Evde tek kişi yemek maliyeti

Selamlar, yalnız yaşıyorum ve evde yemek yapmaya başlayacağım. Yemek, pilav ve yoğurt olarak öğün olarak kaç tl maliyet çıkar sizce? Sokağımda yemek+pilav+cacık 10 tl yapan bir yer var mesela. Yemekleri de güzel. Maliyet 10tlyi geçerse hiç evde uğraşmam diyorum. Ne diyorsunuz?

eğer temiz ve güvenilir bir yerse bence hiç uğraşma.

  • karsiyakaliyiz  (13.02.20 13:10:14)
hiç ugrasma kardesım. sen bunları evde yapsak 20 tl tutar. evde yapılan yemek çok kişi olunca maliyeti düşer.

  • sizofren06  (13.02.20 13:13:40)
Bir sefer yapıp 4-5 için yersen daha ucuza gelir. 10 liralık nohutun 600-700 gramını pişirsen 7 lira diyelim. Yağı, salçası, soğanı ve tuzu ile 10 lira eder. Çok rahat 5 öğün çıkar. Bi de yanına yarım kilo bulgur, bi kase yoğurt olsa bence 25-30 lira civarında edecektir en az 5 öğün bedeli. Ki 700 gram nohut 5 tabakla da bitmez. Bayarsın diye 5 öğün diyorum.

  • baal  (13.02.20 13:18:19)
4-5 öğün yersen*

  • baal  (13.02.20 13:18:37)
evde yemek maliyet açısından dışarıya göre sözü bile edilemeyecek kadar karlı. örneğin 100 liralık pazar alışverişi seni 1 hafta idare eder. ama dışarda onu 1 günde eritirsin.
pirinç pilavı uzun zaman beklemez tadı kaçar. ikinci defa ısıtayım desen çok zahmetli tüpte ısınmaz kurur. benmari usulü ısıtırsın uğraştırır. fırını düşük dereceye alıp ısıtırsın o da olur. makarna da öyle ama bazı yemekleri ısıt ısıt ye. örneğin kuru fasulye yap 3 gün ye. durdukça tadı güzelleşir. bazen teyzeler yaprak sarıp satıyor. onları keşfet pişir at dolaba 1 hafta ye.
daha acemiysen yemek konusunda evde yaptğını hiç sevmez sürekli dışarda yemek istersin ama zamanla evdekinin tadı da çok hoşuna gider.

benim düşüncem tamamen dışarı bağımlı kalma arada kendinde yap.
  • for day to break  (13.02.20 13:23:31 ~ 13:26:49)
maliyete sürekli dışarda yemek yemenin uzun vadede oluşturacağı sağlık sorunlarını da ekleyin bence.

pazar günü 3-4 günlük yemek yapabilirsiniz. kalan günlerde dışardan çözebilirsiniz. ortalama yakalamış olursunuz.
  • Phoebe  (13.02.20 13:48:03)
@phoebe hocam dışardaki dediğim de ev yemeği zaten. Kadınlar yapıyor ve sulu yemek+pilav+cacık şeklinde oluyor. Sağlık probleminden kasıt kalitesiz kullanılacak malzemeler mi?

  • six packsiz  (13.02.20 13:51:58)
bu konuda bir iki cümle söylemek artık hakkım diyorum :D

tek kişilik yemek yapmak başlı başına zor.

Günü birlik yapsan verdiğin emeğe değmez,
3 günlük yapsan hem 3. gün aynı yemeği yemek istemezsin hem de yemek 3. gününe gelmiş olur.

malzemeleri azıcık azıcık alman lazım. 1 yada 2 yemek yapacak kadar malzeme alman da daha sık dışarı çıkman anlamına gelir. pazardan alacaksan adamlar az vermek istemez, sıkıntı, süpermarketten alman gerekir. 1 kişilik yemek yaptığın için az malzeme kullanacaksın, çoğu kez az malzeme satın alamayacağın için dolapta bir şeyler pörsüyecek.

malzemeleri alacaksın, taşıyacaksın, hazırlayacaksın, pişireceksin, bulaşıkları yıkayacaksın, bulaşıkları yeniden rafa koyacaksın. bunların hepsi = ZAMAN. artı bir de yorgun argın eve geldiysen yemek yapma kolay bir şey değil. hele aç karna hiç yapamazsın. basit gibi geliyor değil mi ? sırf burası için bile 10 tl verilir yani.

kimi bulaşıkları elde yıkaman gerekecek, aksi takdirde her gün bulaşık makinasını daha dolmadan çalıştırman gerekir. kesme tahtasını, bıçağını vs. hep elde yıkarsın her gün.

10 tl'ye iyi fiyat bulmuşsun, eğer yemek yapmak senin için özel bir zevk değilse her akşam gitsen ayda 300 tl yukarıdaki işlerle uğraşmaktan çok çok daha iyi derim ben.

edit: ayrıca evlilik <3
  • güneyli çocuk  (13.02.20 14:02:38 ~ 14:10:48)
@six packsiz, evde yaparken örneğin tatlı yapacaksın, şekeri az, yağı, tuzu az katıyorsun sağlığını düşünerek. dışarda yapanlar basıyorlar bol bol hepsinden kalitesini bir yana bırak onların derdi pazarlama şeker ne kadar bol olursa tat o kadar iyi hesabıyla ürün çıkarıyorlar. ama sen bunu evinde daha azıyla da ayarlayabiliyorsun. örneğin dün revani yaptım, 4 su bardağa 3,5 su bardağı şekerdi tarifte. ben onu 2'ye indirdim. güzel de olmuş hani. dışarda yeseydik 2 katını yemiş olacaktık.

  • for day to break  (13.02.20 14:07:20 ~ 14:08:59)
Hiç uğraşma hafız. Doğraması pişirmesi bulaşığı vs. Ye geç dışarıda.

  • glamdr1ng  (13.02.20 14:15:42)
bu fiyata yemek yapan yerde kullanılan yağlar sıkıntılıdır muhtemelen. örneğin pilava margarin konulur genelde. ya da kızartmada palm yağı vs.

  • slow like honey  (13.02.20 14:16:41)
tek seferlik yaparsanız zarar ediyorsunuz, 2-3 günlük yapınca kara geçebilirsiniz ama aynı şeyi yiyip durmak... :(

  • 9kuyruklukedi  (13.02.20 14:16:41)
her türlü ev daha ucuz ama onun için de aynı şeyi yemen lazım sürekli çünkü sen bir yemeği tek öğünlük yapamazsın yaparsın da bi anlamı olmaz. baal demiş 4-5 öğün yersin ucuza gelir ama orada biraz daha fazla çıkar cebinden bu sayede her gün farklı yemek yiyebilirsin vaktin de sana kalır. ha temizlik ve kalite bekleme tabii.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (13.02.20 14:21:39)
akrabamızın otelleri var kızartma yağlarını satıyorlar, toplu yemek yapan yerlere.

arkadaşlar aynı yemeği defalarca yemekten söz etmedim elbette. örneğin kuru fasulye yaptınız o akşam yediniz ertesi gün dışarda yiyin. bunun gibi bozulmayacak türde yemekler yapıp atabilirsiniz. sürekli dışarda yemekten iyidir. örneğin yaprak sarması kolay bozulmaz.

mercimek çorbası...dışarda mercimek çorbası 10 lira.
  • for day to break  (13.02.20 14:23:25 ~ 14:25:34)
Herkes ortada gibi. Dur bakaım düşünelim biraz :)

  • six packsiz  (13.02.20 15:28:41)
keyfiniz yerindeyse evde yapin. yorgunsaniz zamaniniz azsa o sokaktaki joker gibi dursun. onu da tuketmeyin birden.

pilav gayet de 3 gun ustuste yenebiliyor. biraz su serpmek gerekiyor sadece isitirken. makarna zaten kolay ve arada bir mutlaka kendi sosunuzu yapmak isteyeceksiniz.

evde yemek yapin yani ozetle.
  • yoggi  (13.02.20 16:35:00)
Bemcd dışardan yiyin. Ucuz bi yerdr dr yaşıyorsanız maliyeti kesünlikle daha iyi. Biz 2 kişiyiz. Yüzde 90 oranında dışarda yeriz. Baya güzel yemekleri 2 kişi 30 40 lira arası öderiz. İçecek çay vs her şey dahil. Evde bazen yrmek yapalım deriz. Manava girip çıkmamız en az 20 lira. Az biraz et al 20 lira. Bunu pişir, yıka uğraş. Dışarısı daha iyi.

Ek olarak eğer bi yemek yapıp 3 gün yiyrbilirim diyorsan o zaman evde yap. Geçemn sene tek iken yapıyordum bi tava 3 gün yiyordum. Daha az maliyetli oluyırdu.
  • Alimelli  (13.02.20 17:03:52)
İyi de niye sadece ya sürekli dışarda yiyeceğim, ya da sürekli evde yiyeceğim der gibi düşünüyorsun ki? Bazen dışarda yenir, bazen evde yapılır. Sanki bir kere evde yapmaya başlayınca dışarda yiyemiyormuşsun gibi konuşmuşsun.

Ayrıca 10 liraya yemek olmaz. Çok maddi sıkıntı çekmiyorsan 10 liralık yemeği her gün yememeni tavsiye ederim.
  • synesthesia  (13.02.20 18:40:19)
@synesthesia Aslında şöyle. Normal menü fiyatı 14 tl ancak ben anlaşma yaparsam 10 tl oluyor. Yani anlaşırsam 15 günlük peşin veriyorum öyle yemek alıyorum v.s.

  • six packsiz  (13.02.20 21:08:25)