hesap öderken görgü kurallari

ayni cinsiyette bir arkadasinizla ilk defa yemege gittiniz diyelim. bende her zaman hesap öderken bir stres oluyor. olmasi gereken nedir?

-birinin öne çıkıp hesabi ödemesi ve olası birdahaki yemeğin diger kişi tarafindan ödenmesi mi?

-hesap geldikten sonra ücretin yarısı ortaya konulup diger tarafin kalan yarisini ödemesini beklemek mi?

ikincisini yapınca biraz ayıp mi oluyor sanki?

Devamli gidiliyor ve hesaplar dengeliyse en güzeli bir onun, bir sizin ödemeniz. Ama dengesizlik olusuyorsa, garsondan hesap isterken, "hesabi alabilirmiyiz" dersiniz. Yinede anlamazsa, karsilikli cüzdan cikinca o zaman yari yari ödeyelim teklifini sunarsiniz ve bu böyle gider.

  • VIPCH  (12.02.20 18:17:04)
hiç uğraşamam elalemin hesabını ödemekle.
ben kendi bütçeme göre yemek söylüyorum, paşam gidip menüdeki en pahalı yemeği söylüyor.
bana ne?

hiç utanmam, hesap geldi mi kendi yediklerimi öderim, ayrı ayrı alın der geçerim.
  • işimdeyim gücümdeyim  (12.02.20 18:48:59)
Ben şöyle yaparim; yediklerimizin arasinda bariz fiyat farki varsa mesela benimki onun yediginin 4 5 katiysa tum hesabi ben oderim. Mesela 15 liralik tatli soylemistir 50 liralik ana yemek soylemisimdir. Ya da o icicek söylemiştir ben yemek söylemişimdir.Hepsini oder gecerim ucun besin hesabini yapmam orda.

Birbirine yakin fiyatlarda bi daha yemege cikilma durumu varsa bi ben oderim bi onun odemesini beklerim.

Ilk defa yemege çıkmışsak ben davet ettiysem ben oderim. Ama first date ve kotu gecmis tekrar gorusmeyeceksek yari yariya oderim.
  • hindistan cevizi  (12.02.20 19:13:34)
ben cagirdiysam oderim.
birlikte bir yere gitmissek kendiminkileri oderim.

  • Ley  (12.02.20 20:03:13)
Çağıran ya da davet eden hesabı öder. Bu bir ikramdır sonuçta.
Hesabı yarı yarıya ödemek, kişiler arasında daha görülmeyen ama dile getirmemelerine rağmen her iki tarafın bildiği, bir çok sınır hatlarının ve güvensizliklerin olduğunu gösterir.
Çağıran, vakit ayırıyorsa baştan parayı da ayırmıştır bu iş için. Yine de
Hesap ödenirken davet edenle empati kurmalı ve kasada her an bir olumsuzlukta yardıma hazır durumda olmak lazım.
  • Erva  (12.02.20 20:03:54)
Davet ettiysen sen öde. Ama aynı cinsseniz ortak ödenebilir. Kasada belli olur bu durum. Net bi kuralı da yok.

  • valarmurgulis  (12.02.20 23:23:28)