Ortak Ağ Kullanımı ve Tüm Trafiğin Kayıt Edilmesi

kişisel verilerim konusunda oldukça hassasım.hatta bu konuda obsesif bile sayılabilirim.
ücretsiz ortak witi ağlarına cep telefonu ve doğrulama koduyla giriş yapıldığında tüm trafiğiniz kayıt edilmektedir uyarısı çıkıyor ya hani. bu trafik özelinde kiminle ne yazıştığın veya şifre/kullanıcı adı vb gibi kişisel veriler de kayda dahil mi? daha önce böyle bir ortak ağ bağlantısına üye oldum tam giriş yapıcaktım ama bu yazıyı görünce hiç giriş yapmadım sadece üye olmakla kaldım.

açıkçası hukuki yönünü dikkate aldığımızda bu tip kişisel verilerin kayıtlanmaması gerekir diye biliyorum ama bütün millet cayır cayır kullanıyor bunları parklarda kütüphanelerde duraklarda vs.
laptoplumla kütüphaneye gidip belediyenin bu tip bir ortak ağını kullanmak istiyorum fakat bu düşünce bana ket vuruyor. yasadışı veya ahlaki olarak kötü bir şey yaptığım/yapacağımdan değil bu izlenilme ve kişisel verilerimin izlenmesi duyusu rahatsız ediyor beni. bu isterse youtube kullanıcı adı ve şifresi ister mobil bankacılık kullanıcı adı/şifresi olsun. elbette zaten big brother hepimizi her şeyi izliyor buna mı takılıyorsunuz diyebilirsiniz fakat bu ortak ağ meselesini netleştirmem gerek. bile bile lades demek istemem.

vpn

  • sutlu nescafe  (19.02.20 16:33:03)
sosyal medya uygulamaları yada banka uygulamaları zaten kendi içinde SSL kullanıyor o yüzden yazdığınız şeyler yada kullanıcı adı ve parolanız açık bir şekilde ağdan gitmiyor, tüm ağ trafiğini kaydetseler bile en fazla bağlandığınız servisin adını (facebook,whatsapp gibi) görebilirler.

peşinizde istihbarat servisleri falan yoksa var olan ssl şifreleme yöntemlerine güvenebilirsiniz.
  • Sir Anthony Hopkins  (19.02.20 17:31:11)
https trafiğin çözülemez
ayrıca vpn+1

  • beyaz power ranger  (19.02.20 17:34:00)
https üzerinden geçen şifreleriniz ve diğer yazıp ettikleriniz güvenlidir ancak hangi siteye girdiniz gibi bilgiler kayıt altına alınıyordur. telefon numaranı istiyor o hizmetler. muhtemelen reklam amaçlı kullanılıyor. legal açıdan sıkıntılı bir siteye bağlandığınız takdirde yaptırımı da olabilir.

  • biseysorcaktim  (19.02.20 17:46:53)
Ssl trafiği izlenemiyorcular icin gelsin barac.io

  • mirty  (19.02.20 23:12:53)
1. ssl trafiği izlenemez diye bir şey yok.

2. Bir modeme bağlanarak, o modeme erişebilen kişilerce cihazınıza haberiniz olmadan trojan atılmasından tutun da, tüm şifre ve hesaplarınızın çalınmasına, fotoğraf, medya ve diğer tüm belgelerinize erişilebilmesine kadar bir çok riski almış oluyorsunuz.

Özetle profesyonel birinin, kendisi de bağlı olması şartıyla, modeme bağlı diğer cihazların hemen hemen her şeyine erişebilmesi mümkün.

Eğer bu konularda hassassanız, otel, cafe, bar, restoran, belediye vs gibi ortak kullanıma açık modemlere bağlanmamanızı tavsiye ederim.

Bahsettiğim şey internette neler yaptığınızdan ya da facebook şifrenizden daha önemli bir konu.

İnternetteki hareketlerinizin izlenmesi konusunda ise maalesef yapabilecek bir şey yok. Çatlasak da patlasak da izliyorlar, izleyecekler.
  • blokberg  (20.02.20 04:53:03)