evlenmekten korkmak

merhaba ekşi duyuru sakinleri.

1 senedir gayet güzel giden bir ilişkim var. İkimiz de İstanbul'da yaşıyoruz. Ben 27, kız arkadaşım 29 yaşında. Kız arkadaşım İstanbul'da asistan doktor olarak çalışmakta. Seneye asistanlığı bitecek ve mecburi hizmete gitmek zorunda. Mecburi hizmete gitmesi halinde 1-1,5 yıl Türkiye'nin herhangi bir yerinde çalışacak ve İstanbul'a geri dönmesi de belli değil zaman olarak yani 1,5 yıldan fazla da sürebilir. Ben de kamuya bağlı bir kuruluşta uzman olarak çalışmaktayım. Evlenmemiz halinde kamu personeli olduğumdan eş durumundan faydalanıp İstanbul'da çalışmaya devam edebilecek. Uzun lafın kısası yaklaşık 1 yıl sonra evlenme ihtimalimiz var.

Kız arkadaşımla çok iyi anlaşıyoruz ve birbirimizi seviyoruz. Hayattan beklentilerimiz, hedeflerimiz, eğlence anlayışımız, siyasi görüşümüz çok uyumlu. Mantık açısından bakarsak ikimiz de İstanbul şartlarında gayet güzel paralar kazanıyoruz geçim sıkıntısı çekmeyeceğiz. etrafımda evli olan çiftlere kıyasla daha akla mantığa uygun şekilde ilerleyen bir ilişkimiz var. Ancak ben evlenmekten korkuyorum. Yani evlenince her şey boka saracakmış gibi hissediyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

hayatinin bi yerinde evlenmek varsa, go zaten onunla evlenceksin su durumda da
yok ondan da emin degilim diyorsan. ona sor o seni birine ikna eder

  • vhs kaseti  (11.02.20 22:02:31)
erkekler evlilikten korkuyorlar halbuki evliliğin kadına yükledikleri daha fazla bunu hep anlamsız bulmuşumdur. bu kadar iyi anlaştığın birini bulma ihtimalin kaç? yalnız ölmek isteme oranın kaç? bunları düşün. evlilikten korkuyorum diye iyi bir ilişkiyi elinden kaçırma, evlenirsek şöyle mi böyle mi diye düşünerek de ilişkini bozma. kızla devam etmek istiyor musun bunu düşün zaten bir noktada evlilik ya da ayrılık noktasına geliniyor gelince anlarsın. o zaman korkunu da seve seve aşarsın :)

  • sanguine mcqaer  (11.02.20 22:41:15)
Evlenince her şey boka sarar mı bunu yaşayıp görmen gerekiyor. "Kız arkadaşımla çok iyi anlaşıyoruz ve birbirimizi seviyoruz. Hayattan beklentilerimiz, hedeflerimiz, eğlence anlayışımız, siyasi görüşümüz çok uyumlu. Mantık açısından bakarsak ikimiz de İstanbul şartlarında gayet güzel paralar kazanıyoruz geçim sıkıntısı çekmeyeceğiz." İşte bu yazdıklarını dikkate almak gerekiyor. Bu kısım gerçekçi mi? samimi mi? bu belirleyici.
Sıraladığın özellikler sağlık gibi kaybedince değerini anlıyorsun ancak geri dönüşü kolay olmuyor. Ben olsam bu sınavı göze almazdım. Evlenirdim ve işlerin boka sardığını görürsem bu konuyu o zaman düşünürdüm.

  • istege bagli sigortasiz  (11.02.20 23:25:30)
"ancak ben evlenmekten korkuyorum. Yani evlenince her şey boka saracakmış gibi hissediyorum"

anlattığın kadarıyla hayatında gayet uyumlu olduğun birisi ve onunla yaşadığın "gayet güzel giden bir ilişkin" var. böyle biriyle evlendiğinde boka saracaksa bırak boka sarsın. en azından çok sevdiğin biriyle evlenmiş ve yürütememiş olursun.

bu kişiyle evlenmezsen, sonra ileride başka biriyle "eh işte" diyerek evlenirsen, onunla evlenmemiş olmak içinde hep bir ukte olarak kalır.
  • tabudeviren  (12.02.20 01:40:28 ~ 01:41:12)
Evliliğin kadınlara yüklediği sorumluluklar daha fazla iken erkeklerin evlilik korkusunu ben de anlamıyorum. Sanırım devamlı "ya güzel bir kadınla daha yatma şansımı tepiyorsam" hezeyanı bu. Bir analiz yapın ve korkularınız yüzünden hem kendinizi hem de ilişkinizi mahvetmeden bir çözüm yolu bulun.

  • SiyamkedisiZorro  (12.02.20 11:23:00)
"Kız arkadaşımla çok iyi anlaşıyoruz"

Cevap sorunun içinde aslında, kız/erkek arkadaşınızla çok iyi anlaşırsınız ama karınız/kocanızla zor ihtimal :)

Dünyanın en doğru insanıyla bile evlilik pek mantıklı değil bana göre, ama işte mecbur herkes yakıyor başını bir şekilde.

Boşanmak evlenmek kadar kolay olmadıkça erkekler evlenmeye yanaşmamakta haklılar.

Evliliğin kadına yüklediği sorumluluklardan bahsedilmiş, çok haklı bir söylem. Bir kadının bu eziyetleri çekmek için evlenmeye bu kadar hevesli olmasına akıl erdiremiyorum.

Aşktan sevgiden evliliğin güzelliğinden bahseden kadınlara şu teklifi yapsak ne derler acaba?

"Ben bu medeni kanununu mantıklı ve objektif bulmuyorum, istersen klise istersen imam nikahıyla evlenelim, bana bu kadar aşık ve bu kadar güveniyorsan resmi nikah kıymayalım"

diyelim bakalım cevap ne olacak?
  • John Bloor  (12.02.20 12:04:16)
o kişiyi bulunca evlenmekten korkmuyorsun, gerçekten. belki de farkında olmasan da mantık ilişkisi yaşıyorsundur.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (12.02.20 14:59:08)
Tek kelimeyle cok zekisin. Evlilik denen zehirli elmayi yemeden once, icgudusel olara, bu isin icinde bir bok oldugunu sezinlemissin. Bak mesela ben naptim soyliym. Evet hersey boka sarabilir, hatta saracak. Bile bile lades diyip, keyifle yedim. Sonra hanimda bir bas donmesi, bulanti, ve suan 4 kisiyiz :) Kendimi yasimx2 gibi hissediyorum. Depresyondayim.
Kaderden kacamazsin. Akisina birak.

  • tunaktunaktun  (12.02.20 20:12:15)