ses sistemi çıkış gücü muhabbeti

1-www.vatanbilgisayar.com

2-www.vatanbilgisayar.com

ikisi de eşit boyutta sürücüye sahipken biri nasıl 50w gücünde de diğeri 220w gücünde oluyor?

yani şimdi biz şöyle diyebilir miyiz; 2 numaralı olanın ses seviyesi 1 numaralı olana göre 4 kattan fazla olacak şekilde mi çıkıyor?

bir de 3 numara var.

3- www.vatanbilgisayar.com

bu da 950w!

bu 3 numaralı arkadaş ilkinden 19 kat daha mı fazla ses veriyor?

ses yükekliklerini nasıl anlayabilirim biri şu cahili aydınlatabilir mi?

hocam burada 2 mevcut terim vardı. en azından ben en son bu işlerle ilgilenirken öyleydi :D biri rms diğeri pmpo. rms değeri gerçek değer. yani 50w rms gücü olan bir hoperlörün pmpo değeri 1000w olabilir. buradaki pmpo değeri peak değer. anlık yükleme değeri yani. gerçeği aslında yansıtmıyor. alacağınız ses 50w gücünde oluyor. işte bazen ürün koduna veya ürün adına böyle 1000w yazıp 1000w lık bir ürünmüş gibi satıyorlar. pmpo değeri de cidden 1000w ama rms değeri işte 200w mesela. böyle bir şey var gibi geldi.

  • Tears of Devil  (19.02.20 22:11:09)
rms degeri o hoparlorun surekli kullanimda dayanabilecegi gucu ifade eder. diger peak watt degerleri de anlik yukselmelerde dayanabilecegi gucu ifade eder. 25 watt rmslik bir 2+1 ile yarim seste evi inletirsiniz, komsulariniz rahatsiz olur ve etrafla araniz bozulur.

30 cm capli sub wooferlarin ust segmentleri bile 200 watt uzerinde bir rms'ye sahip degildir. size tavsiyem cok wattlara takilmadan ses kalitesine odaklanmaniz. 1000 wattlik sistem de alsaniz insan kulagi icin bir kac duzine watt fazlasi tamamen kullanissiz, kalitesiz ve gereksiz.

konunun aman aman uzmani degilim ancak biraz arastirirsaniz dediklemrime paralel seyleri siz de dusuneceksiniz.
  • gpaxful  (20.02.20 01:59:50)
Pratikçe söyleyeyim, anlayamazsınız, çünkü bu ürünleri satanların amacı ürün boyutu, çıkış gücünün tipi (rms/pmpo) gibi bilgileri gizleyerek kafanızı karıştırmak. Mesela 3 nolu ürünü aratıp daha detaylı özelliklere bakarsanız elektrik tüketiminin 115 W olduğunu göreceksiniz ki bu da en fazla 2x40 W RMS civarı ses verebilir demek. Ses sistemi alırken ses gücü hakkında fikir sahibi olmak için hoparlör boyutlarına ve RMS değerine bakmak gerekir. Bu bilgi yoksa ürün işimi görecek bile olsa o satıcıya/üreticiye güvenmem ve birşey almam.

  • mikro patlama  (20.02.20 02:30:45)
"ikisi de eşit boyutta sürücüye sahipken"

Bu kanıya nasıl vardınız? Üçününde amfisi farklıdır, hoparlörlerine uygun güçtedir.

Watt değerleri piyasada her zaman abartılı yazılır, denildiği gibi pik değerler yazılır sanki sürekli o gücü verebiliyormuş gibi.

3. ürünün kullanım klavuzunu kurcaladım merak edip, ısrarla rms değeri olarak 2x475 watt yazmışlar. Fakat 3 ohm değerde bunu verebiliyor, ev sistemleri için ideal olan 8 hadi bilemedin 6 ohmdur.

Fakat en dikkat çekici olanı THD oranını %25 vermişler, yani istenmeyen gürültü oranı %25, çok büyük bir oran bu. Orta kalite ürünlerde bile %10 civarındadır.

Özetle dinlemeden karar verilmez, ve gerçek RMS 50 watt olan 8 ohm bir sistem evde bomba gibi patlar. Dinlemek için müstakil eviniz olmalı.
  • John Bloor  (20.02.20 10:16:04)
Eşit boyutta demişim, eşit güçte dememişim. Boyutları 6.5”
inç çünkü.

  • jamiro  (20.02.20 10:38:33)
Eşit boyut sürücü diyince güç kaynağı/anfiden bahsediyorsun sandım.

Hoparlörler aynı ölçüde olsa da bobin sarım omajı (ohm) ve bobin gücü eşit olmayabilir.

Mesela 20 cm 50 watt bir hoparlör olabileceği gibi 15 cm 80 watt hoparlör de olabilir.
  • John Bloor  (20.02.20 17:56:47)
bu watt isinde degisik veriler kullanip millet yaniltiyorlar. hayvan gibi bilmem kac bin wattlik hoparlor aliyorsun bombok sesi oluyor. ben bu konularda ultra cahil biri olarak soyle yapiyorum artik, tartiyorum hahah. eger kucuk, agir ve pahali bir hoparlor ise kesin sesi iyidir. eger buyuk, hafif ve ucuz ise sadece goruntu var onda, uzak durmak lazim.

  • cooperr  (20.02.20 19:10:14)