Kızgınlık dönemindeki 2 kedi ve erken kısırlaştırma

Evde iki kedimiz var, tam 5 aylıklar. Biri dişi biri erkek ve sanırım bugün itibariyle ikisi birden kızgınlık dönemine girdi :( yarın hemen veterinere danışacağız tabii ama bu akşam ne yapmak lazım bilemiyorum. Erkek olan dişinin üstüne çıkıp onu ısırıyor sürekli. Ayrı ayrı odaya kapatmaya da gönlüm razı gelmiyor.

Ayrıca 5 aylık kısırlaştırma olur mu, tehlikeli mi olur acaba? :(

5-6 aylıkken kısırlaştırabilirsiniz.
en azından erkeği önce kısırlaştırın, çünkü dişilerin ameliyatı biraz daha ağır oluyor.
erkeklerinki basit.
durumunuz müsaitse yarın hemen götürün erkek olanı derim.
ama veterinere de bir sorun.
belki o başka nedenlerden dolayı önce dişi der ya da ikisini beraber yapabilirse öyle yapar.
  • blatta hiberna  (22.02.20 02:11:23)
Normalde erkek kedileri bir yaşından önce kisirlastırmayi doğru bulmuyorlar; ileriki dönemlerde idrar yolları ile ilgili çok sorun yasayabiliyorlar ki iki ayrı arkadaşımın kedileri bu sebeple bayağı çekti. Biz bizim kediyi de bir yaşında kisirlastirdik. Ama sizde iki kedi olduğu için belki durum biraz daha farklı olabilir, yani kisirlastirmaktan başka seçeneğiniz kalmayabilir. Yine de veterinerinize güveniyorsanız (bizim veterinerimiz çok gerekli değilse bir yaşına kadar bekletiyor hep) danışıp ona göre karar verirsiniz.

Kızgınlığa girdiklerine emin misiniz bu arada?
  • fraise  (22.02.20 03:13:27)
Erkek olan dişinin üstüne çıkıp boynunu ısırıyor sürekli, biz ayırsak 10 saniye sonra yine ısırıyor. İkisi de daha önce yapmadıkları şekilde acı acı miyavlamaya başladı. Gece ayrı odalarda tuttum kapıya gidip miyavlıyorlar sürekli. Dişi olan yerlere sürünüyor falan... Kızgınlık gibi duruyor. Tek korkum hamilelik olması, dişi çok küçük tehlikeli olabilir onun için.

  • wanderernotlost  (22.02.20 06:45:34)
No way! Kedilerde (istanbul veterinerleri için konuşuyorum) kısırlaştırma için hepsi 1 yaşını bekleyin diyor. 1 yaşından önce kısırlaştırmanı önermem. O süre zarfında bir arkadaşına ver birini istersen, ayrı tut ama 5 aylık "yavru" kedi kısırlaştırılmaz.

  • prole  (22.02.20 08:56:54)
Öyle mi yaa 6 aylık kısırlaştırılıyor diyenler de var. Veterinere bugün gidicez henüz görüşmedim.

  • wanderernotlost  (22.02.20 10:40:58)
istanbul veterinerlerinden 1 yaşını bekleyin demeyenleri tanıyorum. nasıl bu kadar genel konuşabiliyorsunuz ilginç. insanların hiçbir kaynağa yönelmeden bazı şeyleri doğrudan kabul etmesi tuhaf. internet güvenilmez diyeceksiniz belki ama yurtdışında ortalama kısırlaştırma yaşı gibi genel bir konuda bilgiye ulaşmak mümkün ve bu 6 ay civarı.
(git:www.americanveterinarian.com )
hatta verdiğim makalede 6 diyoruz ama 5'e mi çeksek diye tartışmışlar.
mesela şurada da erkenden ne kastedildiği anlatılıyor:
(git:www.fve.org )
  • not dark yet  (22.02.20 12:47:48 ~ 12:51:18)
istanbul veterinerleri kedinin sağlık durumuna göre gayet güzel 5-6 aylıkken kısırlaştırabiliyorlar.
bunun örneği de benim beş buçuk aylıkken kısırlaştırılmış olan kedim.
hatta çoğu "eskiden 1-1,5 yaşına kadar beklenirdi ama gereği yokmuş" diyor.
kedi kızgınlığa girecek olgunluğa eriştiyse, kısırlaştırılabilir.
sizinkiler de kızgınlığa girdiyse kısırlaştırılabilir demektir.
  • blatta hiberna  (22.02.20 15:31:15)
5 aylik kedi gayet tabi kisirlastirilabilir, ama kizginlik döneminde kedi genelde kisirlastirilmaz cünkü ameliyatı riskli olur. bu nedenle kizginlik döneminin gecmesi beklenir.
su anda yapabileceğiniz tek sey kedileri ayırıp bu bi hafta, on günlük dönemin gecmesini beklemek ve akabinde ya ikisini birden ya da ilk olarak DISI kediyi kisirlastirmak cünkü erkek kediler kisirlastirma ameliyatından sonra 6 haftaya kadar hamile bırakabiliyorlar!

bu arada kisirlastirmak icin kedinin kizginlik dönemine girmiş olmasina beklemeye gerek yok. yalnız girdiyse, gecmesi beklenir. girmediyse öncesinde, narkozu atlatabilecek fiziksel duruma sahipse 4 aylik da kisirlastirilabilir.

bir yaşından önce kisirlastirilan kedilerin idrar yollar ile ilgili sorun yasadigi bilimsel olarak çürütüldü. idrar yollar ve böbrek sorunlarının başlıca sebebi kuru mamadır.
  • pilav  (22.02.20 19:11:44 ~ 19:15:08)
  • pilav  (22.02.20 19:19:15)
Herkese çok teşekkür ederim. Veteriner muayene sonrası 1 ay kadar beklememiz gerektiğini söyledi. 1 ay ayrı tutmaya çalışıcaz ama nasıl olacak bilemiyorum bakalım.

  • wanderernotlost  (22.02.20 21:08:12)
1 ay bekleme icin gerekçe ne?
kizginlik dönemi biter bitmez kisirlastirilmasi gerekiyor. 1 ay beklerseniz ikinci defa yine kizginlik dönemine girecek büyük ihtimalle. yazık hayvanlara :(
lüften baska veterinerlere de danisin, beklemek icin hic bir sebep yok!
  • pilav  (22.02.20 23:47:42)
Daha olgunluğa erişmediklerini söyledi veteriner :( süt dişleri duruyor en az 3 hafta sürer dişlerin tamamlanması ve olgunluğa erişmesi dedi. 3 hafta sonra tekrar götürücez. Önce dişi ameliyat olacakmış

  • wanderernotlost  (22.02.20 23:50:06)
kediler kizginlik dönemine girmişler, daha ne olgunluğa erisecekler?
kedilerin agirligini biliyor musunuz?
1 ay beklerseniz o arada yine kizginlik dönemine girme ihtimalleri var. bi daha gittiğinizde "bu kedi hamile" demezler insallah.
lüften baska veterinere de danisin.
  • pilav  (23.02.20 00:26:53)
Tekrar gidene kadar ayrı tutucaz kedileri ama çok zorlanıyoruz :( biri 2,8kg biri 3,2kg. Hareketleri içgüdüsel olarak yaptıklarını, erkeğin çok büyük ihtimalle hamile bırakamayacağını ama her ihtimale karşı ayrı tutmamızı söyledi veteriner

  • wanderernotlost  (23.02.20 06:47:09)