi minimum seviyede çalışıyor. Böyle bir kente fuar/tatil/gezi vs. sebeplerden seyahat etmem mümkün değil. Bu tip durumlar mücbir sebep kapsamına girer mi onu sormak istemiştim.

  • o kadar da degil aga  (25.02.20 12:18:59)
evet, mücbir sebep bu aslına bakarsanız. ama bilet iade şartlarında bunun tanımı var mı, var ise salgın hastalık şüphesinin kapsam dahilinde olup olmadığını kontrol etmeniz lazım.

  • givemesomesubstance  (25.02.20 13:26:04)