Avukatlara ve bilenlere soru (TR oturma izni)

Merhaba

Airbnb yaparken evimde 10 gün misafir ettiğim yabancı biri beni birkaç ay sonra arayıp türkiye'de türkçe kursuna gelmeyi düşündüğünü, bende uzun süre kalmak istediğini, ona oturma izni için ev sahibi olarak referans olup olamayacağımı sordu. kira kontratı ya da ev sahibi referansıyla oturma izni (ikamet diyor o) alınabiliyormuş. ben ev değil oda kiralıyorum bu arada. ben bu kişiyi pek tanımıyorum, sadece ilk bakışta iyi birine benzediğini düşündüm. en kötü senaryoyu düşünürsek, evimde kalan bu kişinin yasa dışı bir iş yapması durumunda benim başıma gelecek şey ne olur? İkamet için referans olmak bana kötü bir senaryoda ne kaybettirir? teşekkürler.

Yabancı birinde prosedür nasıldır bilmiyorum ama ikameti sizin evinizde olan birinin bankaya borcu olursa sizi rahatsız ederler, uğraştırırlar.

  • hepbiarayisicinde  (21.02.20 01:38:15)
Referans olma olayı nedir, söyleyeyim. (Çok haşır neşir oldum bu olaylarla, araştırma yaparak bir bilgim var.)
İkamet izni almak da şöyle bir kolaylık var, açık gibi de düşünülebilir.
Eğer bir yabancı uyruklu, TR'de ikamet izni almak istiyorsa, kalışını ispatlaması için 3 yöntem var.
1. Kira sözleşmesi veya yurt dekontu.
2. Ev tapusu
3. Taahhütname.

Taahhütname burada önemli bir açık, neden mi?
Notere gidiyorsun, diyorsun ki ben bir yabancı uyruklu taahhütname belgesi almak istiyorum. Noter pasaport bilgilerini istiyor. Sonrasında taahhütnamede "barınma(bulunduğun ikamet), yiyecek ve içecek vs" her şeyi senin üstlendiğini belirtiyorsun, noter huzurunda.
sonra senin sabıka kaydın, tc kimlik kartı fotokopin ve ikametgah bilgilerini ekleyip veriyorsun ve hem barınma hem de kalmaya yeterli para için gerekli banka bilgilerini vermesine gerek kalmıyor. böylelikle kolaylıkla alabiliyor.
ha, güvenebileceğin biriyse yap.
bence o arkadaş bu dediğimi yapmanı istemiş. diğer türlü kira kontratı, hesabında belli para vs. bu tarz şeylerle uğraşmamış olacak.

edit: ayrıca, eğer sınır dışı edilirse de, uçak biletlerini senin karşılayacağın belirtilmekte taahhütnamede.
  • finduilas  (21.02.20 11:49:23 ~ 11:52:01)
valla yorumum tartışmaya girecek ama @finduilas'ın yazdıklarının bence detay olarak bir önemi yok. Kişinin gerekli çabayı harcamayıp başkasından birşey isteme işine çok alışkınız. Bizimki gibi toplumlarda da böyle işlere inanan çok oluyor. Biraz Batı'daki bencillik lazım. Her olgun insan resmi prosedürlere bağlı işlerini halledebiliyor, "rica" ve "yardım" kısmı işte bunlara girmeden işin kolayı. İnsanların da iyi niyetlerinden ve "hayır" diyememelerinden yararlanıyorlar. Kısaca detaylar ne olursa olsun böyle şeylere baştan karşı çıkmanın öğrenilmesi, neden göstermeksizin "hayır" demenin normal ve olgun bir insan davranışı olduğunun bilinmesini diliyorum. Hayır yani bir sürü yabancı arkadaşım var İstanbul'da, biri de gelip benden şöyle birşey istemedi.

  • kaset  (21.02.20 21:41:20)