Tanrının varlığı ile ilgili güçlü bilimsel veriler var mı?

Biyolojik ve fizik gibi dallarda evrenin ve insanların yaratılmış olduğuna dair güçlü bulgular var mı?

yok, zaten bahsettiğiniz pozitif bilimlerin yaratılış teorisine ulaşması mümkün değil, çünkü odaklandığı nokta o değil.

soru "kim yarattı?" değil, "nasıl oldu?".

işin sonunda evet tanrı yarattı diyemez bilim, çünkü deneyini yapamaz. deneyini yaparsa zaten Tanrı'yı simüle etmiş olur, simüle edilebilir bir tanrı zaten tanrı değildir.

inançlı biri değilim fakat bilimsel olarak kanıtlanan bir tanrı inancı şu anki tanrı inancına göre daha saçma.
  • aziz dostum jack  (21.02.20 03:05:35)
guclu'yu birak, hic yok.
aku komple yok.

  • ebabil curnatasi  (21.02.20 05:17:13)
Bir yerde termodinamiğin ikinci yasasından bahsediyorlardı ama detaylarını bilmiyorum

  • seyyar satıcı  (21.02.20 07:50:12)
veri yok ancak tesadüf ya da rastgele olma ihtimal dışı.

  • luluki  (21.02.20 08:52:07)
Stephen Hawking ölmeden önce bilimin Tanrı’nın varlığını ya da yokluğunu iddia edemeyeceğini söylemişti.

  • levent bilgen  (21.02.20 08:58:57)
Tanrının varlığına ispat olarak en çok dile getirilen argümanı söylüyorum:

Bir masaya bir kalem ve bir kağıt bırakın. Bu kalem kendi kendine kağıda A yazabilir mi? Yazamaz. İşte bu kainatı, gezegenleri, yaşamı, her şeyi de yaratan biri olmalı.

Bundan daha bilimsel(!) bir şey bekleme. Yok çünkü.

Ayrıca bilimin odaklandığı nokta o değil +1
  • himmet dayi  (21.02.20 09:11:02)
ateist bir bilimadami yada diyanet baskani vs.. farketmeksizin bu konuya cogu insan inanclariyla cevap veriyor. bu soruyu cevaplamak icin bilim adami yada evliya olmaya gerek yok. inanclarini bir kenara birakip mantigini takip edersen, tanrinin varliginin da yoklugunun da ispat edilemeyecegi sonucuna varirsin. o yuzdendir ki, ne inanmak ne de inanamamak icin kendini yirtmaya gerek yok.

  • mayeskuel  (21.02.20 09:34:31)
tanrı inancına sahip kişilerin en büyük dayanağı big bang öncesine dair tatmin edici bir teorinin ortaya atılamamış olması, yani "evrenin yoktan geldiği" sonucuna varmak için sorulan klasik "ondan önce ne vardı, peki ondan önce ne vardı?" sorularıdır. aslında veriden değil, verisizlikten beslenirler. verisizlik de bir bulgu değildir.

soruya verilecek cevap: yok.
  • sir gawain  (21.02.20 11:20:50 ~ 11:22:48)
birşeyin varlığından bahsedebilmek için neden illa ölçülebillir ve gözlemlenebilir bir veriye ihtiyaç var ? Neden böyle bir önkabul ile bakıyoruz kainata. Onu da sorgulamak lazım aslında.

Bu ara Lee Strobel'in "Hani tanrı ölmüştü ?" diye bir kitabını okuyorum. Onu tavsiye edebilirim. Ateist bilim adamlarının argümanlarına karşı tanrı inancı olan bilim adamlarının argümanları yer alıyor.

Onun dışında size youtube'da "kırmızı asa" serisini izlemenizi de tavsiye ederim.
  • test user  (21.02.20 12:58:22)